Daireye fiber kablo çekme

GGWP

Hectopat
Mahallemize fiber altyapı geldi. Binanın girişine de fiber kutusu koyuldu. Sorum şu bu fiber kabloyu dairemize nasıl çektireceğiz?

-VDSL kablosu mu almamız lazım yoksa fiber kablo mu? Çünkü bir yerde okudum bina içine fiber olmuyormuş bina dışı fiber bina için VDSL kabloymuş.
-Bir konuda Türk Telekom kabloyu kendisi veriyor yazmışlar bu geçerli bir bilgi mi?
-Bu kabloyu en ucuz şekilde nasıl halledebiliriz elektrikçiler 500TL civarı para istedi bina sakinleri topluca anlaşsa Türk Telekom kendisi çekmez mi illa bizim mi çekmemiz lazım iç tesisatı?

Konu hakkında bilgim olmadığı için çok soru sordum anlayışla karşılarsanız sevinirim.

Merhaba, taşındığım binada fiber altyapı desteği vardı fakat daireye kadar kablo çekilmemişti. TurkNet'ten internet almak istediğimde fiber bağlantı olduğunu görüyordu. Kurulum için gelen Telekom ekibi asansörün yanında bulunan bina boşluğundan (bina içi tüm kablolar oradan geçtiği için sanırım) fiber kabloyu evimin içine kadar getirdiler evin içine girdikten sonra da daire elektrik tesisatını kullanarak istediğim odaya kadar kabloyu çektiler. Uzun lafın kısası halihazırda bir internet kullanıyorsan fibere geçmek için başvurduğunda senin için kablo çekme işini yapacaklardır.

Mahallemize fiber altyapı geldi. Binanın girişine de fiber kutusu koyuldu. Sorum şu bu fiber kabloyu dairemize nasıl çektireceğiz?

-VDSL kablosu mu almamız lazım yoksa fiber kablo mu? Çünkü bir yerde okudum bina içine fiber olmuyormuş bina dışı fiber bina için VDSL kabloymuş.
-Bir konuda Türk Telekom kabloyu kendisi veriyor yazmışlar bu geçerli bir bilgi mi?
-Bu kabloyu en ucuz şekilde nasıl halledebiliriz elektrikçiler 500TL civarı para istedi bina sakinleri topluca anlaşsa Türk Telekom kendisi çekmez mi illa bizim mi çekmemiz lazım iç tesisatı?

Konu hakkında bilgim olmadığı için çok soru sordum anlayışla karşılarsanız sevinirim.
- Fiber geldiyse OBK (fiber kablosu) çekilir hocam. VDSL kablosu diye bir şey yok zaten, o bildiğimiz bakır kablo. Fiber altyapıda bakır kablo çekmenin bir anlamı olmadığının mantığını kurmak çok zor olmasa gerek.

- TT kendisi verebilir de vermeyebilir de, müdürlüğe gidip isteyin.

- En ucuza TT'den alarak halledebilirsiniz. Ama elektrikçi elemanlar işçilik ücreti isteyecektir. TT vermezse ve elektrikçide varsa kablo parası + işçilik ücreti isterler muhtemelen.

Bütün bina sakinleri evine çektirmek isterse elektrikçiyle konuşup bir miktar indirim isteyebilirsiniz.

Bütün bunların ötesinde altyapınız aktifleştiğinde abonelik başvurusu yaparsanız zaten kuruluma gelen TT ekibi çekecektir, kafanızı yormayın fazla.

- Fiber geldiyse obk (fiber kablosu) çekilir hocam. VDSL kablosu diye bir şey yok zaten, o bildiğimiz bakır kablo. Fiber altyapıda bakır kablo çekmenin bir anlamı olmadığının mantığını kurmak çok zor olmasa gerek.

- TT kendisi verebilir de vermeyebilir de, müdürlüğe gidip isteyin.

- En ucuza TT'den alarak halledebilirsiniz. Ama elektrikçi elemanlar işçilik ücreti isteyecektir. TT vermezse ve elektrikçide varsa kablo parası + işçilik ücreti isterler muhtemelen.

Bütün bina sakinleri evine çektirmek isterse elektrikçiyle konuşup bir miktar indirim isteyebilirsiniz.

Bütün bunların ötesinde altyapınız aktifleştiğinde abonelik başvurusu yaparsanız zaten kuruluma gelen TT ekibi çekecektir, kafanızı yormayın fazla.

Hocam şu an Netspeed kullanıyorum. TurkNet'e fiber için başvuru yaptım. Yaklaşık 22 gün geçti en son şöyle bir mesaj geldi.

Şimdi ben ne yapayım kafam çok karıştı. Elektrikçinin biriyle görüştüm biz fiber kablo çekemeyiz kırılır falan dedi ama TurkNet elektrikçi vasıtasıyla çekmem gerektiğini söylüyor.

@Dejuf

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-07-23-15-20-18-912_com.android.mms.jpg
    Screenshot_2022-07-23-15-20-18-912_com.android.mms.jpg
    67,8 KB · Görüntüleme: 1.265
Son düzenleme:
Hocam şu an Netspeed kullanıyorum. TurkNet'e fiber için başvuru yaptım. Yaklaşık 22 gün geçti en son şöyle bir mesaj geldi.

Şimdi ben ne yapayım kafam çok karıştı. Elektrikçinin biriyle görüştüm biz fiber kablo çekemeyiz kırılır falan dedi ama TurkNet elektrikçi vasıtasıyla çekmem gerektiğini söylüyor.

@Dejuf
Evvela şu 2 siteden altyapı sorgulaması yapıp sonuçlarının ekran görüntülerini atabilir misiniz?

Altyapınız aktifleşmiş mi aktifleşmemiş mi bir kesinleştirelim. Aktifleştiği halde TT ekibi iç tesisat hazır değil diye kurulum yapmamış olabilir. Ki gelen mesajdan da onu anlıyoruz zaten. İç tesisat bina sakinlerinin sorumluluğundadır. Altyapı firmasının sorumluluğu binaya kadardır. Genelde kuruluma gelen ekip iç tesisat hazır olmasa bile kabloyu çekip iç tesisatı halleder ama size gelen ekip çok da umursamamış sanırım.
Her neyse görüştüğünüz o elektrikçi alışkın değildir muhtemelen. Bizim binadaki 9 dairenin hepsine elektrikçi çekmişti. Hatta ben de yardımcı olmuştum. Çok zor bir şey değil ama konuştuğunuz elektrikçi uğraşmak istememiş olabilir. Birkaç farklı elektrikçiyle daha görüşün. İçlerinden biri çekmeyi kabul eder herhalde. Hiçbiri kabul etmezse dışarıda TT arabası falan görürseniz gidip rica edin. Veya TT binasına gidip durumunuzu anlatın. "Böyle böyle iç tesisat hazır olmadığı için kurulum yapılamıyor, elektrikçiler de OBK çekmiyor" deyin. Belki yardımcı olurlar.

Hiçbiri olmazsa artık kendiniz çekin. Genelde doğal gaz borularının yanından çekiliyor. Başka bir forumdaki bir arkadaş için çektiğim videoyu aşağıya ekleyeceğim. O videoda saha dolabından odama kadar her şeyi detaylıca anlattım. Bina ve daire içi tesisatı görmek için sekizinci dakikadan itibaren izleyebilirsiniz. Binanızın durumuna göre aşağı yukarı bir harita oluşturabilirsiniz.

Sorgulamayı yaptım.

Aktifleşmiş mi ? birde benim anlamadığım bu obk kablosunu çekmek neden bizim sorumluluğumuzda ? bir kaç kişiye sordum tt kendisi çekmiş acaba isteğe mi bağlı attığınız videoyu izledim bu arada en azından kabloların nereden gideceğiniz görmüş oldum kafamda bişe oluştu. tt yardım etmezse kendim halletmeye çalışıcam artık.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-07-23 164315.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-23 164315.png
    129,6 KB · Görüntüleme: 817
  • Ekran görüntüsü 2022-07-23 164526.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-23 164526.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 764
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı