Dell G15 5*** serisi alınmamalı ve önerilmemeli!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dell Gaming G15 5515 AMD Ryzen 5 5600H 8GB 512GB SSD RTX3050 modelini aldım. 14100 TL'ye denk geldi. 8 GB RAM ve 512 SSD ekledim kendim.command Center hataları bu Cihaz'da da var. Dili İngilizce yapınca düzeldi. İşlemci AIDA64 stress testinde 52W 93 derece sabit çalışıyor. G-mode açıkken 100 derece 56 watt değerinde çalışıyor. Ben sadece daha serin çalışmasını bekliyordum. Throttle yok gözlemlediğim kadarı ile.

Dell de serin çalışan PC yok. Takoz büyüklüğündeki adaptörün amacı da o.
Yani Dell'deki mühendis kardeş bu PC'yi yüksek watt ve yüksek sıcaklıkta tam performans çalışacak şekilde tasarlamış.
Ben bendekini 11 liraya aldım RAM vs SSD ekledim 12 bin net maliyet diyelim. Benim şu an her ihtiyacıma cevap veriyor ama klavye çalışmıyor :)

Servis mağdur etmese ben uğraşmazdım tam bir fiyat performans. Ama işte.

Son düzenleme:
@abeslank Evet öyle görünüyor. RTX 3050 bile 1925 MHz civarında çalışıyor. Oldukça yüksek bir frekans. Birde 65 derece civarına kadar fan açmıyor cihaz. Bu sayede sessiz çalışıyor. En azından dell öyle düşünmüş :D Siz ne yapmayı planlıyorsunuz hocam iade alınca :)

@abeslank Evet öyle görünüyor. RTX 3050 bile 1925 MHz civarında çalışıyor. Oldukça yüksek bir frekans. Birde 65 derece civarına kadar fan açmıyor cihaz. Bu sayede sessiz çalışıyor. En azından dell öyle düşünmüş :D Siz ne yapmayı planlıyorsunuz hocam iade alınca :)
bendeki 2025e çıkıyor ve sabit kalıyor. Nvidia experiance de ince ayar diye bir ye var onu açınca 100mhz daha arttırıyor. iade alırsam lenovadan ryzen5 ve 3060 bir model alırım. iade almazsam bendeki kasaya güzel bir mekanik klavye alıp kullanmaya devam ederim.

@abeslank Hangi ayar hocam :) Lenovo Legion 5'i incelerken Ryzen 5'in 72 Watt'a kadar çıktığını görmüştüm. Lenovoda acımıyor hiç :D
Bu arada büyük ihtimalle klavyenin flexi takılı değildir gibime geliyor hocam. Eliniz yatkınsa bir açıp bakabilirsiniz.

@abeslank hangi ayar hocam :) Lenovo Legion 5'i incelerken Ryzen 5'in 72 Watt'a kadar çıktığını görmüştüm. Lenovo'da acımıyor hiç :D
Bu arada büyük ihtimalle klavyenin Flex'i takılı değildir gibime geliyor hocam. Eliniz yatkınsa bir açıp bakabilirsiniz.

Experience açıp alt+Z tuşularına basılı tut. Sağda performansa tıkla, solda açılan pencerede otomatik ince ayarı etkinleştir var. Onu açınca bir süre bekletiyor test yapıyor ve 100 MHz daha yükseltiyor.

Experience açıp alt+Z tuşularına basılı tut. Sağda performansa tıkla, solda açılan pencerede otomatik ince ayarı etkinleştir var. Onu açınca bir süre bekletiyor test yapıyor ve 100 MHz daha yükseltiyor.
Teşekkürler deneyeceğim ☺️

Bende 70 e kadar fan açmıyor. Ama bende bu seviye de bir cihazın daha az ısınamasını bekliyordum ki özellikle boşta iken yine de ben performansından memnunum. Cihaz bir yerde iyiyken bir yerde de iyi değil :D
Bu arada ben de ryzen controller kullanıyorum oradan işlemci sıcaklığı max 90 derece dedim ama işe yaramadı aynı şekilde ekran kartı ve işlemci wat değerini de bir değere sabitledim ama yine o değerin üstüne çıkıyor. Yanlış bir şey mi yapıyorum acaba ? Bende de 5600h 3050 var.

@fatih murdock
Eğer dediğiniz 1 derece ise o kadar bir sapma olabiliyor. Onun dışında Ryzen Controller ile yaptığınız ayarlarlar bilgisayarın kapatınca sıfırlanıyor. Tekrardan ayarlamak gerekiyor. :)

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-07-07 114150.png
    Screenshot 2022-07-07 114150.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 27
@fatih murdock
Eğer dediğiniz 1 derece ise o kadar bir sapma olabiliyor. Onun dışında Ryzen Controller ile yaptığınız ayarlarlar bilgisayarın kapatınca sıfırlanıyor. Tekrardan ayarlamak gerekiyor. :)
aaa bunu bilmiyordum bak. Demek her girdiğimiz de tekrar ayar yapacağız.. Bilgi için teşekkürler

aaa bunu bilmiyordum bak. Demek her girdiğimiz de tekrar ayar yapacağız.. Bilgi için teşekkürler
Bunu profil oluşturup bilgisayar her açıldığında otomatik olarak o profili uygulayacak hale getirebilirsin. Ama tavsiyem işlemcinin gücünü kısmaktan başka hiç bir işe yaramıyor. Sıcaklık takıntınız yoksa hiç oynamayın derim. G-Mode kapalı iken 93'ü geçmiyor zaten. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı