Deistim ve aileme açıklayamıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gizli tutunca sanki her an anlayacaklarmış hissi oluyor.
Aklından geçen her düşünceyi ailenle paylaşmazsın. Yaptığın şey suç veya kötü bir şey değil, dolayısıyla gizli tutman için bir sebep yok. Ama anlatman için de bir sebep yok.

Deist diye arkadaşıyla konuşmayı kesen biri mi bize dar görüşlü diyor?
İlk mesajında verdiği örnekten ne kadar aklı başında bir insan olduğunu anlayabiliyorum kendisinin. Herkesin sözüne itibar etmemek lazım.

Deistim ama aileme açıklayamıyorum, korkuyorum. Diğer inanışlılar da kendilerini deist bir ailenin çocuğu olarak hayal edip yanıtlarsa sevinirim.
Kendi kararlarının kendin verebilirsin. Ailene söylemene gerek yok. Söylesen ve tepki gösterseler bile fazla takma senin kararın.

13'üm, ama uzun süredir dini sorguluyorum. Yani "ateistim, havalıyım" gibi bir şey değil.
3 yıldır falan mı? Daha çok erken. Bu 3 yıl içerisinde daha kendini tanımaya fırsat bulamamışsındır. Din seçme konusunda acele etmişsin. Önce ne olacağına karar ver. Tersine "ateistim havalıyım" mantığı bu.
Ben sana neden deist olduğunu soruyorum.

3 yıldır falan mı? Daha çok erken. Bu 3 yıl içerisinde daha kendini tanımaya fırsat bulamamışsındır. Din seçme konusunda acele etmişsin. Önce ne olacağına karar ver. Tersine "ateistim havalıyım" mantığı bu.
Tanrı bizi kendine tapalım diye yaratacak kadar egoist olamaz. Ama birşey yoktan var olamaz. Sonuç Deizm.

Not: Hakaret amaçlı değildir düşüncem bu ve arkadaş sorduğu için yazdım.

"Neden Deist olmayı seçtin?" gibi soruların saçmalığını tartışmaya gerek bile yok, belli ki Deist olmayı mantıklı görmüş. Benim inancım seni, senin inancın beni ilgilendirmez. Eğer arkadaş inançlar hakkında tartışmak isteseydi başka bir konu açardı.

Dini yaklaşık 2 yıldır sorguluyorum ve 1-2 ay önce Deizm ile tanıştım. Birkaç gün araştırdıktan sonra en mantıklısı Deizm gibi geldi.
13'üm, ama uzun süredir dini sorguluyorum. Yani "ateistim, havalıyım" gibi bir şey değil.
@def2easy06 ve @dreamybull , neden güldünüz? Ben İslam'a gülüyor muyum?
Bu arada silinen mesajda "İslam'ı dayatmak"'dan kastettiğim zorla din dersi verilmesi.

Tanrı bizi kendine tapalım diye yaratacak kadar egoist olamaz. Ama birşey yoktan var olamaz. Sonuç Deizm.
Kral; ego, yukarı aşağı, aşk, hareket, zaman, mekan, çikolata gibi şeyler Tanrı için yok. Bunlar bizim için Tanrı tarafından yaratılmış kavramlar.

Bizde bilgisayarlara her hesaplamayı yaptırıyoruz. Onlar üzerinde akşama kadar oyun oynuyoruz. Şimdi sen egoist mi oldun? Hayır, bilgisayarın icat edilmesindeki amaç matematiksel işlemleri daha hızlı yapabilmemiz içindir. Şimdi bilgisayar bize tapmış mı oldu?
Bilgisayarın sana tapması sana bir şey kazandırır mı? Zaten senin dediklerini yapmak zorunda.

Kral; ego, yukarı aşağı, aşk, hareket, zaman, mekan, çikolata gibi şeyler Tanrı için yok. Bunlar bizim için Tanrı tarafından yaratılmış kavramlar.

Bizde bilgisayarlara her hesaplamayı yaptırıyoruz. Onlar üzerinde akşama kadar oyun oynuyoruz. Şimdi sen egoist mi oldun? Hayır, bilgisayarın icat edilmesindeki amaç matematiksel işlemleri daha hızlı yapabilmemiz içindir. Şimdi bilgisayar bize tapmış mı oldu?
Bilgisayarın sana tapması sana bir şey kazandırır mı?
Hayır, bilgisayar tapmadı. Aynı mantıkla bakalım. Tanrı bizi bir işine yarasın diye mi yarattı? Tanrı gibi yüce bir varlığın ne işine yarıyoruz? Sebep ne? Anlattıklarınız tutarsız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı