Dassault Rafale ya da SAAB Gripen bizim için bir seçenek mi?

Neden rahat bir şekilde sınır keşifi sürdürürken baskı altına girmişler? Demek ki yazıldığı kadar kolay olmuyormuş uçarken bunları düşünmek.
Emir verenlerin umurunda bile değil pilot psikolojisi. Onlar asker bunu hâlâ anlamıyorsun. Emir verilir, seve seve o emre itaat edilir. Sonuçları ne olursa olsun, zaten bunun tersini yapmak gibi bir lüksleri yok.

İnsan fizyolojisi sebebiyle görev sırasında psikolojik olarak 1-0 geri başlayacağını göstermez.
Neyin görevi? Onlarca yıldır yüzlerce örneği görülen dogfight "oyunun" görevi mi? Kimsenin diğerine saldıramadığı bir senaryoda neyin psikolojik üstünlüğü? NATO'dan kendimizi "kovdurtmadığımız" sürece olmayacak bir savaşın psikolojisi mi?

Krize girmiş olsak da haklı olduğumuz için hiçbir şey olmadı.
Hiçbir şey olmadı mı? Doğru düzgün plan yapan bir ülke bu tür bir şeyin karşılığını bir anda vermez. Hangi seçimin daha maliyetli olduğunu düşünür. O olayın ardından Rusya ile olan olaylara bir bakalım mı? Rus büyükelçisi öldürüldü, Rusya bizi NATO'dan koparma girişimini başlattı, bize doğu bloğu silahı sattı, 2 farklı yerde şu anda bizimle savaş konumunda ve daha yakın zamanda bir sürü askerimizi "katletti" ve hiçbir şey olmadı öyle mi? Rusya'nın planları tıkır tıkır işliyor, yalnızlaştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Aklı başında olan onlar, politikanın ne olduğunu bilen de onlar. Sadece 3-4 yıl öncesine bak, bir de şimdi olduğumuz duruma bak. Bu kadar mı farkında değilsiniz olanların, yapılan her saçmalığın ardından nasıl daha da dibe battığımızın?

Bizi birlikte "koparma" noktasına geldiler, bizim üstümüzden para kazandılar, askerlerimizi katlettiler, üstüne fiili savaş halindeler. Uçak krizinden sonra hiçbir şey olmamış... Olsaymış bir de daha neler olurmuş acaba?

Bunu bana anlatman trajikomedik...
Bu mesajları okuyacak tek kişi sen değilsin. Forumda bir sürü Türklük kanıyla övünen var, diplerinde patlayacak bombadan, sıkılacak mermiden etkilenmeyeceklerini sanıyorlar.

Emir verenlerin umurunda bile değil pilot psikolojisi.
Emir verenleri değil, pilotları konuşuyoruz. Hala anlamamakta ısrar ediyorsun. Emir verenden bana ne? Ben uçan adamdan, savaşı gören adamdan bahsediyorum. Kendileri anlatıyor bunları. Rusya'dan yenen kilidi de dog fight'da atılan kilit ile karşılaştırıyorsan bir şey demeyeceğim artık...
imsenin diğerine saldıramadığı bir senaryoda neyin psikolojik üstünlüğü?
Saldırmadığı mı? Ege'de ve Akdeniz'de karşılıklı düşen uçaklar ne o zaman..?

Hiçbir şey olmadı mı?
Bu kriz yaşanmasa da benzer şeyler olacaktı. Bunun büyük bir kısmı ülkenin oyun oynar gibi 3 günlük planlarla yönetilmesinden kaynaklanıyor. O krizde biz sonuna kadar haklıydık. Rusya sadece intikam aldı. Yine dost diye geçindiğiniz NATO bütün bunlar olurken sınır ötesinde bizim çatıştığımız terörist gruplarına destek vermeye devam etti. Hem terör örgütleriyle, hem de Rusya ile çarpışan bir ülkeyiz. Hava desteğini dahi alamıyoruz ve NATO'nun erişimi olduğu bölgelerde ne zaman destek gördük, söylesene.

Emir verenleri değil, pilotları konuşuyoruz. Hala anlamamakta ısrar ediyorsun. Emir verenden bana ne? Ben uçan adamın, savaşı gören adamdan bahsediyorum. Kendileri anlatıyor bunları.
Bir Yunan komutan bir pilota, "git Türkiye hava sahasına gir, radar kilidi atılsa da geri adım atma" dediği zaman o pilotun psikolojisinin ne önemi var? Yapmak zorunda. Bunun emrini almış bir pilota radar kilidi atsan ne olacak? Bunun için "emir" verildiği zaman o caydırıcılık hiç olmayacak.

Saldırmadığı mı? Ege'de ve Akdeniz'de düşen uçaklar ne o zaman?
Bahsettiğin olaylardan biri hâlâ kesin olarak belli değil. O dönemde arka planda ülkeyi yönetenlerin kim olduğunu da bir düşün istersen. Arka planda ne anlaşmalar yapmış olabileceğini düşün mesela. Şu anda ABD'de sığınanlar, zamanında silah anlaşmaları dahil olmak üzere ülkede satmadık şeyi bırakmadılar. Onlara rağmen o dönemde bir yaptırım gücümüz vardı, şu anda kendisine Türkiye'nin geçmiş "başbakanlarından" biriyim diyenlerin alayı tek bir kişinin emriyle hiçbir şey yapmadı. Hepsi 2005 sonrasında birer birer ortaya çıkmaya başladı, o suçsuz oldukları halde içeri tıkılan askerlerden bazılarını yakından tanısan da keşke anlattıklarını bir duysan.

Daha önce de çok defa söyledim, ailemin yarısı asker kökenli. General de var, albaylar da diğer rütbeler de. Sen dediğimi umursar mısın bilmem ancak burada bir şeyleri söylüyorsam sırf akrabalarımın başı belaya girmesin diye burada anlatmadığım bazı şeylerin etkisi olabileceğini bir düşün.

Bu kriz yaşanmasa da benzer şeyler olacaktı. Bunun büyük bir kısmı ülkenin oyun oynar gibi 3 günlük planlarla yönetilmesinden kaynaklanıyor.
Yapılan bir hareket var ortada, sen hiçbir şey olmadı dedin. Bir sürü şeyi saydım ama şimdi bu olmasaydı da başka şeylerde ülkecek yönetim yetersizliğimiz nedeniyle başka şeyler olurdu diyorsun. Doğru, olurdu ancak şu anda içinde bulunulan durumun ilk ateşleyicilerinden biri Rus uçağını düşürmek oldu. O eylemin sonuçlarından birçoğunu yaşadık, hâlâ da yaşıyoruz.

Halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu demekten farkı yok şu anda dediğin şeyin. X nedenden olmadı Y nedenden, Y neden de olmadı Z nedenden diyerek gene batardık demeye getiriyorsun. O zaman burada yaptığı "her şey" yanlış olan bir yönetim olduğu ortada ve bu yönetimin yaptığı yine çok yanlış bir hamleyi savunmanın anlamı ne?

Hava desteğini dahi alamıyoruz ve NATO'nun erişimi olduğu bölgelerde ne zaman destek gördük, söylesene.
Ülke olarak senin NATO'ya ihtiyaç duyduğun alan, Rusya ve müttefiklerinin Anadolu üzerindeki taleplerine karşı. Sen kendi ilaç borçlarını ödeyemeyecek durumdayken "süper güççük" oyunu oynuyorsun ve üstelik birliğin çıkarına olmayan bir şeyi inatla yapıyorsan bunlar akılsız mı ki sana destek versin? Bir birlikteysen ya birlikle çıkarlarını ortak paydaya alacaksın ya da o birlikte durmayacaksın. Dibinde aç kurt Rusya ve müttefikleri, NATO'dan çıktığın anda daha da pisleşecek olan Yunanistan ve Ermenistan, 2 bloğun da coğrafi avantaj için elde etmek zorunda oldukları coğrafyada sen bir yalnız kal istersen. Hiçbir ülke burada güçlü bir birlikle hareket etmeden tek başına barınamaz.

Son düzenleme:
Bir Yunan komutan bir pilota, "git Türkiye hava sahasına gir, radar kilidi atılsa da geri adım atma" dediği zaman
Ahaha cidden çok oyun oynuyorsun sanırım, ne zaman denmiş böyle bir şey? Emirler böyle veriliyor da haberimiz mi yok :D Böyle bir emirde uçak tespit edildiği an önleme için uçaklarımız kalkar ve angajman kuralları kapsamında karşı taraf uyarılır. Eğer uyarıları hiçe sayıp yaptığında devam ediyorsa NATO'ya üye olması hiçbir anlam ifade etmez, vurulur.

NATO'ya üye olan 2 üyeyiz diye birbirlerimizin toprağına elimizi kolumu sallayarak girebileceğimizi mi sanıyorsun? Böyle saçmalık mı olur? Ege'de belli noktayı geçemeyen Yunanistan'a karşı uçak kaldıran bir ülkeyiz, hava sahasına girdiği an neler olur hiç düşünmedin galiba.
Daha önce de çok defa söyledim, ailemin yarısı asker kökenli. General de var, albaylar da diğer rütbeler de. Sen dediğimi umursar mısın bilmem ancak burada bir şeyleri söylüyorsam sırf akrabalarımın başı belaya girmesin diye burada anlatmadığım bazı şeylerin etkisi olabileceğini bir düşün.
Olabilir. Ben de bilmediğim konular hakkında çıkarımlar yapamam, insan üstü bir yeteneğim yok. Sen biliyorsan, ne mutlu sana. Anlatmadığın sürece bir şey diyemem bilmediğim konu hakkında!
Rus uçağını düşürmek oldu.
Hava sahasını işgal etmiş bir ülkeye karşı gereğinden fazla uyarı yaparak uyarıyorsun ve bu uyarılara hiçbir cevap alamıyorsun. Pilotlar full yetkiyle kalkıyor ve kendilerinden beklenenden fazlasıyla ılımlı yaklaşarak vurmamak için diretiyorlar. Hani emir her şeyden üstündü? Türk pilotu değil de Rus pilotu olsaydı bizim gösterdiğimiz müsamahanın çeyreğini dahi göstermeden uçağımızı yok ederdi. Hala onları savunuyorsun, şaka gibi.

Son düzenleme:
Ahaha cidden çok oyun oynuyorsun sanırım, ne zaman denmiş böyle bir şey? Emirler böyle veriliyor da haberimiz mi yok :D Böyle bir emirde uçak tespit edildiği an önleme için uçaklarımız kalkar ve angajman kuralları kapsamında karşı taraf uyarılır. Eğer uyarılı hiçe sayıp yaptığında devam ediyorsa NATO'ya üye olması hiçbir anlam ifade etmez, vurulur.
Artık NATO içinde kaybettiğimiz, zaten az olan destek de olmadan vur bakalım. Çok seviyorsunuz böyle şeyleri. Pilot hiç haberi bile olmadan bu bölgeye yollanır, geri çekilmeme emri verildiğinde de bile bile vurulana kadar orada kalır. Sen de o uçağa saldıran, başka bir NATO ülkesine saldıran Ex-NATO ülkesi olarak o S-400'lerle yüzlerce uçağa karşı savunmaya çalışırsın artık ülkeyi.

NATO'ya üye olan 2 üyeyiz diye birbirlerimizin toprağına elimizi kolumu sallayarak girebileceğimizi mi sanıyorsun? Böyle saçmalık mı olur?
Bu işler politikayla olur. Politik destek sağlamadan silah gücüne başvurmanın sonucu Dünya'nın her tarafında aynıdır. Hep onlar mı hava sahası işgal ediyor sanıyorsun? Dibimizde zamanında neredeyse ellerimizle teslim ettiğimiz adaları var, onlardan daha az mı hava sahası işgal ediyoruz sence? İsteyerek ya da istemeyerek fark etmez, bu kadar toprakları iç içe girmiş 2 sınır komşusu arasında bu ihlallerden kaçış yok.

Pilotlar full yetkiyle kalkıyor ve kendilerinden beklenenden fazlasıyla ılımlı yaklaşarak vurmamak için diretiyorlar. Hani emir her şeyden üstündü?
Pilotlara inisiyatif bir yere kadar verilir. Ne zaman NATO uçağını vur emriyle kalkmışlar şu ana kadar? Fiili bir savaşın içine sokacak bir emri, pilotun inisiyatifine bırakacaklar öyle mi? Son emir teyitle olur.

Pilotlara inisiyatif bir yere kadar verilir. Ne zaman NATO uçağını vur emriyle kalkmışlar şu ana kadar?
NATO uçağından bahsetmiyorum, Rus uçağı için söyledim onu. Dediklerimi çarpıtmadan sorularıma cevap ver.
İsteyerek ya da istemeyerek fark etmez, bu kadar toprakları iç içe girmiş 2 sınır komşusu arasında bu ihlallerden kaçış yok.
Aksini iddia eden yok. İki tarafta yapıyor bunu, iki tarafın da haklı ve haksız olduğu karşılaşmalar var. Ama ülke topraklarına girmek bambaşka bir şey.
Artık NATO içinde kaybettiğimiz, zaten az olan destek de olmadan vur bakalım. Çok seviyorsunuz böyle şeyleri. Pilot hiç haberi bile olmadan bu bölgeye yollanır, geri çekilmeme emri verildiğinde de bile bile vurulana kadar orada kalır. Sen de o uçağa saldıran, başka bir NATO ülkesine saldıran Ex-NATO ülkesi olarak o S-400'lerle yüzlerce uçağa karşı savunmaya çalışırsın artık ülkeyi.
Tamam, güzel hikayeymiş :D

Rusya'ya karşı saldırırsan zaten düşmanın olan Rusya'ya karşı bir harekat yapıyorsun. NATO'dayken, NATO uçağına saldırman demek direkt birlik olman gereken bir ülkeye karşı savaş açman demek oluyor. Bunun farkı gayet net değil mi?

Bu işlerin çözümü belli, aklı başında yönetim sahibi olan her ülke içinde olduğu birlikle ortak çıkar paydasına göre gelecek planı kurar. Bunu yapmayan bir ülkeye, içinde olduğu birliğin suratına sürekli tüküren bir ülkeye neden destek verilsin? NATO bize Rusya ve bazı düşman komşularımıza karşı gerekli. Bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu da böyle saçmalıklar yapmamak, uzun vadeli doğru düzgün kalkınma planı yapmak ve 20 yıl ya da 30 yıl sonra bile olsa İsveç modeline geçmek. Bunun haricindeki bütün seçeneklerde ya kukla olacağız ya da birkaç kişinin keyfine bir hiç olacağız.

Rusya'ya karşı saldırırsan zaten düşmanın olan Rusya'ya karşı bir harekat yapıyorsun. NATO'dayken, NATO uçağına saldırman demek direkt birlik olman gereken bir ülkeye karşı savaş açman demek oluyor. Bunun farkı gayet net değil mi?
Tamam, sen oynadığın oyunlarda hava sahanı işgal eden ve seni taciz eden aynı birlikteki ''dost'' ülkeye karşı ülkeni gezdirirsin. Hayırdır çekmezsin.

Game over olmaz umarım :D

Tamam, sen oynadığın oyunlarda hava sahanı işgal eden ve seni taciz eden aynı birlikteki ''dost'' ülkeye karşı ülkeni gezdirirsin. Hayırdır çekmezsin.
Bugüne kadar eyvallah mı çektik? Yapılması gerektiği gibi silahsız şekilde orantılı karşılık mı verdik? Şu anda elinde onları indirebileceğin NATO harici bir silah var, indir bakalım sonrasında ne olacak görelim. Karşılıklı yapılan hava ihlallerinde onlarca yıldır olan durum belli, şu anda ise işin rengi değişti. Onlar (Yunanistan) için gerçek anlamda saçma bir karar sonucu istediklerini elde edebileceği bir koz verildi S-400 ile. Yunanistan'ın korktuğu falan yok, ellerini ovuşturuyorlar şu anda istedikleri fırsatı onlara verebileceğimiz yeni bir saçma yola girdiğimiz için. 1 uçağa karşı bütün Ege! Müthiş bir anlaşma onlar için.

Bırak kendini haklı çıkarmaya çalışmayı şu sorulara cevap ver, sakinleş ve düşün.

1- NATO uçağına S-400 ile saldırırsak sonrasında ne yapılacak?
2- Bu coğrafyada yalnız kaldığında hiçbir caydırıcı işbirliğin olmadan nasıl ayakta kalacaksın?
3- Bu kadar rezil bir ekonomi içindeyken savaş ekonomisini nasıl kaldıracaksın?
4- Doğru düzgün endüstrin yoksa ve en kritik platformları kendin yapamıyorken tek atımlık kurşunun (uçaklar - tanklar - gemiler) batırıldığında ne yapacaksın?
5- Doğru düzgün bir politika izlemeden, savaş ile nasıl bir çıkış bulacaksın?
6- Güç zehirlenmesi yaşamış bir grubun eline, dolu bir silah verirsen (S-400) sence bunun sonuçları ne olabilir?

Çarpıtarak es geçtiğin sorularımı cevaplamadan 1 tanesini bile cevaplamam. Geçeceksin bunu.

Batının, Ermenistan ve Yunanistan'ın ahlaksızlığı, çakallıkları ve şerefsizlikleri gözler önünde. Türkiye'ye sallanacak çok şey var ama bu hikayede günah keçisi olan sadece biz değiliz, anla artık şunu.

Geri
Yukarı