Dambıl ve mekik boy kısaltır mı?

LEGEND.35

Hectopat
Yer
İzmir
Lanet olası hayatımın her günü ayni geçiyordu eskiden spor yapardım şimdi tekrar yapmaya başlayacağım elimde 8 kiloluk dambillardan var her iki kola 50 tane kaldıracağım her gün ve her hafta arttırmayı planlıyorum üstüne 50 mekik ve 10 şınav onları da her hafta artıracağım ama bu kemiklere zarar verir mi yani boya bir etki eder mi ve de okulda bir şey yemiyorum yeme düzenim bozuk ne yapmalıyım?

Yeme düzeniniz olmadan yapmanız çok da sağlıklı olmaz. Yani kasları şişirirken içini doldurmanız gerekiyor gibi düşünün. Ve yorgun düşersiniz sürekli.
İnternette beslenme ile ilgili yardımcı kaynaklar mevcut. Onlara bakabilirsiniz.
Onun dışında zararı olmaz yararı olur. Hayata anlam kattığını düşünüyorum şahsen.

Kaldırdığın ağırlığın boyunu kısaltabilmesi için çok uzun yıllar bu sporla uğraşman gerekir. Nasıl ki basketbol oynayarak birkaç ayda uzamayacaksın, ağırlık kaldırarak da birkaç ayda kısalmazsın. Kaldı ki burada ağırlıktan kastım dambış da değil, halter. Kısacası dambıl kaldırmak boy kısaltmaz.

Sporunuzu gönül rahatlığıyla yapın. Ağır halter sporları vb. yapmadığınız sürece boy gelişiminiz engellenmez. Bu genelde spor yapmaya üşenenlerin kullandığı argümandır. Tamamen saçmalık.

Hayır boy uzamana müdahale edemezsin. %90 genetik %10 beslenme ile belirlenen bir şey. Her gün 150kg yükün altında da kalsan boyun kısalmaz. Ayaklarına 150kg yük bağlayıp ağaca asılsan da uzamaz. Basketçiler basketçi olduğu için uzun değil, uzun olduğu için basketçi. Halterciler de kısa olduğu için halterci.

Mekik cekmemeliyim o zaman?
Çek fakat daha çok kol ve göğüs kasına yönel derim. Yaşın 20-21'e gelince yani boyun tam oturunca karın kasına yönelirsin. Mesela bizim sınıfta bir çocuk var sadece karın kası yapıyordu. İşe yaradımı evet baklavaları bayağı belirgin. Fakat şu an benim boyum 1.85 civarı iken onun boyu 1.70 civarlarında.

Geri
Yukarı