Depremin 8. günü

Sorsam insan sever sen, varis sen, halt yiyen ben.
Biliyorsun sende yazdığının doğru olmadığını insanlar acı çekiyor onlarda halt yesin ölmeyi beklesin aslanlar gibi herkes siyaset yapacak bugün bize yarın size.
Deprem olmasını istediğimden değil yanlış anlama.
Ben sadece o zaman siyaset yapma diyebilecek misin merak ediyorum.

Ya reis bunlara içimden demediğimi bırakmıyorum sorsak en çok ülkeyi onlar seviyor aslında seviyor mu s... mu belli değil.

Siyaset vakti değil acımızı yaşayalım sonra siyaseti yaparız.

Kardeş siyaset vakti değil zart zort dersiniz ondan sonra 2-3 olayı gündem eder hükümet ve bu binaları dikenler bu binaların kontrolünü sağlayan herkes unutulur hükümet de konudan sıvışır ve böyle devam eder. Artık İstanbul depremi olunca da aynısını dersiniz "kardeş siyaset vakti değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya reis bunlara içimden demediğimi bırakmıyorum sorsak en çok ülkeyi onlar seviyor aslında seviyor mu s... Mu belli değil.

Sorma yemin ederim.Allah utandırmasın diye yola çıktılar Allah kabul etti utanma duygularını ellerinden aldı.Utanmadan sevdiklerini söylüyorlar.
Abdulhamid diye yola çıkıp damat ferit gibi bitirmeseler bari.

Yaşananları birinci derece birinden duymak beni etkiledi. Anlattıklarınızı buradan okumak bana çok kolay gelecek. Halinizden belki doğru düzgün anlamayacağım. Elimden sadece buradan yardım göndermek ve dua etmek gelir.
Depremlerden şunu anlıyorum ki: Depremlere dayanıksız ev yapmanın yanında, devletin teşkilatının da bu konuda yetersiz olduğunu anladık. Halk bizzat halka yardım etti. Mülteciler meselesine gelince: İyi günlerimizin olduğunu düşünüyorum. Yağma ilk evre. Acilen müdahale edilmesi gerek.
Dostum ailene, sana, yakınlarına ve tüm depremzadelere geçmiş olsun dileklerimi iletip kolaylıklar diliyorum. Allah yardımcınız olsun. Umuyorum en kısa sürede düzelecek.

Çok teşekkür ederim. Her kötü olayda olduğu gibi biz halk olarak kendi yaralarımızı kendimiz sarıyoruz. Mülteciler için bence en kötü günlerimiz. Çünkü gelen yardımların önünü kesen, aileleri dışarıda bir ümit beklerken onların gözleri önünde demir çalmaya kalkanda, değerli eşyaları çalmaya, stok yapmaya kalkanlarda bu mültecilerden başkası değil. Haberlerde gördüğünüz meşhur televizyon çalan kişilerde kendileri.

Ben de Malatya'dayım. Psikolojim mahvoldu. Evimiz ağır hasar aldı. İçinde onca anılarımız duruyor, ne olacak bilmiyorum. Kendimi çok kötü hissediyorum. Allah yardımcımız olsun.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Para mal mülk geçte olsa yerine gelir. Öncelik sizin sağlığınız. İnşallah aileniz ve tanıdıklarınız sağa salim kurtulmuşsunuzdur.

Hükümetin sorumsuzlugu yüzünden binlerce insan öldü geçmiş olsun.

Hala bu olayı kapatıp gözleri kör olan insanlar var. Onlar için çok acıyorum. Koltuk sevdası ve para kaybettirdi. İnsanların değeri yok. Geçmiş olsun hepimize.

Bizde Malatya'dan Ankara'ya geldik değerli eşyalarımızı alıp dediğiniz gibi oldu.
Tamamen ihmal edilme ve sorumsuzluk imar afları bu hale soktu memleketi sorumlular imar affı verenler ve ses çıkarmayanlar şimdi bir de kira ile uğraşıyoruz 4.5kdan bir anda 6.5 k yaptılar 6K ya hayır severmiş gibi kakalamaya çalışıyorlar. Bunlar depremden daha tehlikeli bana kalırsa.

Çok geçmiş olsun. İnşallah aileniz ve tanıdıklarınız sağ salim kurtulmuşsunuzdur. Ne yazık ki böyle durumda bile fırsatçılar var. Ekmeklerin, yorganların, evlerin ve daha birçok şeyin fiyatını 2 kuruş uğruna sattılar. Sorsan biz dürüst esnafız. İnsanların değerinin olmadığını bir ülke burası.

@SouSage @424997 @simulasyonistanbul61@MarTial23

Arkadaşlar boş verin haline bırakın. Diyecek çok şeyim var ama böyleleri laftan anlamaz. Kendisi rahat rahat otururken evde böyle konuşması normal. Yardım yoktu. İnsanlar sevdiklerinin ölüşünü izledi, kimisi ölülerini çıkardı çaresizce nereden anlasın. Nereden anlasın yapayalnız yardım olmayan bir şehirde ölen insanlar varken çaresizliği. Sen susarsam ben susarsam zamanı değil deyip kim hesap soracak.

Bu ilk hata mı? Yangın olur gerekli ekipmanlar yok deprem olur yine aynı. Bizden hala bu kadar çok vergi alınıyorsa neden hala insanlara en kötü olayda bağış mesajları gidiyor? Kötü bir olay olduğu zaman biz kendi yaralarımızı kendimiz sarıyoruz halk olarak. Nerede devlet? Seçim vaadinde herkes sallıyor. İcraat yok. Para almaya gelince herkes ön sırada. Suçlular ceza almıyor, kayırma ve torpil var, denetim hak getire. Bakın son olaya bakın. İnsanlar öldü sonunda. Kaderle alakası yok bu işin. Birileri çıkıp suçunu kabul etsin oraya buraya suç atmaya gerek yok herkes farkında. Bunun vebalini veremeyecekler. İnsanlar ölüyor haklar yeniyor. Zerre hakkım varsa hakkım helal değil.

Son düzenleme:
Hatay`a gitmiştim önceki yaz ve oranın lezzetlerini, tarihi mekanlarını, doğasını, esnafların samimiyetine doyamamıştım. Şimdi orada yaşayan arkadaşım, pardon vefat eden arkadaşım ve tüm Hatay enkaz altında kaldı. Ne güzel insanlar birkaç dakikada yok oldular, çok acı verici. Bazılarımızın yakınları, bazılarımızın memleketiydi bu şehir fakat şimdi moloz yığınından başka bir şey değil. İnsanımız kötüdür kötü. Kolundaki bilezikleri almak için o kolu kesenlerden tut yardım tırının önünü kesip o yardımı çalanlar... Geçmiş olsun Hatay, geçmiş olsun Türkiye`m... Er yada geç bunların cezası kesilecek. Önlem almayanlar, mimarları, mütahitleri ve bu evleri yapmaya onay veren en yüksek birimlere bile sonuna kadar hakkımız helal değildir. Zaman insanı olgunlaştırmaz, armutu olgunlaştırır. Armut olmayalım artık samimiyetine kurban olduğum ülkem...

Hatay'a gitmiştim önceki yaz ve oranın lezzetlerini, tarihi mekanlarını, doğasını, esnafların samimiyetine doyamamıştım. Şimdi orada yaşayan arkadaşım, pardon vefat eden arkadaşım ve tüm hatay enkaz altında kaldı. Ne güzel insanlar birkaç dakikada yok oldular, çok acı verici. Bazılarımızın yakınları, bazılarımızın memleketiydi bu şehir fakat şimdi moloz yığınından başka bir şey değil. İnsanımız kötüdür kötü. Kolundaki bilezikleri almak için o kolu kesenlerden tut yardım tırının önünü kesip o yardımı çalanlar... Geçmiş olsun hatay, geçmiş olsun Türkiye'm... Er ya da geç bunların cezası kesilecek. Önlem almayanlar, mimarları, mütahitleri ve bu evleri yapmaya onay veren en yüksek birimlere bile sonuna kadar hakkımız helal değildir. Zaman insanı olgunlaştırmaz, armutu olgunlaştırır. Armut olmayalım artık samimiyetine kurban olduğum ülkem...

Asıl birlik ve konuşma vakti bu zaman. Hatay medeniyetler şehri. Birçok yemeği, mezesi, tatlısı ve tarihi ile meşhur bir ildi. 06. 02. 2023 tarihe yazıldı. Kalmadı bir şey. Artık açın gözünüzü. Bugün bu 10 il zarar gördü. Onlarca kayıp var. Doğru düzgün ölü sayısını dahi söylediklerinden emin değilim. Yarın öbür gün yine kötü olay olduğunda yine aynı şeyleri yapacaklar. Allah kitap deyip sağa sola atacaklar suçları. Gözünüzü gerçeğe kapamayın daha da canlar yanmadan açın lütfen.

Asıl birlik ve konuşma vakti bu zaman. Hatay medeniyetler şehri. Birçok yemeği, mezesi, tatlısı ve tarihi ile meşhur bir ildi. 06. 02. 2023 tarihe yazıldı. Kalmadı bir şey. Artık açın gözünüzü. Bugün bu 10 il zarar gördü. Onlarca kayıp var. Doğru düzgün ölü sayısını dahi söylediklerinden emin değilim. Yarın öbür gün yine kötü olay olduğunda yine aynı şeyleri yapacaklar. Allah kitap deyip sağa sola atacaklar suçları. Gözünüzü gerçeğe kapamayın daha da canlar yanmadan açın lütfen.
Aynen konuşma vakti şimdi. Bu kazalar olsa da bu enkazlar kaldırılmadan önce hemde bu (Allah affetsin) cesetler gömülmeden önce konuşulması gereken tek konu bu. Çünkü olay yaşandıktan sonra unutuluyor eskilerdeki gibi. Allah böyle büyük depremi başka bir yere yaşatmasın...

Yeni konular

Geri
Yukarı