İnceleme Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Herkese selam. Cyberpunk 2077'nin Phantom Liberty DLC'sini indirip bitirdim. Kişisel yorumlarımdan oluşan kısa bir inceleme yapacağım. Hikaye incelemesi kısmında ağır spoiler var.

Oyunu henüz oynamadıysanız bu incelemeyi okumamanızı tavsiye ediyorum, baştan uyarayım.

Atmosfer 5/10

Phantom Liberty'de Dogtown isimli Night City'nin bir çete bölgesindeyiz. Etraf çok karanlık ve ruhsuz. Cyberpunk'ı Cyberpunk yapan şeyin gelecekte geçmesi ve şehir tasarımının buna göre şekillenmiş olmasıyken oldukça eski bir şehirde Cyberpunk deneyimi yaşamak bana sıkıcı geldi. Şehirde geceleri resmen etraf kapkaranlık oluyor ve yoldan araba bile geçmiyor. Dogtown bölgesini belalı olarak tanıtsalar bile biraz ışıklandırma koysalar fena olmazmış. Yeni bir fikir olduğu için 5 puan veriyorum ama bana göre Night City teması terk edilmemeliydi.

Karakterler 7/10

Solomon Reed, Songbird, Alex gibi üç temel karakterimiz var. Bunlara ek olarak Başkan Myers gibi bir tane daha karakter eklenmiş fakat onu oyunda çok görmüyoruz. Bir de baş kötü olarak tanıtılan Kurt Hansen diye bir karakterimiz var fakat onun da hikayede öyle aşırı etkili bir rolü yok. Başta saydığım karakterlerin çoğu FIT (FBI) denilen bir kuruluşun ajanları. Başkan Myers denen karakter ise Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak geçiyor. (Oyunda ABD'nin adı YABD yani Yeni ABD)

Oyunda en beğendiğim karakter Songbird oldu. Arka plan hikayesi çok sağlam kurulmuş ve oyunda gerçekleştirdiği eylemlerin bir çoğunun sonunda "Vay ulan bu da mı olacakmış?" diye tepki veriyorsunuz. Solomon Reed, Alex, Myers gibi karakterler ise klasik ajanlar, fazla karakter derinlikleri yok ve sizi içine çekmiyorlar.

Bunlara ek olarak oyunda ana hikayedeki karakterlerimiz ile etkileşime girmiyoruz. (Judy, Viktor, Takemura vs.) Buna çok büyük bir eksiklik diyemem çünkü DLC'nin amacı belli.

Hikaye 8/10

Fena bir hikayesi yok. En büyük artısı DLC'yi 10 saatte konuyu fazla dolandırmadan bitirmiş olmaları. Cyberpunk'ın ana hikayesinde çok gereksiz görev yapıyorduk, bu da oyunu uzatıyordu. Phantom Liberty'de sonuca daha çabuk bağlamışlar. İki puan kırma sebebim Kurt Hansen gibi bir karakterin tanıtım videolarında bile anlı şanlı diye anlatıp iki dakikada harcamaları oldu. Aslına bakarsanız ilk oyunda Arasaka gibi belli başlı düşmanlarımız varken burada belli bir düşmanımız yok. Hatta hikayenin sonunda yapacağınız seçimlere göre düşmanınızı kendiniz belirliyorsunuz da denebilir.

Ben oyunu Songbird karakterini Aya gönderdiğimiz Kanlı Ay sonu ile bitirdim. Reed'e ihanet ettim ve Songbird ile taraf tuttum. Bayağı bir savaştan sonra tam her şey bitti derken Songbird karakterinin "Aslında senin için bir tedavi yok ben seni kullandım." demesi biraz sinir bozucuydu ama gaddar olmayı seçmedim. Sonuçta hikayeye başlarken de sıfır noktasındaydık hikayenin sonunda da sıfıra döndük, en azından o arada bir karakterin hayatını kurtarmış olduk. Keşke Songbird karakteri bize bu denli kazık atmak yerine daha dürüst olsaydı da öyle yardım etseydik.

Hikayenin sonunda bir nevi kullanılmış oldum fakat hikayede en acıdığım karakter de yine Songbird oldu. Bizim gibi hayatta kalma umudu olduğu için en son kendi kaderini bize teslim ediyor ve en azından onun yaşamasına ön ayak oluyoruz.

Ayrıca Johnny Silverhand'in lafları kulağımda çınladığı için de bu sonu geçtim. Cyberpunk oyunda her ne olursa olsun yaşamak uğruna devletler ya da şirketler ile çalışmamanız gerektiğini tembihliyor bir yerde. Ben de bundan yola çıkıp Songbird karakterini kurtardım. Evet, sonunda bir tedavi elde edemedim ama yine de bir karakterin hayatını aydınlatabildim.

Buna ek olarak benim oynadığım son ile oyunu bitirirseniz ana oyunun final görevi öncesi olan akışına geri dönüyorsunuz. Yani DLC bitmiş oluyor fakat oyunu oynamaya devam edebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki oyunu bu son ile bitirirseniz Nocturne Op55n1 yoluna gitmiş oluyorsunuz.

Oyunda sadece ekstra 1 adet gerçek son var. Bu sona erişirseniz No Point Of Return noktası geliyor. Bu sonda karakterimiz bu defa "gerçekten" tedavi ediliyor ve Relic hastalığından kurtuluyor. Fakat karakterlerimizin implantları, savaş mekanikleri vs tamamen sökülmüş oluyor, kısaca sivil bir karaktere dönüştürülüyoruz. Ek olarak ameliyatımız 2 sene sürüyor ve 2077'de girdiğimiz ameliyat 2079'da sona eriyor. Dostumuz olan bütün karakterler bizden haber alamayınca kendi yoluna gitmiş ve görünüşleri değişmiş. Judy evlenmiş, Panam artık telefonlara çıkmıyor, Viktor ise bize cevap veriyor fakat o da şirketçi gibi bir şey olmuş. Takemura ise biz etrafta olmayınca Nocturne Op55n1 sonunu Hanako ile birlikte yapıyor fakat Hanako öldürülüyor ve Yorinobu'dan Arasaka kulesini alamıyorlar. Takemura'da Hanako'nun katili damgası yiyor ve cinayetle arandığı için 2 yıl boyunca kaçak hayatı yaşıyor.

Az evvel söylediğim gibi, bu son olunca gerçekten tedavi oluyoruz ve hayatta kalıp yaşamaya devam ediyoruz. Fakat sorun şu ki buna ne kadar yaşamak denirse o oluyor. Eskisi gibi paralı asker olarak devam edemiyoruz ve suç hayatından uzaklaşıyoruz, tüm dostlarımız ile de iletişimimiz kesildiği için dımdızlak ortada kalıyoruz. Yani bu sonda tedavi olsak bile tam anlamıyla iyi son diyemeyiz. Bu oyunda da hiçbir son tam olarak iyi son ile bitmiyor zaten.

Oynanış 9/10

Oyunun 2.0 güncellemesi ile çok değiştiği söylenmişti. 2020'de Cyberpunk'ı oynayıp bıraktıysanız sizin için gerçekten her şey fazla güncellenmiş gözükebilir. Ben ana oyunu Eylül 2023 gibi bitirdiğim için mekanikler aşağı yukarı o zamanda da aynıydı, şimdi de çok değişen bir şey göremedim. Oyunda artık suç işleyince polis arabaları sizi kovalıyor, araçtan ateş açabiliyorsunuz gibi birkaç ıvır zıvır değişiklik var. Bir de Skill ağacı yenilenmiş o daha iyi olmuş. Oyun biraz daha GTA havasına yaklaşmış ve oynanabilir hale gelmiş. Bir puanı kırma sebebim bana göre çok aşırı bir değişiklik olmadığı içindi. Oyundaki bugları çıkartıp bakarsak da 2020 yılında çıkan Cyberpunk ile şu an arasında çok bir fark yok gibi.

Grafik 10/10

Grafikler hala aynı olduğu için puan kırmak istemedim. Patch Tracing, DLSS 3.5 gibi özellikleri de göz önünde bulundurunca oyun daha ilgi çekici bir hale geliyor. Bu oyundan tamamen gerçek hayat deneyimini en dibine kadar almak istiyorsanız 1080P yerine 2K ve üstü çözünürlükleri tercih edin. 1080P'de ufak bulanıklıklar oluyor ama puan kırmak istemedim.

Fiyat 7/10

DLC'nin fiyatı 400 TL. Ben oyunun kendisini zamanında 120 TL'ye aldığım için ekstra 400 TL vermek çok dokunmadı ama oyunu DLC ile beraber satın alacaksanız yaklaşık 1000 TL'yi gözden çıkartmanız lazım. Mevcut oyun piyasasında da yeni çıkan oyunlar 1000 TL bandında olsa bile en azından oyunun ana fiyatını yüksek tutup DLC'yi biraz daha cüzi miktara indirebilirlermiş. Yine de mevcut ekonomide devede kulak sayılmaz, 400 TL verilir mi derseniz? Verilir, evet. 2020'de Cyberpunk hikayesini oynayıp bitirdiyseniz 3 senelik aradan sonra 400 TL kesinlikle verilir zaten.

Yazdıklarımı genel bir noktada toplayacak olursam, 2020'de bu oyunu buglardan dolayı bıraktıysanız kesinlikle geri dönüş yapın, yeni hali iyi olmuş. Fakat 3 sene önce ağzınızda ekşi bir tat kaldıysa şimdi ne kadar heves alabilirsiniz bilmiyorum, orası göreceli bir kavram. Herkese iyi sosyaller.

Oynadığım en iyi ikinci DLC.
Çok harika olduğunu söylemem ama kesinlikle başarılı olmuş. İnceleme yazımda da belirttiğim gibi tek eksiğin hikayenin hızlı bitmesi olduğunu söyleyebilirim. İncelemede hikayenin fazla dolandırılmamasına iyi demiştim fakat hızlı bitsin de istememiştim aslında. Normal DLC hikayenin 10 saatlik bir oynanış süresi var, en azından bir 10 saat daha eklenebilseymiş belki karakterler ile yakınlık kurabilirdik ve finaller daha anlamlı bir hale gelirdi. Normal, DLC olmayan oyunun hikayesinde karakter ilişkileri en dibine kadar işlendiği için oyunu bitirdiğimde içimde bir burukluk olmuştu mesela, bunda olmadı.

Blood and Wine.

Çok harika olduğunu söylemem ama kesinlikle başarılı olmuş. İnceleme yazımda da belirttiğim gibi tek eksiğin hikayenin hızlı bitmesi olduğunu söyleyebilirim. İncelemede hikayenin fazla dolandırılmamasına iyi demiştim fakat hızlı bitsin de istememiştim aslında. Normal DLC hikayenin 10 saatlik bir oynanış süresi var, en azından bir 10 saat daha eklenebilseymiş belki karakterler ile yakınlık kurabilirdik ve finaller daha anlamlı bir hale gelirdi. Normal, DLC olmayan oyunun hikayesinde karakter ilişkileri en dibine kadar işlendiği için oyunu bitirdiğimde içimde bir burukluk olmuştu mesela, bunda olmadı.

Yine şunu fark ettim ki oynarken yan görevleri ve bay el in görevleri ana hikayedeki olaylardan daha iyi olmuş.

Yine şunu fark ettim ki oynarken yan görevleri ve bay el in görevleri ana hikayedeki olaylardan daha iyi olmuş.

Bence bir DLC'ye göre güzel bir hikaye kurgusu oluşturulmuş fakat Dogtown denen bir şehirde heba edilmiş. Bütün oyunu Dogtown'a kısılıp oynamıyorsunuz tabi ama beni hiç içine çeken bir atmosferi olmadı.

Yan görev konusundaysa ana oyunda yan görevler oyunun sonuna etki ederken burada bütün sonlara yan görev yapmadan da erişebiliyorsunuz, bunu düşünmeleri çok iyi olmuş. İlk oyunda yan görevlerin hikaye sonuna etkisi olduğunu bilmediğim için çoğunu yapmadan geçmiştim ve beklentimi karşılamamıştı. Oyuncuya tekrardan böyle bir mağduriyet yaşatmamak için bu defa böyle bir ayrıma gitmemişler.

Hocam bu gizli relic görevini nasıl açıyoruz o kadar hayranıyım 250 saatim var o görevi bilmiyorum ya @ArmindoBrumaa görevi yaptıysam da hatırlamıyorum Judy evlendi diye bir şey demiyordu bütün sonları oynadıgımda.

Hocam bu gizli relic görevini nasıl açıyoruz o kadar hayranıyım 250 saatim var o görevi bilmiyorum ya @ArmindoBrumaa görevi yaptıysam da hatırlamıyorum Judy evlendi diye bir şey demiyordu bütün sonları oynadıgımda.

Songbird'e ihanet edip onu aya göndermek yerine canlı şekilde Reed'e teslim edersen o son açılıyor. Özellikle canlı şekilde diyorum çünkü Songbird ölü halde Reed'e teslim edilirse Başkan Myers sözünü tutmuyor ve bizi tedavi ettirmiyor. Bu yüzden Songbird canlı olmalı.

Final kısmı tamamen hayal kırıklığı benim için.

Oyunun sonuna eklenen yeni finali kastediyorsanız eğer bence gayet olağan bir şeydi.

Bu oyunun ana hikayesi dahil 7-8 sonunda hiçbir şekilde iyi son yok. En iyi son olarak görülen Afterlife patronu sonunda bile 6 aylık ömrümüz kalıyor. O yüzden bu sonda da V'yi sıradan bir insana çevirdiklerine şaşırmadım. Night City'de hiçbir şekidle iyi son olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı