Ders çalışma isteği olmama durumu

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Merhaba başlıkta da belirttiğim gibi ders çalışmak istemiyorum. Bir türlü istek gelmiyor ve cidden fazlasıyla beni bunaltıyor. Ben şu an açık liseye kayıtlıyım, 17 yaşındayım ve lise 1'e gidiyorum. Genel kültür ve kelime haznemde eksiklik var. Mesela en çok Matematik ve tarih derslerinde zorluk çekiyorum. Benim için en kolay derslere örnek vermek gerekirse, Din kültürü ve Ahlak bilgisi ve Sağlık Bilgisi dersleri benim için kolay olabiliyor. Ancak onun dışındaki tüm derslerde okurken anlayamamak, anlamakta güçlük çekmek gibi bir takım ciddi problemleri yaşamaktayım. Ayrıca bendeki bir psikolojik rahatsızlık mı bilmiyorum ancak bana zevk vermeyen veya ilgimi çekmeyen hiçbir şeye net olarak dikkatimi veremiyorum. Bir kitabı okusam da eğer o okuduğum şey benim ilgi alanıma girmiyorsa, sadece okumuş olmak için okumak gibi bir durum söz konusu. Ben bu sorunlardan nasıl kurtarabilirim kendimi? Sizlere de sormak istedim çünkü 8 Ocakta sınavım var, zamanım çok kısıtlı. 12 Kitaptan sadece 4 tanesini bitirebildim ancak geri kalanları beni fazlasıyla zorluyor ve çaresiz hissediyorum sanki, hayatta hiç mesleğim olamayacakmış gibi. Benim genç yetişkin olmama 1 sene kaldı denilebilir ve askerlik çağına giriyorum demektir bu da. Kendime bir meslek edinememekten korkuyorum. Böyle bir durum söz konusu ve siz bu durumda bana ne önerebilirsiniz? Yani verimli ders çalışmak yada zevk vermese bile genede bazı yöntemleri var mı? Tıbbi veya bir yöntem, metot?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı sorunu yaşıyordum kendime programlar hazırladım fakat bir türlü yapamadım sana burada çözümünü söyleyemeyeceğim fakat tek diyeceğim şey bu tür olaylar için psikolojini bozma yoksa benim gibi tedavi görmek zorunda kalırsın inan çekilmez birşey.

Aynı durumu yaşıyoruz senle. Bu kış çalışacağım diyorum hep kafamda ama hiç çalışma isteğim gelmediği için çalışmıyorum. Sınava bir ay kaldı daha bir tane kitap bile açmadım. Dediğin gibi ilgimi çekmeyen şeyleri hafızamda tutamıyorum bende. Yani resmen yazarken beni anlattın. 3 Yıldır açık liseye kayıtlıyım boş boş sınavlara girip şans eseri geçtiğim dersler oluyor. Yaşım 19. Konuyu takip edeceğim. :D

Recep ve Ali abi bu konuyu görse acaba bana nasıl cevap verirler merak ettim. Çünkü onların ofislerinin heryeri kitap dolu.
Bu arada internet ortamının belirli bir kısmı bir zamanımda bana "Otistik" diyip sürekli benle alay ederlerdi. Gerçi otizmin birçok türleri var fakat ben otistik olduğumu düşünmüyorum. Ayrıca benim bir tanıdığım vardı "Ilteriş Eroğlu" (linux.gemini) hatta bu forum'da kendi BLOG'u bile var. Daha önce Youtube'da ara sıra mesajlaştığım arkadaşımdı. Şimdi ise benle konuşmuyor bile ki, sebebinin benim sorunlarımla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Çünkü Ilteriş Eroğlu yaşına göre fazlasıyla olgun birisidir bana göre. Mesela o Ilteriş arkadaşım tam da Recep ve Ali'nin seveceği insan olduğunu düşünmekteyim, çünkü kendileri yani Ilteriş Eroğlu son derece güncel ve kendi yaşına göre çok zeki birisi bildiğim kadarıyla. Onunla 1 sene önce konuştuğum zaman 14 yaşındayım falan demişti sanırım ve üstelik benden bile yaşça küçük ama benden daha olgun.
Technopat ortamının ne tür insanları arattığı, ne tür insanları sevdiklerini araştırdım ve daha çok az konuşup, çok düşünen insanlarla daha sosyal olduklarını düşünüyorum. Mesela eskiden Recep abiye sosyal medya sitesinden mesaj attığımda maleesef bana o zamanlar baya bir kızgındı üstelik ben o anlarda baya korku içerisindeydim. Recep, videolarda son derece nazik sempatik ve akıllı olduğunu belli edebiliyor. Eskiden tabii benim bir takım sosyal sorunlarım yüzünden buralarda oldukça dışlanmış ve alay edilmiştim. 17 Yaşındayım ve her ne kadar sorunlarımı en aza indirsem bile, işin ders çalışma kısmında ciddi sorunlar yaşıyorum. Mesela kendimi kurallara uymaya alıştırdım, insanlarla iyi geçinmeye alıştırdım fakat işin ders kısmım hala yerlerde sürünüyor. Bu arada babam her zaman tek başıma ders çalışabilmeyi öğrenmemi ister yani buna alışmamı ister fakat, yanımda birisi olmadan hiç çalışamıyorum. Ayrıca ben Recep ve Ali her ikisinide Bilgi, Kültür ve yüksek düzey ahlak seviyesinden dolayı onları taktir ediyorum. Bu arada teknoloji öncesi zamanlarda insanların derslere odaklanması ve sevmesi daha kolaydı çünkü o zamanlar teknolojik harika, muazzam cihazlar bulunmadığı için, o zamanların bilgisayarı kitaptı. Kitap dışında başka kaynak olmadığı için o yıllarda doğmuş ve şu an baba olmuş insanlar bu nedenle ders çalışmamızı şiddetle ister ve bizi anlamaları zor olur. Biz hangi nesilde doğduk, onlar hangi nesilde doğdu düşünebilirsiniz yani.

Son düzenleme:
Kardeşim ilk olarak çevrendeki insanların moralini bozmasına izin verme, öncelikle kendini iyi tanımalısın neler ilgi alanın hangi yönde yeteneklerin var gibi.. Kitap, dergi, makale ilgini ne çekiyorsa onunla ilgili şeyler okumanı tavsiye ederim. Ben kitap okumayı sevmeyen biriydim 2 sene öncesine kadar. Romanlar çok sıkıcı geliyordu ama teknoloji ve bilime olan merakımdan dolayı bu yönde kitaplar almaya başladım ve internette güncel makaleler okuyorum gerçekten hiç sıkılmıyorum. Sende bu tarz şeyler dene.

Ders konusuna gelirsek, sevmesekte belli bir seviyede başarılı olmak zorundayız derslerden o nedenle de çalışmak gerekiyor. Ders yapmıyor olsanda ders çalıştığın masa vs. nerde çalışıyorsan oradan kalkma boş boş dursanda kendini orda oturmaya alıştır. Çalışırkende dikkatinin dağılmaması için yanında telefon, bilgisayar vb. bir şey bulundurma.

İlgi alanınızdaki bir kitabı okuyun ve bunu alışkanlık haline getirin. Bu şekilde okuduğu anlayamama probleminiz büyük ölçüde düzelir.

Kendinize bir program yapın ve bu programa uymaya çalışın. Uyunca ödül, uymayınca ceza verebilirsiniz kendinize. Mesela ders çalışınca sevdiğiniz bir yemeği yiyin, uymayınca rutin halde yaptığınız ve yapmaktan hoşlandığınız bir aktiviteyi yapmayın ve ders çalışın. Arkadaşın da dediği gibi ders çalışırken yanınızda hiçbir teknolojik cihaz (telefon, bilgisayar, televizyon) bulundurmayın, şarkı dinlemeyin ya da kısık seste klasik müzik dinleyin, ders çalışırken kitaptan okumak veya özet çıkarmak, test yapmaktan çok daha iyi olur hatta bir süre sonra bundan zevk bile alabilirsiniz.

Bir hobi edinin. Bir müziksel aktiviteye katılın, dövüş sporuna gidin (Aikido tavsiyem.).

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı