Dassault Rafale ya da SAAB Gripen bizim için bir seçenek mi?

Çarpıtarak es geçtiğin sorularımı cevaplamadan 1 tanesini bile cevaplamam.
Kaçırdığım 1 tane sorun var, onda da hangi taraf ile ilgili sorun olduğu kısmıydı ki nedeni de yanlış anlamış olmam. Sen buna karşılık 6 tane soruyu cevaplamıyorsun yani. :D Cevapla bir bakalım, benim dediklerimin tersini savunabileceğin bir cevap olacak mı görelim. Sadece batı ve NATO nefretin yüzünden şu anda yapılan bir yanlışı savunmaya çalışıyorsun. İyi tamam, istediğin olsun NATO'dan çıkıp doğu bloğuna geçelim. O zaman da Rusya'nın kuklası olunca ya da sana saldırdıklarında onlardan da nefret edersin.

Batının, Ermenistan ve Yunanistan'ın ahlaksızlığı, çakallıkları ve şerefsizlikleri gözler önünde.
Sen en başından içinde olduğun birlikle kendi çıkarını paralel hale getirip gelecek politikalarını buna göre yapmazsan, sonrasında destek de göremezsin. Sen bir grup içinde sürekli gruba ters düşen birine destek verildiğini ne zaman gördün? 20 yıl önceki bulunduğumuz konumda Yunanistan ile hava sahası sınırları hariç bir sorunumuz yoktu, şu anda ölümüne sorunlu olmadığımız 1 tane komşu ya da birlik ülkesi kalmadı. Gerçek günah keçisini görmek istersen zamanında ne istediler de vermedik dedikleri ve başka ülkeye sığınan grubun peşinden gidenleri gör.

Ermenistan sorunu bundan 25 yıl önce yoktu, son 15 yılda dillendirilmeye (suçsuz askerleri içeri tıkma operasyonları) ve son 5 yılda da arka arkaya destek işbirlikleri görüyoruz. Bunun suçlusu zaaf gösterenlerdir, yüzyıllardır hayalini kurduğu ideali gerçekleştirmeye çalışanlar değil. Sen zaaf gösterirsen, saçma kararlar verirsen ellerine kozu da verirsin. Sonrasında da o kozu kullananlara haksız diyemezsin, her toplum kendi bacağından asılır. Bu hale düşmeseydin derler adama.

@334155 Ortalığı yumuşatacak bir şey yok, Jira ile biz bu konuları hep konuşuyoruz. Dışarıdan kavga gibi görünüyor olabilir ama şu anda yapılan şey 2 tarafın da kendi argümanlarını söylemesinden ibaret. Tartışma kötü bir şey değil.

@334155 Ortalığı yumuşatacak bir şey yok, Jira ile biz bu konuları hep konuşuyoruz. Dışarıdan kavga gibi görünüyor olabilir ama şu anda yapılan şey 2 tarafın da kendi argümanlarını söylemesinden ibaret. Tartışma kötü bir şey değil.
Farkındayım, sizin konu ve tartışmalarınızı bayadır takip ediyorum. İki tarafında dinlenmesi için öyle yazmıştım.

adece batı ve NATO nefretin yüzünden şu anda yapılan bir yanlışı savunmaya çalışıyorsun. İyi tamam, istediğin olsun NATO'dan çıkıp doğu bloğuna geçelim. O zaman da Rusya'nın kuklası olunca ya da sana saldırdıklarında onlardan da nefret edersin.
Ben ne zaman doğu bloguna geçelim dedim? Bak en sevmediğim şeylerden biri söylediklerimin çarpıtılmasıdır, kalbini kırmak istemiyorum saçma sapan bir konu için. 17. yüzyıldan beri Rusların en büyük düşmanımız olduğunu ve NATO'dan çıktığımız an bir kaşık suda boğulacağımızı, bu boğulmaya Ermenistan ve Yunanistan gibi kıçı kırık ülkelerin de destek vereceğini adım kadar iyi biliyorum.

Bu coğrafyada çoğu ülkeden üstün kuvvetimiz olmasına rağmen her zaman önümüze taş konuldu, her zaman bize zorluk çıkartıldı. Çoğu sorun bizim tarafımızdan halledilmek yerine (diplomasi kullanmak yerine) dikine gidilerek çözülmeye çalıştı. Sonuç olarak birçok şey çözülmedi ve birçok şeyi de kaybettik. Ama bunlardan önce de Türkiye ahım şahım destek görmüyordu. En yakınımızdaki terör örgütünü besleyenleri savunma bana.

İki tarafın da dinlenmesi için öyle yazmıştım.
Dinlenecek bir şey yok, konuşuyoruz işte. Konuşarak yanlış anlamalar ya da eksik noktalar kapatılır. Susarak ya da ara vererek değil.

Ben ne zaman doğu bloguna geçelim dedim? Bak en sevmediğim şeylerden biri söylediklerimin çarpıtılmasıdır, kalbini kırmak istemiyorum saçma sapan bir konu için.
Amacım dediğini çarpıtmak değil, öyle iddia ettiğini de söylemedim. Amacım gerçek çözümün ne olduğunu anlatmak. Yalnız kalırsak bu topraklarda hiçbir ülkenin barınamayacağı gibi barınamayız. Doğru düzgün bir politika ve gelecek için düzgün bir yol takip edilmezse bunun sonucu her anlamda bizim için yıkıcı. Ya ülkenin anahtarlarını NATO'ya teslim edersin, iyice kuklaları olursun ya Rusya'ya karşı tek kalırsın ve 2 bloğun arasında ezilirsin ya da doğuya yanlarsın ve masada anlaşma şansın olmayan ülkelerin kucağına düşersin.

Bu işin çıkışı S-400 falan değil, bu işin çıkışı bir grubun heba ettiği yüzlerce milyarı doğru düzgün bir gelecek planına kullanması. Ekonomini düzeltmeden, doğru düzgün üretim yapmadan, kendini geliştirmeden ve batı ülkeleri ile benzer konuma gelmeden işbirlikçi değil, kukla olursun. Buna karşı olarak da savaş kartını içinde olduğun şartlar buyken ortaya koyarsan o kartı monte edip yollarlar hepimize. Bunun yapılması gereken tek çıkar çözüm olduğunu biliyorsun gayet.

Bu coğrafyada çoğu ülkeden üstün kuvvetimiz olmasına rağmen her zaman önümüze taş konuldu, her zaman bize zorluk çıkartıldı.
Bunun nedeni gayet açık işte, bu birliğin içine girdiğimiz ilk andan beri asla gelecek planı birlikle paralel çıkarlara göre yapılmadı. Her fırsatta sorun çıkaran bir ülkeye sen yönetici olsan destek mi verirsin?

Sonuç olarak birçok şey çözülmedi ve birçok şeyi de kaybettik. En yakınımızdaki terör örgütünü besleyenleri savunma bana.
Doğru düzgün bir politika yapıldığında ne zaman kaybettik? Lozan'da 2. bir savaş için nefes toplayacak halimiz yokken masada isteklerin çoğunu aldık. Boğazlarda asker barındıramazken o dönemki doğru politikalarla ülkeleri buna ikna ettik. Kardak sorununda yapmamız gerekeni yaptığımızda sorun birliğe mi taştı yoksa sadece Yunanistan ile aramızda mı kaldı? Çok uzun süredir, üstelik en önemli zamanlarda bu faaliyetleri yapacak kişiler o mevkilerde değil. Monşer denilerek kovuldular birileri onların koltuğuna geçsin diye.

İşin bir de İsrail'e karşı olan terör örgütü desteklememizi düşündün mü? Onlar sana karşı hareket eden bir örgütü kendi amaçları için destekliyorlar. Sen de İsrail'e karşı olan bir örgütü yıllarca destekledin. Askerlerini selam durdurdun ve yakaladıklarını yıllarca saldın.

S-400 alınacak, iyi aferin alındı iyi halt edildi. Yüzlerce milyarlık kaybımız var şu anda yaptırımlardan dolayı, neye yaradı? Nerede ne yapacağı belli olmayan bir grubun eline Rusya silahını verdi, kendine doğrultulmaması için önlemlerini çoktan aldı. Yapılacak hamleyi (kendi kafamıza sıkmamızı) bekliyorlar köşede ellerini ovuştura ovuştura. Bu silahı biz almadan önce NATO, Yunanistan ile aramızda olan bir sorunun sürtüşmeden ibaret olacağından emin durumdaydı. Artık bundan emin olamazlar, saçma bir kararla o silahı ateşleyebilecek kişilerin elinde olduğunun hepsi farkında. İşin boyutu değişti, bunu görmüyorsun.

Son düzenleme:
Amacım gerçek çözümün ne olduğunu anlatmak. Yalnız kalırsak bu topraklarda hiçbir ülkenin barınamayacağı gibi barınamayız.
Barınamazsınız daha doğru bir tercih olur. Bunlar olduğunda büyük ihtimalle biranı yudumlayarak takip edersin haberleri bir batı Avrupa ülkesinden, biz de yok olup gideriz işte :D

Ne S-400'müş arkadaş, olaylara bak. (!!!!)

Son düzenleme:
Barınamazsınız daha doğru bir tercih olur. Bunlar olduğunda büyük ihtimalle biranı yudumlayarak takip edersin haberleri bir batı Avrupa ülkesinden, biz de yok olup gideriz işte :D
Sence bu beni mutlu eder mi? Yoksa büyüdüğüm sevdiğim yerden uzaklaşıp, sevdiğim insanların içinde olduğu durumu düşünüp üzülür müyüm? Belki hiç gitmem, bunu da bilemeyiz çünkü ben bile ne yapacağımı bilmiyorum. Bir ayağım dışarıda, gitme lüksüm var doğru düzgün bir hayat yaşamak için. -E bilmek ile yapmak arasında fark var, daha yeni ev arama konum oldu biliyorsun. Sence burada yaşamak için uğraşmasam öyle bir şey mi yaparım?

Ne S-400'müş arkadaş, olaylara bak.
Değil mi? Bu konular ilk açıldığı zamandan beri anlatmaya çalışıyorum, bu sisteme sahip olmamız bütün dinamikleri değiştiriyor.

Yunanistan ile aramızda olan bir sürtüşme artık sürtüşme olarak kalmayabilir. Avrupa ülkeleri ve NATO hiçbir şekilde "topyekün" savaşa girmek istemiyor ama birileri o sistemi kullanırsa birlik kuralları gereği buna "mecbur" olacaklar. Onların korktuğu, çekindiği falan yok. Asıl düşmanları olan doğu bloğuna harcamaları gereken kaynakları ve ekonomik yapıyı onlara değil başka bir yere karşı kullanmak işlerine gelmiyor. Rusya'nın da istediği tam olarak bu, neden tampon olarak kullanıp istediğini elde etmek için batıya karşı savaşma şansı varken kullanmasınlar? Direkt olarak birliğe karşı koz olarak kullanılıyoruz Rusya tarafından ve bu gayet net şekilde ortada.

Bu ülkenin geleceğinin iyi olabileceği tek plan var. Bağımlılıktan kurtulmak, güçlü ekonomi ve güçlü üretim ile asıl coğrafi düşmana karşı işbirliği içinde olacağı ama bağımsız kararlar verebileceği bir birlikle anlaşmak. Bu coğrafyada hiçbir ülkeyi tek başına rahat bırakmazlar.

Not: Yukarıda çarpıtma konusunda nüansı kaçırmışım, yanlış anlaman gayet normal. Haklısın.

S-400 falan boş işler kafanızı yormayın fazla, çalışın ve verginizi ödeyin🙂 Yakın bir zamanda bizimkilerden bir geri adım bekliyorum şayet yaparlarsa belki sorunlar çözüme kavuşabilir. Bizim için S-400’den ziyade Hisar-A ve Hisar-O önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı