Dacia Sandero gaz tepkisi çok ani

UluErdem25

Hectopat
Yer
Ofis
Araç Dacia sandero, 2013 model dizel manuel. Gaz pedalına hiç basmıyorken basmaya başlayınca, ne kadar az basarsam basayım aracın verdiği tepki biraz fazla oluyor. Misal birinci viteste seyrederken gaz pedalına algıladığı minimum düzeyde bastığımda bariz şekilde ileri atılıyor. Bu normal midir? Daha önce 06 dizel mmt corolla kullandım onda hiç böyle bir şey yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizellerin torkundan böyle oluyor. Sürücü kusundaki 1.0TCe Clio tüplü iken gaza dokunsan da gitmezdi. Bizim Megane 2 DCi gaza yarımın üstünde basınca kopartıp götürüyor (turbo da gidici bu arda) ben acemiyim cesaret edemiyorum çeyrek gazın üstünü, yarım bile değil. Dizel candır diyeceğim ama sizin arabada sorun olabilir. Uzun süredir dizel kullanmış birisine sürdürün belki fikir verir.

Dacia'nın komple değişik bir hissiyatı var. Kuzenimde de 0.9 TCe Stepway var mesela oda debriyajdan ve gazdan şikayetçi. Sanayiye götürün diyeceğim ama götürürseniz usta kendi bir element uydurup masraf açabilir size.

Renault grubunda şanzımanın ilk vites oranı çok yüksek oluyor genelde. Sandero da hafif ve torklu bir araç olduğu için anormal bir durum yok diye düşünüyorum. 1.9 DCi Laguna 2 sürdüğümde aynı durum garibime gitmişti.

Cevaplarınız için teşekkürler, absürt bir durum yok ise sıkıntı da yok o zaman.

____
Edit: Konu biraz eskidi ancak buna sebep olabilecek farklı bir şey düşünmüştüm, aklıma geldi buraya da yazayım dedim.

Sanırım gaza bastığım zaman devir kaç olursa olsun, gaz kelebeği rölantidekinden daha az açılamıyor. Veya zaten sürekli olarak minimum bu açıklıkta, gaza basılmıyorken kesilen ateşleme gaza basınca yeniden yapılınca yine minimum rölantideki kadar gaz yiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı