Cyberpunk 2077'ye para ödeyerek saflık mı yapıyoruz?

Hocam maddi durumum Allah'a çok şükür gayet iyi. Ama bu insanlar gözümün önünde oyunu para vermeden oynayıp bir de üstüne dalga geçince, kendimizi saf yerine koymuş oluyoruz. Bu duruma canım sıkıldı biraz.

Korsan oynuyor diye satın alanlarla dalga geçen varsa sığırın önde gidenidir onların lafına bakmana gerek yok. Beğendin, destek olmak istedin, sahip oldun bitti. Ben ilk korsan oynayacağım sonra da %99 ihtimalle satın alacağım çünkü CDPR desteği hak ediyor. Adamlar oyunlarına güvendikleri için bu şekilde çıkardılar DRM ile oyuncuları süründürmek yerine. Sinirlenmene veya üzülmene gerek yok başkalarının lafıyla. İndir, oyna keyfine bak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tamamda burada tepki vereceğin sey firma değil, bu korsancılığı yapan insanlar olmalı. Yanlıs seylere tepki verdiğini düsünüyorum. Korsancılık maalesef bitmedi ve bitmeyecek, herkesin de parası yok alacak ona da yapacak bir sey yok. Ki aslında bana kalırsa korsana basvurmaması lazım, paran yoksa düdük de yok. Sen ekran kartı alamıyorsun diye ekran kartı çalmaya kalkısıyor musun? Aynı seyin laciverti. Ama imkan var insanlar yapıyor. Emek çalıyorsun kısaca. Bi' de bu yaptığın hırsızlıkla insanlarla dalga geçmek? Ne kadar doğru... Bu arada ''sen'' özneli konustum ama sana değil dediklerim. Bunları yapanlara.

Hocam maddi durumum Allah'a çok şükür gayet iyi. Ama bu insanlar gözümün önünde oyunu para vermeden oynayıp bir de üstüne dalga geçince, kendimizi saf yerine koymuş oluyoruz. Bu duruma canım sıkıldı biraz.
Yıllardır aynı diyaloglar dönüyor. Sen bunu Cyberpunk çıkınca mı fark ettin? Her şeye bu kadar kafayı takmamak lazım.

250 TL'yi hobin için harcayabilecek durumun varsa al paşa paşa oyununu oyna, yoksa da crack indir. Burada durum tamamen ekonomik. Bunun tartışmasını yapmak bile mantıksız.

Bu korsan yayınların izin verilmeden yapıldığını mı düşünüyorsun? Korsan yayınların hepsi anlaşmalı olarak yapılır amaç oyunu tanıtmaktır. Bu her program sektöründe aynıdır.

30 dolardan kimse batmaz biraz sakin ol şimdi birazdan gelir bentley ile Ferrari ile karşılaştıran arkadaşlar Türkçe alt yazı niye bu kadar büyük bir olay oldu anlamadım o olmasa bile yama diye bir şey var. Ben oyunu beğenmedim bence para vermeye değmez. Fazla abartıldı bence sadece bir balon bu oyun.
(Linçliyeceksiniz hissediyorum)

Oyunun DRM koruması olmayacağı aylar öncesinden söylenen bir şeydi. Ayrıca düşüncen çok saçma. Orijinal oyun alıyorsun ve oyun yapımcılarına destek olmuş oluyorsun. Üstelik bu yapımcılar sana özel fiyatlandırma ve Türkçe dil desteği sunuyor. Çok kahroluyorsan iade edip korsan oynayabilirsin.

@SkyLord06TR Bence Türkçe alt yazı büyük bir olay. Türkçe Alt yazıyla çıkış yapan kaç tane büyük oyun var? Düşünmeye gerek yok çünkü Türkçe alt yazı ile çıkan bir oyun yok. Büyük bütçeli oyunlarda çok az konuşulan dillerde bile alt yazı varken neden Türkçe alt yazı yok diye soracağına yama diye bir şey var diyorsun. Dil yaması dediğin şey yapılması kolay bir şey de değil. CP2077 İçin 100 Saati geçen diyaloglardan bahsediyoruz. Oyunu Türkçe deneyimlemek isteyen birisi en az 6 ay Türkçe yama bekleyecek. Tarihte ilk defa adamlar seni bir taraflarına takıp Türkçe dil desteği koymuş. Büyük bir olay.

Son düzenleme:
Adamlar kaç yıl uğraşmış, her ayrıntıya kadar yapmışlar oyunu. Senin için 10 TL mi yapsınlar? Parayı veren verir, vermeyen de korsan yükler. Bu kadar basit...

Korsana karşıyım kesinlikle, korsan oyun oynamak markete girip bir şey alıp para ödemeden çıkmakla aynı şey. Korsanı bu kadar cazip kılan tek şey korsana ulaşmanın kolay olması. İnsanlar buna hırsızlık gözüyle bakmıyor. Burada da gelmiş "param yok, kerizlik, paramı çöpe atmış gibi hissediyorum..." Gibi şeyler diyor. Oyun bir ihtiyaç olsa sonuna kadar haklısınız "param yok" demekle. Ama bu bir lüks arkadaşlar, oyun oynamak hayati bir ihtiyaç değil. Ben durumu çok çok iyi bir insan değilim, oyunlara ayırabileceğim bütçe de belli. Gidip indirim dönemlerinde oyun alıyorum, iki, üç yıl öncesinde çıkan oyunları alıyorum. Kaldı ki Steam ve özel fiyatlandırma yapan firmalar sayesinde 50 TL gibi rakamlara güzel sayılan üç, dört oyun alabiliyorsunuz. Eskiden korsan oynamadım mı oynadım, küçüktüm nasıl ulaşılacağını bilmiyordum, aldığım CD'ler orijinal gibi geliyordu, haftalık harçlığım belliydi... Şu an para kazanıyorum ve elimden geldiğince korsan oynadığım oyunları da oynamayacak bile olsam almaya çalışıyorum. Dediğim gibi bu bir hırsızlıktır, "param çöpe gidiyor." Diye bir şey yok para vermek istemiyorsan oynamayacaksın. En başta da dedim markete gidip, para ödemeden aldığın şeyleri yemekle, korsan oyun oynamak arasında hiçbir fark yok. Adamlar milyonlarda dolar harcıyor, bu işle maaş alan kişiler var, bu bir sektör tıpkı gıda, turizm, sanayi... Gibi. Korsan oyun internette var çalınca bir şey olmuyor diye oynuyorsan, girdiğin her yerden yakalanmadan bir şey çal çal çık. Gelelim Cyberpunk 2077 olayına, adamlar korsana izin vermişler, bu senin korsan oynaman gerektiğini veya verdiğin paranın çöpe gittiğini göstermez. Sen gelen güncellemeleri gayet rahat alacaksın, ilk alan sen olacaksın, crack arayım, bulduğum crack güncellememle uyumsuz oldu, şu hatayı verdi, bu hatayı verdi diye uğraşmadan oynayacaksın. Birileri bir şeyleri yasadışı yapıyor diye biz de uyacak değiliz.

Geri
Yukarı