Dell G15 Ryzen Edition 90 derece

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kadabra

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Benım Dell RTX 3060'lı ve Ryzen 7 5800H işlemcili laptopumda ısınma problemi var. Oyunlarda CPU derecesi G Mode açıkken bile 90 derecenin üzerinde oluyor. Yazılımsal bir problemi mi var, yoksa laptopun kendisinde bir problem mi var bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Islemcinin 7nm olmasiyla ulastigi sicakliklarin uzaktan yakindan alakasi yok. Islem boyutunun kuculmesiyle aciga cikan bos alanlara onceki neslin misli sayida ekstra transistor yerlestigi için 7nm islemcilerin 14nm islemcilere gore sicaklik avantaji olmasi durumu matematigin öldugu yerdir, cahilcedir.

Dostum nm düştükçe sıcaklık değerleri de düşüyor farkındasın değil mi?

Kısacası 90 derece gayet iyi değer, kafaya takılacak bir şey yok. 5600H kullanıyorum ve sıcaklık değerleri benim de bu şekilde.

1 tane oyun sonucu hiçbir anlam ifade etmiyor. Hem MX4 kac termal cycle devam ettirebilecekmis performansini, dunyanin en hizli pumpout olan macunudur kendisi. 2 gun serinletir 2 gun sonra fabrika cikisindan da berbat bir hale getirir bilgisayari.

Cooler Boost gurultuyu normal insanlarin kaldiramayacagi seviyelere getiren bombos bir teknoloji. Kendim de bir sure Acer Helios 300 kullanmama ragmen bir kere coolboost teknolojisini kullanmamis bir insanim. Burada bahsettigimiz sicakliklar esit sartlarda ulasilmis sicakliklardir. Yoksa laptopumun altina vantilator koyup 65dB gurultude 60 derece sicakliklara ben de ulasirim onda bir sıkıntı yok. Ama butun gun kulaklikla oyun oynayip butun dunyevi sorumluluklarini unutabilecek kadar çocuk veya sorumsuz olup olmadigin daha onemli. Herkes o kadar lukse sahip degil bu dunyada.

Benim anlatmak istediğim şeyi siz anlamadınız ama neyse. FF15 sadece bir örnekti oyun işlemciyi ve ekran kartını sonuna kadar kullandığı için gayet iyi bir örnekti.

Bizim konumuz laptopların soğutma performansı, MX4 incelemesi değil. MX4'ün kaç thermal cylec i var kaç kere ısınma soğunmada pump out oluyor konu ile alakası yok. Laptop yük altında düşük sıcaklıklarda durmuş mu? Durmuş o zaman bitti.

Adam işten çıkmıştır evine gelmiştir iki oyun oynayacaktır oyunda ısınmadan dolayı FPS düşmesi yememek için soğutması güçlü bir laptop istiyordur ve cooler Boost'lu modellere yönelmiştir bu gayet doğal bir tercih. Ayrıca siz kimsiniz milletin yaşam biçimini sorguluyorsunuz kulaklık takıp dünyevi sorumluluklar kısmı sizi zerre ilgilendirmez ki Sennheiser HD58X gibi kulaklıklar open back kulaklıklardır dışarıya ses verir ve dışarıdan ses alır oyunda cooler Boost açıkken o fan sesini biraz alırsın kapını biri açıp seslendiğinde o kişinin sesini duyabilirsin. Astral seyahette olmazsın merak etme.

Ayrıca sana GP63'lü laptopumun cooler Boost'lu ve boostsuz ısılarını atayım bir incele istersen. Laptoplar nasıl 85 derece altında Full yükte çalışabiliyormuş gör bakalım.

Bu arada özel mining profilim var 30 MH/s kasarken ekran kartım 64-66 derecelerde geziyor gelip ona da laf atarsın falan şimdiden söyleyeyim.
Dostum nm düştükçe sıcaklık değerleri de düşüyor farkındasın değil mi?

Öyle bir olay yok kardeş. Her şey işlemcinin watt değeri ile ilgili. 320W kullanan 12900k neden soba gibi o zaman? İşlemci 10 nm. Benim işlemcim (8750 H) 45W kullanıyor ama 14 nm ve yükte 85-86 dereceyi geçmiyor? Hani nm düştükçe sıcaklık değeri düşüyordu?

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    941,5 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    948,2 KB · Görüntüleme: 38
Bu arada özel mining profilim var 30 MH/s kasarken ekran kartım 64-66 derecelerde geziyor gelip ona da laf atarsın falan şimdiden söyleyeyim.

Öyle bir olay yok kardeş. Her şey işlemcinin watt değeri ile ilgili. 320W kullanan 12900k neden soba gibi o zaman? İşlemci 10 nm. Benim işlemcim (8750 H) 45W kullanıyor ama 14 nm ve yükte 85-86 dereceyi geçmiyor? Hani nm düştükçe sıcaklık değeri düşüyordu?
Masaüstü ve dizüstü karşılaştırması çok yanlış buluyorum. Eğer dediğin gibi nm düştükçe sıcaklıklar düşmeseydi bu kadar güçlü işlemcilere daha erken bir zamanda ulaşırdık.

Ben de mining yapıyorum işte sonuç. Daha yeni model, daha güçlü ve daha serin çalışır. Nedeni nm.
1641322071611.png

Bizim konumuz laptopların soğutma performansı, MX4 incelemesi değil. MX4'ün kaç thermal cylec i var kaç kere ısınma soğunmada pump out oluyor konu ile alakası yok. Laptop yük altında düşük sıcaklıklarda durmuş mu? Durmuş o zaman bitti.
Alakasi yok laptopu stres testine sokmamissin rastgele 1 tane oyunun sonucunu soyluyorsun. O zaman ben de Mario acayim sonra bir tarafimdan oyun islemciyi somuruyor diye uydurayim burda sonuclarini dagitayim olur mu?
Sennheiser HD58X gibi kulaklıklar open back kulaklıklardır dışarıya ses verir ve dışarıdan ses alır
eee 65 desibel fan sesi ne olacak bu durumda?
Ayrıca sana GP63'lü laptopumun cooler Boost'lu ve boostsuz ısılarını atayım bir incele istersen. Laptoplar nasıl 85 derece altında Full yükte çalışabiliyormuş gör bakalım.
Ac bakalim Furmark'i, Prime 95 16 thread small FFT testini kac derece oluyormus gorelim.

Ac bakalim Furmark'i, Prime 95 16 thread small FFT testini kac derece oluyormus gorelim.
Bu senaryoyu yaşama ihtimali bile yok. Adaptör devre dışı kalıp kendini korumaya alıyor W'ı çok değilse.
Örneğin 230W çoğu 3060 cihaz. 230W'ın hepsini kullanamazsınız. 115W (Boost olmadan) GPU güç çekiyor. CPU 115W/107W'a kadar çıkabiliyor. Daha bunun diğer parçaları var. 330/280W adaptör olmadan bu testler sağlıklı olmaz.
Fakat kendim buna yakın sayılacak bir senaryoyu Forza 5'de denk geldim. GPU 95/100 CPU 80W çekiyordu. 53 dB fan sesi, GPU 74 ve CPU 84 civarı takılıyordu (TV'ye bağlıydı cihaz, ekran için güç harcamadı). Oda sıcaklığı 25 derece ve klima sıcak hava üflüyordu.
Üreticiler istese düşük sıcaklıkta işlemci üretirebilirler ama onlar performansa daha fazla koymayı tercih ediyor 95'ten sonrasının tehlikeli sayılmayacağını bildikleri için. Yeni i7'ler 115W 14C/20T olarak geliyor.
Yeni Aorus 15P'ler 55W CPU 110'lu W GPU değerleriyle 75 geçmiyor. Sınırlama var mı? Değerlere göre yok.

Bu Dell için konuşursam bu işlemci zaten bu değerleri görmeye alışık, Dell'in soğutması birazcık zayıf. Altına yükseltici alabilirsin. Cüzi performans kaybı karşılığı BD Prochot'ı BIOS'tan 15 yapabilirsin (85 geçmez).

Bu senaryoyu yaşama ihtimali bile yok. Adaptör devre dışı kalıp kendini korumaya alıyor W'ı çok değilse.
Örneğin 230W çoğu 3060 cihaz. 230W'ın hepsini kullanamazsınız. 115W (Boost olmadan) GPU güç çekiyor. CPU 115W/107W'a kadar çıkabiliyor. Daha bunun diğer parçaları var. 330/280W adaptör olmadan bu testler sağlıklı olmaz.
Fakat kendim buna yakın sayılacak bir senaryoyu Forza 5'de denk geldim. GPU 95/100 CPU 80W çekiyordu. 53 dB fan sesi, GPU 74 ve CPU 84 civarı takılıyordu (TV'ye bağlıydı cihaz, ekran için güç harcamadı). Oda sıcaklığı 25 derece ve klima sıcak hava üflüyordu.
Üreticiler istese düşük sıcaklıkta işlemci üretirebilirler ama onlar performansa daha fazla koymayı tercih ediyor 95'ten sonrasının tehlikeli sayılmayacağını bildikleri için. Yeni i7'ler 115W 14C/20T olarak geliyor.
Yeni Aorus 15P'ler 55W CPU 110'lu W GPU değerleriyle 75 geçmiyor. Sınırlama var mı? Değerlere göre yok.

Bu Dell için konuşursam bu işlemci zaten bu değerleri görmeye alışık, Dell'in soğutması birazcık zayıf. Altına yükseltici alabilirsin. Cüzi performans kaybı karşılığı BD Prochot'ı BIOS'tan 15 yapabilirsin (85 geçmez).
Bir laptop isinmiyorsa yavastir kardesim. Throttle yapiyordur. 45 Wattlik bir sogutma unitesi ile 110 Wattlik bir islemciyi 75 derecede tutamazsin ozellikle ayni heatpipedan beslenen bir GPU yuk altindayken. Elimden yuzlerce laptop gecti hala kendimden emin bir sekilde ~90 dereceler bir gaming laptop icin gayet ideal sicakliklardir diyebilirim. Birde kullandigin programlarin guc olcumlerini dogru yaptigina nasil emin olabiliyorsun?
Peki bunu daha guclu bir adaptor takip teyit ettin mi kardesim?

Buyrun Aorus'un sicakliklarina bu videodan bakin bakalim 85 dereceyi geciyormuymus gecmiyormuymus.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kullandığınız cihaz için 90 derece sıcaklık gayet normal, 5800H için izin verilen maksimum çalışma sıcaklığı 105 derece. 100 dereceleri de görebilirsiniz yaz aylarında.

Bir laptop isinmiyorsa yavastir kardesim. Throttle yapiyordur. 45 Wattlik bir sogutma unitesi ile 110 Wattlik bir islemciyi 75 derecede tutamazsin ozellikle ayni heatpipedan beslenen bir GPU yuk altindayken. Elimden yuzlerce laptop gecti hala kendimden emin bir sekilde ~90 dereceler bir gaming laptop icin gayet ideal sicakliklardir diyebilirim. Birde kullandigin programlarin guc olcumlerini dogru yaptigina nasil emin olabiliyorsun?

Peki bunu daha guclu bir adaptor takip teyit ettin mi kardesim?
110W zaten işlemci değil GPU. CPU 80W civarı çekiyordu ve işlemci zaten 84 gördü, 75 gören GPU. 90 dereceye bir lafım yok, idealdir ama daha iyisi de vardır. Afterburner ve HWInfo ile ölçtüm değerleri. Daha güçlü adaptör takmadım çünkü elimde böyle bir adaptör yok. Fakat yetersiz kaldığı durumlarlarda Power Limit ve devamında koruma uygulandığına göre sıkıntı olmayacaktır. Bunu sonra 11980HK, 165W 3080'li 330W AC'li Aorus 17X'ten araştıracağım.
Soğutma ünitesi Aorus 15P'de 62.5W için çalışılmış. Cihaz stok 62.5W ile geliyor. 107W short boost olayını gerçekleştiriyor. Bu stok olarak 56 saniye gelmekte, bunu değiştirebiliyorum. 95W Cinebench testim 80 derecelerde gerçekleşti. Adaptörüm olursa denemek isterim combined testi.
Bu cihazın altına yükseltici alınırsa potansiyeli de gayet yüksek. Cihaz 2.2kg ve ince.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Fanlar Gaming modda 4400 RPM civarı yani.
5300RPM görüyor cihaz maksimumda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı