Darboğaz sonucunda işlemci zarar görür mü?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Emek vermişsiniz fakat bilgiler yanlış. İşlemci belki de bilgisayar donanımları içerisinde en dayanıklısı ve en uzun ömürlüsüdür. İşlemciler zaten zarar görecekleri voltajlara ya da sıcaklıklara ulaştığında otomatik sistemi kapatır, ya da çekirdek hızlarını düşürürler. Ben BIOS üzerinden işlemci voltajını 1.35V yerine 3.15V verdim ne mi oldu? Sistem kendini yeniden başlatıp işlemci voltajınız sıfırlandı diye uyarı verdi. Bırak 3 seneyi 13 sene de çalışsa işlemci kolay kolay zarar gören bir donanım değildir fiziksel darbe almadıkça.

Yazdıklarını okumadım arkadaşın, ancak boş yere gelip işlemci tam yükte çalışınca zarar görür diyorsa halt etmiş.

Zaten öyle bir olay yok ki? %100 yük altında işlemci sıcaklığı sence fırlamaz mı? Bu hesaplamayı 4/8 bir işlemci için yaptım. Alt sekmede bir program açık kalsa o da eşdeğer 8 yükten 6 yükü kullanır, Matematiksel olarak %80 hazırda kullanılan ortalama yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır, Program ortalama yük %50 ise 8 threadimiz olduğu için bizden %50x8 ister bizim verdiğimiz yük değeri %15x8=120 o oyunun istediği değer %50x8 den=400 değer ister, şimdi bu 280 yükü nereden karşılaması gerekiyor uzaydan mı indirecek? Haliyle bir gecikme süresi olacak ve arada ki 280 yükü yavaş çalışarak alacak, 400/120 den= 2.33 birim oyunda ki donma parametresi olacak bu da drop demek.

@Elio Talvinen testler varsa hipotez bozulmuş olur niye ısrar edilsin ki.
Israr edecek bir şey yok aslında, arkadaş büyük ihtimalle kısa süreli bir ceza almış bu konudan ve açıklamak istemiş. Ancak konunun yarısı doğruysa bile şu yanlış teoriden dolayı komple yazı yanlışa çıkıyor ayrıca YouTube'ye yazın, bir çok üst düzey ekran kartıyla giriş seviye işlemci kullanılmış hiç birinde, tam güçte çalışan, 85 derece olan bir işlemci görmedim ben.

Denemesi bedava, iki tane pc alın işlemciler aynı kartlar farklı biri çok güçlü diğeri giriş seviye olsun 3 sene günde 8 saat olmak üzere kullanın sonra götürün servislerine yüksek seviye ekran kartlı sisteme bunun işlemcisi zarar görmüş diyecekler.

Hocam, hesaplama yapmanız hiç bir anlam ifade etmez. Bu işlemciler dediğiniz gibi matematiksel işleme gelmeden önce kendini zaten sınırlar, duvara toslar anlamak istemediğiniz konu bu.

Ikisi de %100 kullaniyor ama tukettikleri guc farkli niye?

Yazdıklarını okumadım arkadaşın, ancak boş yere gelip işlemci tam yükte çalışınca zarar görür diyorsa halt etmiş.
Sen bundan bunu anladıysan ben ne diyeyim sana. Tam yükte çalışan işlemcinin sıcaklığı fırlar sıcaklığı yüksek olan işlemci kullanımı uzun vadede patatese döndürür

Sen bundan bunu anladıysan ben ne diyeyim sana. Tam yükte çalışan işlemcinin sıcaklığı fırlar sıcaklığı yüksek olan işlemci kullanımı uzun vadede patatese döndürür
QX9770, W3680, 1680V2 bu işlemcileri hala overclock ile tam gaz kullanıyorum. Benim yaptığım işkence testlerinin 15 dakikalığı senin o oyunlarda geçirdiğin 2 yıla bedeldir merak etme. Al bak bu da senin için fazladan voltaj veriyorum işlemcime birazdan havaya uçacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…