Ders çalışamıyorum

Şu LGS senesi çok illet bir şey. Onu yapma git ders çalış, bunu yapma git ders çalış, hiçbir şey yapma günde 300 soru çöz falan. Bence, eğer çok ders çalışmak istemiyorsan, çevrende OBP puanıyla alan güzel okullar varsa oralar için sadece sınavlara çalışmanı tavsiye ederim. Sınavlara çalışmak LGS'ye çalışmak kadar yorup zaman istemiyor çünkü. Yine de, birkaç ay dişini sıkıp ders çalışman daha iyi olur. LGS'den çıktığın gün istediklerini yapmaya başlayabilirsin. :)

Şu LGS senesi çok illet bir şey. Onu yapma git ders çalış, bunu yapma git ders çalış, hiçbir şey yapma günde 300 soru çöz falan. Bence, eğer çok ders çalışmak istemiyorsan, çevrende OBP puanıyla alan güzel okullar varsa oralar için sadece sınavlara çalışmanı tavsiye ederim. Sınavlara çalışmak LGS'ye çalışmak kadar yorup zaman istemiyor çünkü. Yine de, birkaç ay dişini sıkıp ders çalışman daha iyi olur. LGS'den çıktığın gün istediklerini yapmaya başlayabilirsin. :)

Ailem fen lisesi aşağısı sanayi diyor.

Gidiyorum zaten.

Evet hocam sayısalım çok iyi

Evet hocam sayısalım çok iyi.
Böyle düşün. Gerçekten gideceğin okulun en önemli yanı öğrenci profili. Hak etmediğin bir okulda olursan, bana kalırsa o seviyeye gittikçe düşersin. Bunu düşünerek çalış.

Hayatının geri kalanını iyi yaşamak için 1 sene verse çok mu?

Ailem fen lisesi aşağısı sanayi diyor.
Sanki fene gitmeyince hiçbir üniversite kazanamayacaksın. Fen liselerinin neredeyse tek farkı 10. sınıftan sonra sadece sayısal olması. Böyle baskıcı aileleri anlayamıyorum, çocuğunun iyiliğini istiyor gibi düşünüyorlar ama kısıtlamaktan ve yormaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Arkadaşlar ben 8. sınıfım bu sene. Okula biraz geç gittim. Bu önemli değil. Şimdi içimi döküyorum. Bu sene hocalar bana kafayı taktı. Sürekli "bu çocuğu heba etmeyin" falan filan diyorlar aileme. Ve bana sürekli yükleniyorlar. Tamam kabul ediyorum bu bence normal LGS var bu sene. Ama ben çalışamıyorum bir türlü. Yani 7. sınıfın 2. dönemine kadar çalışıyordum. Sonrasında ise bana bir şeyler oldu ailemle çok sorun yaşamaya başladım. Ders yapmamaya başladım. Eskiden ailemde korkardım kızacaklar diye. Su an hiç umursamıyorum kızsalar. Bunlar bana yazılım ile ilgilenmeye başladığım zaman oldu. İki tane Online yazılım sertifikam var. Udemydede var. Deli gibi kodlama yapmak istiyorum hiç ders çalışmıyorum ama deliler gibi kodlama araştırıyorum bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Ama ailemde sürekli "bırak su kodlamayı keşke seni kodlamaya göndermeseydik.","senin kursundan hiçbir fayda görmedik bize bir işe yaramadı." gibi şeyler diyorlar. Ben daha da hırslanıp yazılım çalışıyorum gene. Ama bir türlü ders yok. İstiyorum bende diğer çocuklar gibi ders yapmak istiyorum ama korkuyorum. Ya yazılımı unutursam. Ailemle aram gene iyi aslında ailemin kesinlikle hakkını yemem çünkü beni kursa gönderen onlar. Bana gene de destek çıkıyorlar sürekli. Bir sene sabretmemi kazanırsam beni yurt dışına yazılım eğitimine gönderceklerini söylüyorlar. Bende gaza geliyorum fakat gene ders çalışmak yok. Derslerime hiç çalışmama rağmen ortalamam geçen sene 94,5 idi. Ama artık zekam bana yardım edemiyor konular zor. Ben iyice buhran içine girdim sadece yazılım düşünüyorum. İstiyorum çalışmak ama yapamıyorum. Odaklanamıyorum. Zaten artık kodlamada çoğu isteğimi yerine getirdiğim için eskisi gibi çok zevk vermiyor bana. Hayat amacım bitmiş gibi hissediyorum. Sadece boş oturup duvara bakmak istiyorum. Çok yoruldum nedense bu yaşta. Neyin içindeyim ben. Bu derdimi ilk defa burada döktüm. Çünkü akrabalarıma döksem mesela."hahaha get göçüm bak duvara ne yapacaksın okuyup" diyorlar dalga geçiyorlar. Yani ne yapacağımı bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Bu yaşta çok şey yapmak istiyorum. Ailem üzüldükçe ben de kahroluyorum. Ha tabii çevremdeki kişilerde beni çok yoruyor. Bir şey yaomadığım halde disipline bile gitmiştim bir kere sebebi ise arkadaş sınıfta video çekmiş. Bende kameraya el sallamıştım. Ondan az kalsın okuldan atacaklardı. Bunlarda beni çok yoruyor. Depresyonda olabilir miyim?

Kanka git çalış yazılımı unutmazsın 7 ay falan var zaten çalış sonra iyi bir lise tuttur yazın deliler gibi yazılıma devam et.

Çalışma kanka 1 gün bekle anne dayağı + terlik + baba dayağı gelince bir daha dersten kafanı kaldıramayacaksın (yaşandı)

Bende yaşadım ama uslanmıyorum bir müddet sonra fabrika ayarlarıma dönüyorum.

Kanka git çalış yazılımı unutmazsın 7 ay falan var zaten çalış sonra iyi bir lise tuttur yazın deliler gibi yazılıma devam et.

Hocam aslında haftada 2 saat bilgisayar hakkın olsa görevlerimi yapmazsam bilgisayar almasam kendime eziyetmi etmiş olurum.

Selam dostum ben lise son sınıf öğrencisiyim, yazılım ve tasarımla ilgileniyorum ve çok seviyorum bu iki alanı hatta bende 7.sınıfta tanıştım yazılımla o zamanlar pek bir şey yapamıyordum ama yine de öğrenmek için gayret ediyordum Visual Studio falan öğrenmeye çalışıyordum ve bunun yanı sıra bu dönemlerde Adobe Photoshop öğrendim ama o sıralar bilgisayar ile çok ilgilendiğim için derslerimi çok umursamıyordum evet ortalamam hiçbir zaman 85'in altına düşmedi ama önemli olan bu ortalamalar değildi. 8.sınıfa geçince yine bu böyle devam etti öğretmenlerim çok baskı kuruyordu üzerimde bana sürekli "sen şu bilgisayarı bir bıraksan derece yapacaksın ama haberin yok" tarzı şeyler söylüyorlardı ama ben ne potansiyelimin ne de LGS'nin ciddiyetinin farkındaydım neyse ben bildiğimi yaptım LGS geldi 350 küsur puan aldım ama ciddi anlamda sıfır çalışma gösterdim o sene ortalama başarı puanı ile hatrısayılır bir Anadolu lisesine gittim 9'da yine bu aylaklığıma devam ettim 10'da zaten Online eğitime geçildiği için o yılda kendime hiçbir şey katamadım ve biz 11.sınıfta İstanbul'dan Bursa'ya taşındık buradaki arkadaş ortamımın derslere çalıştığını görünce bana da çalışma isteği geldi 9. ve 10.sınıfta dönemi ortalama 75 80'le bitirirken 11'de 88 ortalama ile okulda ilk 10 gibi bir sıralamaya dahil oldum şimdi açığa geçtim sadece Dershane'ye gidiyorum şimdi gelelim sana asıl anlatmak istediğim mevzuya ben 7, 8, 9 ve 10.sınıfta sayısal dersler adına hiçbir çaba göstermediğim için gidip eşit ağırlık seçtim ve bu saatten sonra yazılım mühendisliğine gitmem çok zor imkansız gibi bir şey ama sen gereken çabayı gösterir dersleri çok sıkı tutarsan çok iyi bir fen lisesine gidersin daha sonrada üniversite'de ister yurt içi-yurt dışı isteğin üniversitelere gidebilirsin ve yazılımı unuturum diye korkmana gerek yok ben 1,5 senedir kod yazmaya ara vermiştim geçenlerde kendimi denemek için bir proje yapmak istedim fazla bir şey unutmamışım hemen toparlanıyor yani sen sadece kendine güven ve derslerini sağlam tutup iyi bir lise kazanmaya bak inan iyi bir liseye gittiğin zaman çok rahat edeceksin kod yazmak için bolca vaktinde olacak.

Geri
Yukarı