D.O.C.P ayarları açılınca sistem mavi ekran veriyor

Xaxvo

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
IT Personeli
Profil Kapağı
1524839735
Herkese selam,

Corsair Vengeance RGB Pro 32 GB(4*8GB) 3000MHz RAM'lerim mevcut, anakart olarak ASUS ROG STRIX B450-F Gaming kullanıyorum. İşlemcim ise AMD Ryzen 7 3800X.
Şöyle bir durum söz konusu D.O.C.P ayarlarını açtığımda RAM'ler 3000 MHz otomatik olarak çıkıyor ama Windows açılırken sürekli mavi ekran hatası yiyorum. Bazen Windows sorunsuz bir şekilde açılıyor hiçbir problem yok o gün güllük gülistanlık kullanıyorum bazen bir hafta boyunca bile sürebiliyor bu stabil durum. Sonraki haftalarda veya günlerde bilgisayar açılırken, hadi bilgisayar açıldı diyelim oyun oynarken bir anda çat diye mavi ekran veriyor. Deneme olarak kademe olarak MHz değerlerini düşürerek denediğimde 2666 MHz de hiçbir problemle karşılaşmıyorum. RAM'ler 3000 MHz ama bu değerlerde kullanamıyorum. Ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemem lazım? Desteklerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
AM4 işlemcilerde Quad RAM desteği yok, sen anakartına 4 RAM takıp 3800X ile beraber kullanıyorsun. 4 RAM mantıken bu noktada Dual olarak bellek bandı sunabilir ama gerçek Dual RAM ile vereceği hızları da veremez. 2666MHz, OC edilmemiş olarak sayılan en büyük frekanstır DDR4 RAM'ler için, üstü OC sayılır. OC kısmına girdiği için 3000MHz, stabil olmama ihtimali de var her ne kadar anakartın sunduğu özel ayar olsa bile. RAM sayısı da artıkça RAM frekansı düşüyor haliyle ama bu anakart için özel OC da ayarlamayı deneyebilirsin RAM kısmına konu açarak.

Bu şekilde de olmazsa 2x16 daha mantıklı olacaktır hem işlemci hem anakart için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Screenshot_20231106_175256.jpg

Ram slotlarını da kontrol et ne olur ne olmaz diye.

Screenshot_20231106_175144.jpg

Screenshot_20231106_175324.jpg

Son düzenleme:
Teşekkür ederim deneyeceğim ama aklıma en çok takılan soru şu ben sistemimi toplayalı nerden baksanız bir 4 sene falan olmuştur 2019'un baharında toplamıştım. Topladıktan yanılmıyorsam 4 veya 5 ay sonra bir 16 GB daha ekleme yapmıştım ramlere. Bu sorun nerden baksanız son 1 senedir var. Daha öncesinde 3000 MHz'de çalışıyordu Quad RAM olarak. Bu zamana kadar çok mu şanslıydım acaba hiçbir hata vermeden Quad olarak çalıştı.

Boşuna para vermiş gibi hissediyorum şuan bu RAMlere. :D

Son düzenleme:
Teşekkür ederim deneyeceğim ama aklıma en çok takılan soru şu ben sistemimi toplayalı nereden baksanız bir 4 sene falan olmuştur 2019'un baharında toplamıştım. Topladıktan yanılmıyorsam 4 veya 5 ay sonra bir 16 GB daha ekleme yapmıştım RAM'lere. Bu sorun nereden baksanız son 1 senedir var. Daha öncesinde 3000 MHz'de çalışıyordu Quad RAM olarak. Bu zamana kadar çok mu şanslıydım acaba hiçbir hata vermeden Quad olarak çalıştı.

Boşuna para vermiş gibi hissediyorum şu an bu RAM'lere. :D

Zaten demişsiniz çalışıyor diye. O yüzden özel OC ayarı da yapın demiştim.

Geri
Yukarı