Ders çalışma ve sosyal medyadan uzak kalma

UnFrGvnG

Decipat
Merhaba, bir konu hakkında fikre ihtiyacım var sizlere danışmak istedim.
Yaşım 17, 10.sınıfıa gidiyorum (geç yazıldığımdan dolayı 2 sene kaybım var)
Üniversite okumak istiyorum ama henüz belirlediğim bir hedefim yoktur. Üniversite bittikten sonra muhtemelen dükkana babamın yanına geçeceğim. Babam üniversitesi okumama karışmıyor. İster oku, ister okuma diyor ama ben okumak istiyorum.
Liseyi geç bitirmem bana biraz dezavantaj olacak ama yapacak bir şey yoktur.

10.sınıfın 2.dönemine girdik ve benim şu an hiçbir dersten temelim yoktur, hiçbir şey bilmiyorum desem yeridir yani. Seneye sayısal seçmeyi düşünüyorum.
(Sayısal seçmemdeki amaç, daha çok bölümün olması)

Üniversite bitirmeden iş başına geçmek istemiyorum ama 2.5 senem kaldı üniversite sınavı için ve sınava kavuşabilir miyim emin değilim.

Ders çalışmayı deniyorum ama hevesim gelmiyor. Telefonumu bırakmaya çalışıyorum, hafta içi günde 2-3 saat rahat bakıyorum, çok vaktimi alıyor biliyorum ama bırakamıyorum. Kitap okumayı denedim telefonu bırakmak için ama biraz okudum sıkıldım daha da okuyamıyorum.

Şu an sıfırdan başlamak istiyorum ve neler yapmam gerektiğini bilmiyorum; hangi dersten, hangi konudan.

Bana öneride bulur musunuz; derse nasıl başlarım, telefonu kendimden nasıl uzak tutarım, hangi bölümü seçmeliyim?

Geç başlamak normal bir olay değil ama her şeyin sonu değil. Asıl ilgimi çeken ders çalışma konusu. Sanırım sevmediğim işleri yaparken zorlanıyorsun. Şimdi bazılarına normal gelebilir bu. Fakat değil bence. Normalde zorlanma olmaması gerek. Sana önerim telefonu formatla gerekirse. Tamamen odaklan. Bölüm olarak ise senin karar vermen gerekli bence. Hiçbir bölüme ön yargılı bakma. Sözel bile dahil. Çünkü 0'dan başlayıp bakmayınca görmediğin bazı detayları görebiliyorsun. Telefonda hangi programları kullanıyorsun? Emin ol sosyal medya tamamen bataklık yeri.

Küçük başla. Bugün masanın başına oturup sadece kitabı masanın üzerine koyabilecek kadar iraden varsa, yarın kapağını açmayı dene. Ertesi gün 1 sayfasını okumayı dene. Böyle böyle ilerlet. Dalga geçer gibi geliyor ancak işe yarıyor. Kurbağa misali.

Bölüm için acele etmene gerek yok. Özellikle MF-4 (Hala var mı bilmiyorum ama benim zamanımda mühendislik dalları bu puan türünden seçiliyordu) bölümleri arası ilk sene sonu neredeyse kayıpsız geçiş yapabiliyorsun; müfredatları çok benzer oluyor çünkü. Eğer dükkanda çalışacaksan iş alanınızla alakalı bir bölüm okuyabilirsin. Eğer yoksa böyle bir şey, var olan alanları araştırıp ilgini çekenleri listelemeye çalış başlangıç olarak.

Küçük başla. Bugün masanın başına oturup sadece kitabı masanın üzerine koyabilecek kadar iraden varsa, yarın kapağını açmayı dene. Ertesi gün 1 sayfasını okumayı dene. Böyle böyle ilerlet. Dalga geçer gibi geliyor ancak işe yarıyor. Kurbağa misali.

Bölüm için acele etmene gerek yok. Özellikle MF-4 (Hala var mı bilmiyorum ama benim zamanımda mühendislik dalları bu puan türünden seçiliyordu) bölümleri arası ilk sene sonu neredeyse kayıpsız geçiş yapabiliyorsun; müfredatları çok benzer oluyor çünkü. Eğer dükkanda çalışacaksan iş alanınızla alakalı bir bölüm okuyabilirsin. Eğer yoksa böyle bir şey, var olan alanları araştırıp ilgini çekenleri listelemeye çalış başlangıç olarak.
Bazı öğretmenler kitap okumayın ders çalışın diyor (Hala var mı onlardan bilmiyorum.). O öğretmenlere dikkat etsin ama ders odaklı olsun eğer o düzeye ulaştı ise.

Geç başlamak normal bir olay değil ama her şeyin sonu değil. Asıl ilgimi çeken ders çalışma konusu. Sanırım sevmediğim işleri yaparken zorlanıyorsun. Şimdi bazılarına normal gelebilir bu. Fakat değil bence. Normalde zorlanma olmaması gerek. Sana önerim telefonu formatla gerekirse. Tamamen odaklan. Bölüm olarak ise senin karar vermen gerekli bence. Hiçbir bölüme ön yargılı bakma. Sözel bile dahil. Çünkü 0'dan başlayıp bakmayınca görmediğin bazı detayları görebiliyorsun. Telefonda hangi programları kullanıyorsun? Emin ol sosyal medya tamamen bataklık yeri.
Telefondan sadece LoL oynuyorum, YouTube' bakıyorum birde Technopat'da takılıyorum başka bir şey de yapmıyorum ama çok fazla bakıyorum.

Alan olarak sayısalda ki bölümler daha çok hoşuma gidiyor oyüzden sayısal istiyorum.

0 dan yani temelden alan kitaplar var, onlardan alıp sayısal derslerimin temelini oluşturmayı düşünüyorum ama hiç kendime güvenim gelmiyor.

Telefondan sadece LoL oynuyorum, YouTube' bakıyorum birde Technopat'da takılıyorum başka bir şey de yapmıyorum ama çok fazla bakıyorum.

Alan olarak sayısalda ki bölümler daha çok hoşuma gidiyor oyüzden sayısal istiyorum.

0 dan yani temelden alan kitaplar var, onlardan alıp sayısal derslerimin temelini oluşturmayı düşünüyorum ama hiç kendime güvenim gelmiyor.
Maksimum performans göstermek istiyorsan güvenmen gerek.

Geri
Yukarı