Dersleri anlayıp, geri döndüğümde anlayamıyorum

Firehorse MK II

Megapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Dersi, derste dinleyin derler ya. Ben de dinliyorum. Ancak, derste çok iyi anladığım şeyi, sınava çalışırken çözemiyorum. Mesela fonksiyonlar konusunda, "f(2x-1)'in f(x) cinsinden eşiti nedir ?" sorusunu derste yapmama rağmen, evde yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Belki geç kaldım, sınav haftası bitti, ancak ileride olacak sınavlar için tedbir almam gerekli. Lütfen yardımcı olun. Sınav haftası, biraz ders çalışıyorum, kafamın dağılması için 1 el LoL atıp, tekrar ders çalışıyorum, ancak yapamıyorum. Hiçbir şey görmemiş gibiyim. Bu arada bu yalnızca Matematik'te oluyor. Fizik, Kimya, Biyoloji'de v.s böyle bir sorun yok.

Son düzenleme:
YouTube da kaliteli matematik anlatan kanallar var bunlara bakabilirsin. Diğer bir öneri ise günü gününe çalışmak.

Arkadaşlar merhaba. Dersi, derste dinleyin derler ya. Ben de dinliyorum. Ancak, derste çok iyi anladığım şeyi, sınava çalışırken çözemiyorum. Mesela fonksiyonlar konusunda, "f(2x-1)'in f(x) cinsinden eşiti nedir ?" sorusunu derste yapmama rağmen, evde yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Belki geç kaldım, sınav haftası bitti, ancak ileride olacak sınavlar için tedbir almam gerekli. Lütfen yardımcı olun. Sınav haftası, biraz ders çalışıyorum, kafamın dağılması için 1 el LoL atıp, tekrar ders çalışıyorum, ancak yapamıyorum. Hiçbir şey görmemiş gibiyim. Bu arada bu yalnızca Matematik'te oluyor. Fizik, Kimya, Biyoloji'de v.s böyle bir sorun yok.

Yazılı tekrar + formül defteri + karalama kağıdına akılda kalanların yazılması + soru çözümü en iyi yöntemlerden biridir. Bu sistemi deneyebilirsin.

Şu an konuyu ben yazmışım gibi hissettim. Lisede ben de bu sorunu yaşadım, üzerine "madem matematikten anlamıyorum, o zaman yabancı dil seçeyim" diyerek çok sevdiğim fizik ve kimyayı bir kenara bırakarak edebiyata yöneldim. :D

Sonrasında öğretmenlik eğitimi de almış olduğumdan birkaç fikrim var. Bilmişlik taslamış gibi olmak istemiyorum (sonuçta matematik okumadım ben de :) ) ama birkaç öneride bulunacağım:
- Bu konular aslında çok basit de, sen gözünde çok abartıyor olabilir misin? Çünkü bazen anlamıyorum ne olduğunu diye düşünürsün ama aslında anlamışsındır. Sadece bahsedilen kural çok basittir.
- Eğer farklı örnekler üzerinde uygulamakta zorlanıyorsan çözümlü sorulara bakmanı öneririm. Soru çözmekten çok nasıl çözdüklerine odaklanabilirsin. Hatta, saçma gibi gelebilir ama, çözülmüş bir soruyu yeniden elle yazabilirsin. Sonra yine çözümlü soruları önce kendin çözmeye çalışıp, sonra takıldığın yerde dönüp neyi gözden kaçırdığını görebilirsin.
- Önemli olan bol soru çözmek değil, çözülen soruyu da anlamak. O yüzden niceliğe değil, niteliğe önem vermeni öneririm. :kıkırda:

O denklemin cevabı X=1 mi?

Matematik pratik işidir ya formüller aynı zaten yapman gereken rakamları değiştirip değiştirip çözmek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı