Derslere çalışmak mı Sevilen alanda kendini geliştirmek mi?

Kazanır kardeşim o 4 senede bir şirkette çalışır veya freelancer olarak iş yapar. Grafik ve Tasarım için şirketler alıyor mu bilmiyorum.
Tabi ki freelance bir seçenek ve çok fazla talep var.

İnan bana ben de aynı durumdaydım ama gerçekten aile evinden ayrılınca, o özgürlüğü tadınca hem özgüvenin artacak hem karışanın olmadığı için kendi yolunu daha rahat çizip sevdiğin işi yapmana daha çok vaktin kalacak. Hayatında yapacağın en önemli şeylerden birisi olabilir.
İkilem çok kötü bir şey gerçekten. Bir tarafım zaten çok eksiksin, git ve ders çalış, son 8 ayın diyor. Bir tarafım da diğerlerinden bir farkın olsun ve kendini geliştir, gerekirse bir yıl daha çalışırsın diyor. Tek sorun tek başımayım, ailemin hiç bir desteği yok.

Tabii ki freelance bir seçenek ve çok fazla talep var.

İkilem çok kötü bir şey gerçekten bir taradım zaten çok eksiksin git ve ders çalış son 8 ayın diyor bir tarafımda diğerlerinden bir farkın olsun ve kendini geliştir gerekirse bir yıl daha çalışırsin diyor tek sorun tek başımayım ailemin hiçbir desteği yok.

Aileler hep köstek olur. Sistemin dışına çıkmaz isen ömrünün sonuna kadar başkası için çalışırsın. Şu an uğraştığın iş güzel ve insan sevdiği işi yapınca yorulmuyor. Ama tüm odağını üniversiteye versen bile güzel bir gelecek seni beklemeyecek. Her yıl kaç milyon üniversite mezunu cıkıyor ve çoğu işsiz. Üniversiteler sisteme çalışacak köle yetiştiriyorlar. Sistem kimsenin zengin olmasını istemez değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aileler hep köstek olur. Sistemin dışına çıkmaz isen ömrünün sonuna kadar başkası için çalışırsın. Şu an uğraştığın iş güzel ve insan sevdiği işi yapınca yorulmuyor. Ama tüm odağını üniversiteye versen bile güzel bir gelecek seni beklemeyecek. Her yıl kaç milyon üniversite mezunu cıkıyor ve çoğu işsiz. Üniversiteler sisteme çalışacak köle yetiştiriyorlar. Sistem kimsenin zengin olmasını istemez değil mi?
Kesinlikle öyle, sonuna kadar katılıyorum. Artık bence ikilemden çıkıp yoluma bakmam gerekiyor çünkü en önemli şey zamanken onu boşa harcamak istemiyorum.

Acı bir şekilde olsa da öğrendim.

Tek sorun motivasyon eksikliği çok fazla ikilem de kaldım onu nasıl halledeceğim bilmiyorum.

Motivasyonunu geleceğinin ne kadar iyi oldugunu düşünerek ve hissederek ve sana okul oku deyip ömrü boyunca calısan insanlara bakıp onlar gibi olmayacağım diyerek sağlayabilirsin bence ve kişisel gelişim girişimcilik tarzı kitaplar okumanı tavsiye ederim. Özellikle Fakir Baba Zengin Baba kitabını okumalısın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Motivasyonunu geleceğinin ne kadar iyi oldugunu düşünerek ve hissederek ve sana okul oku deyip ömrü boyunca calısan insanlara bakıp onlar gibi olmayacağım diyerek sağlayabilirsin bence ve kişisel gelişim girişimcilik tarzı kitaplar okumanı tavsiye ederim. Özellikle Fakir Baba Zengin Baba kitabını okumalısın.
Tavsiye için çok teşekkür ederim.

Bir işte başarılı olmak istiyorsan sevdiğin işi yapmalısın.
Kesinlikle ;)

Üniversitede sevdiğin meslekle ilgili sana yeni şeyler katabileceğini düşündüğün bölümlere bakıp ona göre çalışma yapabilirsin, tabii ailen buna da izin verirler mi onu bilemiyorum.
Bence burada önemli olan sabır gösterip sınav için vaktinden ve sevdiğin işten biraz kısman lazım, yine de her şey sana bağlı.
Netice olarak ailelerimiz de elbette gidecekler, o yüzden sen kendine nihai hedef olarak sevdiğin işi koymalısın.

Ben de aynı ikilemdeyim.
Avurpa'daki özgürlüğü ve düşünce yapısını gördükten sonra ve okuduğum kitaplardan da düşüncelerimi doğruladıktan sonra çok fazla göze batmadan kendi istediğim yolda gitmeye karar verdim.
Sevdiklerinden destek alamaman üzüyor ama hayatım boyunca istemediğim bir uğraşla ruhumu çürütmek istemiyorum.

@mehmet ercan'ın da önerdiği Rich Dad Poor Dad kitabını kesinlikle okuyun. Bunun yanında The 4-Hour Work Week kitabını da tavsiye ederim.

Geri
Yukarı