Dark X124 hava soğutmadan su soğutmaya geçmek

Makeit

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Aşağıdaki parçalara sahip bilgisayarım var. Şu an Dark Freezer X124 kule tipi hava soğutma kullanıyorum ve oldukça memnunum. mATX anakart, kasa kullandığım için ve i5 9600K üzerinde 5GHz OC yaptığım için bir miktar daha verimli bir soğutucuya geçmeyi düşünüyorum. mATX kasa olduğundan dolayı seçeneklerim azaldığı için 120Mm'lik sıvı soğutmaya yonlenebiliyorum fakat bu noktada bazı cekincelerim var. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayardaki bileşenlerim:

- i5 9600K islemci.
- 16 GB 3000MHz RAM.
- MSI Z390M Mortar mATX anakart.
- Kingston A200 240GB NVMe harddisk.
- Radeon RX 5600XT T6G ekran kartı.
- Gametech x-cooler ARGB mATX kasa.

Sorularım:

- Dark Aqua Force W122 almayı düşünüyorum fakat normal kullanımda pompa ve fan sesi ile beraber hava soğutmaya oranla daha yüksek ses olacak mıdır?
- Şu an kullandığım Dark X124 hava soğutmaya göre W122 ayarında 120mm bir sıvı soğutma takilması genel olarak daha kararlı sıcaklıklar sunma imkanı verir mi?
- Markaya göre değişir tabii ama orta halli bir sıvı soğutma ile pompa arizasi vb gibi genel olarak tatsız bir durum yaşayan aramızda var mı?

Daha kararlı bir soğutmaya ek olarak şu anki bilgisayar kasam ufak olduğu için hem bir miktar yer açmak, hem de görsel bir güzellik de eklemek sıvı soğutmaya geçme isteklerinden biri.

Değerli yorumlarınızı bekler, şimdiden teşekkür ederim herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanıtınız için teşekkür ederim. Hangi açılardan değerlendirdiğinizi de duymak isterim. Diğer sorularım hakkında da tecrübeleriniz varsa onlar için de değerli yanıtlarınızı almak isterim.
Estağfurullah hocam. 120mm sıvı soğutmalar çok da aman aman soğutma performansı vermiyor. Elinizdeki soğutucudan masraf yapıp ve sök/tak uğraşıp geçmene değmez diye düşünüyorum. Ben de X124 kullanıyorum.

Estağfurullah hocam. 120mm sıvı soğutmalar çok da aman aman soğutma performansı vermiyor. Elinizdeki soğutucudan masraf yapıp ve sök/tak uğraşıp geçmene değmez diye düşünüyorum. Ben de X124 kullanıyorum.

Peki aşağıdakilerden hangisini önerirsiniz?

Dark Aquaforce W244 argb
Silverstone PF240 argb
Deepcool Gammaxx L240 V2 rgb
ID Cooling ZoomFlow 240X argb
Değerli yorumlarini aktarabilecek başka arkadaşlar da olursa çok memnun olurum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı