Dava açmakla tehdit edilmek

Ortada birden fazla suç varsa önceki suç sonrakini iptal etmez, yapılan işlem yasa dışı diye hesabı geri alırsanız bu dolandırıcılık oluyor ve basit suç uzlaşmaya tabii süreç önce oraya gider. Bu ve buna benzer birden fazla yaptığınız bir işlem varsa ve ispatlanırsa nitelikli dolandırıcılık ile suçlanabilirsiz. Uzlaşmaya tabii değildir. Ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalabilir hatta hapis cezası ile bile karşı karşıya kalabilirsiniz. Konuştuğumuz konu "oyun hesabı satışı yapmak yasak mı? veya kanuna aykırı mı ?" değildir.
Karşı tarafın davası hesapların bulunduğu sunucularda herhangi bir hesap satışının yapılamayacağı ilkelerinden dolayı düşecektir ancak bu kullanıcı herhangi bir hakarette bulunduysa o zaman mahkeme hakiminin insiyatif alıp dolandırıcılığı da suçlamaya etki ettirmesi söz konusu olabilir.

Oyunda hesap satışı yasak olsa bile dolandırıcılıktan dava edilirse ve karşı taraf haklı çıkarsa ceza alır. Daha önce birçok örneğini gördük ceza alınan. İlgilenmezler, bakmazlar gibi bir durum söz konusu değil.

Site üzerinden sattıysanız bazı sitelerde usulsüzlük durumunda sitenin avukatları ilgileniyor. Özellikle T.C. no verdiğiniz sitelerin koşullarına bakın eğer onlardan biriyse dava dosya masrafı falan da size kilitlenir.

Öncelikle oyun satışı yapmak yasadışı değil. Yasalar karşısında suçlu değilsiniz. Sadece oyun şirketi hesabınızı banlayabilir. Ama hesap karşılığı anlaştığınız ücreti alıp hesabı da geri aldıysanız. Nitelikli dolandırıcılıkla suçlanabilirsiniz. Bu işleme ait banka dekontu-yazışma-ss falan varsa size tavsiyem acilen uzlaşmanız gerekiyor.

Pardon ama hesap satımının yasak olduğunu nereden uyduruyorsunuz? Ne zamandır Valve olsun, Riot olsun Türkiye'de kanun çıkartıyor.

Oyun hesapları çok net satılabilir. Valve gider Steam hesabınızı satıldı diye iptal eder ya da Riot iptal eder o farklı mesele, üyelik sözleşmesi ile ilgili. Borçlar Hukuku ve Ceza Hukuku apayrı şeyler ama. Avukat arkadaş burada OP için suç duyurusunda bulunabilir, OP'de avukatın elinde delil olduğu için açık bir şekilde ceza alır (o avukatın yerinde olsaydım ben bu konuyu çoktan kaydetmiştim noterden). Üzerine avukat arkadaş ödediği parayı de icradan faiziyle birlikte geri alır, üzerine de icra masraflarını ve vekaletini ödetir.

Gençsiniz anladığım kadarıyla, ilerde iş ararken adli sicilinizde nitelikli dolandırıcılık yazmasını istemiyorsanız adama hesabını geri verip işi çözmeye bakın. Hayatınız boyunca da peşinizi bırakmaz dolandırıcılık yazan bir sabıka.

Bilişim sistemleri aracılıyla işlendiği için buradaki üstelik nitelikli dolandırıcılık, bir kere adam savcıya gittiyse artık kendisi istese de geri alamaz yani. Acele edin siz.

Kaynak: Avukatım.

Son düzenleme:
Pardon ama hesap satımının yasak olduğunu nereden uyduruyorsunuz? Ne zamandır Valve olsun, Riot olsun Türkiye'de kanun çıkartıyor.

Oyun hesapları çok net satılabilir. Valve gider Steam hesabınızı satıldı diye iptal eder ya da Riot iptal eder o farklı mesele, üyelik sözleşmesi ile ilgili. Borçlar Hukuku ve Ceza Hukuku apayrı şeyler ama. Avukat arkadaş burada OP için suç duyurusunda bulunabilir, OP'de avukatın elinde delil olduğu için açık bir şekilde ceza alır (o avukatın yerinde olsaydım ben bu konuyu çoktan kaydetmiştim noterden). Üzerine avukat arkadaş ödediği parayı de icradan faiziyle birlikte geri alır, üzerine de icra masraflarını ve vekaletini ödetir.

Kaynak: Avukatım.
Arkadaşım Valve ya da Riot Kanun çıkarmıyor. Sen hesap açarken kabul ettiğin kullanıcı sözleşmesinde yazıyor. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Üşenmedim 3 ayrı kullanıcı sözleşmesi kısmı koydum. Biri steam, diğeri riot öteki wargaming. Gördüğün gibi hepsinde yasak ticaret yapmak.

Dosya Ekleri

• wg.jpg
    wg.jpg
    197 KB · Görüntüleme: 33
  • riot.jpg
    riot.jpg
    136,5 KB · Görüntüleme: 30
  • Ekran görüntüsü 2022-09-09 155206.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-09-09 155206.jpg
    119,9 KB · Görüntüleme: 31
Yani?

Riot yasak dedi diye Türk mahkemeleri de "Aaaa, Riot yasak demiş, boşverin Türk Ceza Kanunu'nu, suç yok. Vurdum çekici." diyecek yani?

Tamam arkadaşlar, ortada suç yok. Hepimiz hesap satıp sonra geri alarak insanları dolandırabiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı