Devlet Bahçeli: Netflix artık haddini aşmıştır

Anlamak için konuşmanın içersinden bir kelime almayıp önüne arkasına da bakalım diyecektim ama baktım gene hiç bir şey anlamadım!

Bahçeli Netflix'ten girmiş. Tatlı su solculuğundan meyhane devrimcilerinden merdana gibi dönenlerden çıkmış. :) Arada ekonomiye falan bile değinmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Yakın zamanda Cem Yılmaz MHP'yi mi eleştirdi? Veya Netflix dizisi içersinde MHP'ye gönderme mi vardı?
Haklılık payı var ama.
Asla, bir insanın Müslüman, Hristiyan ya da başka herhangi bir inançtan olması ilgilendiğim bir şey değil. Beni ilgilendirmiyor. Başkasının hayatına karışılması ama tüm toplumu ilgilendiriyor. Kimse aşkın varlık falan değil ayrıca. Hepimiz insan ve eşit haklara sahibiz. Kimi insanlar beğense de beğenmese de insanlar sevişecek. Yok olana kadar devam edecek bu. Sevişen insanlara, özellikle kadınlara öcü gibi bakmak sıkıntı asıl. İnsanların hayatlarına kimse karışamaz. Kimin kimi sevdiğine kimse karışamaz. Sevmediğiniz tarzda insanlar da size karışamaz. Sadece sizi ilgilendiren şeyleri değiştirmeye zorlayamaz. Şu an meşgul olmasam çok daha fazla yazmak isterdim. Gerçekten ayrıştırıcı bir dil kullanmışsınız. Keşke beni bir şeylerle itham etmeye çalışmak yerine en azından biraz empati yapıp, karşıdaki niye böyle düşünüyor acaba diye düşünüp beni anlamak için biraz çaba sarf etseymişsiniz. Fikirlerimiz farklı olabilir ama birbirimizi ayrıştırmamız gerektiğini düşünmüyorum. Bu şekilde yazılmış bir şeye cevap bile vermeyecektim aslında tartışmanın düzgün ilerlemeyeceğini ve tartışmadan ziyade atışma olacağını bilerek ama yine de bir iki şey yazayım dedim.

Ayrıca düzgün bir dille yazılmış bir şey gördüğünüz zaman bunu manipülasyon olarak algılamanız da üzdü açıkçası. Her tartışma bağırış çağırış küfür kıyamet olmak zorunda değil. Adap denen bir şey var.
''Adap denen bir şey var.''
İşte sorun da bu hocam. Bunlar adabı aşıyor. Sokakta birisi penisi açık gezse bu ahlaka uygun bir şey mi? İşte bu platform da bu tip şeyleri normalleştiriyor. Bu tip dizilere ağırlık veriyor. +18 uyarısı vs. veriyor ama şöyle olmalı. Arayüzünde bir bölüm olmalı. Seksli vs. izlemek isteyen olursa oradan izlemeli. Öbür türlü gözüne gözüne sokuyorlar. Ben o +18 içeriklerin kapak fotosunu bile görmek istemiyorum.
Yani şöyle düşünün. İşlenmiş gıdaları, sağlıksız şeyleri vs. tüketmeyin diyorlar ya. Ama dolabında var. O dolabında olduğu sürece sen her gördüğünde canının çekmeme ihtimali var mı? Yok. Atarsın evinden. Sağlıklı beslenmeyi takmayan gider marketten alır.
İşte bu 18 üzeri içerikler için de öyle olmalı.
Yani beğenmiyorsanız izlemeyin değil. Beğeniyorsa 18 üzeri şeyleri kendisi ulaşıp izlesin. Halka alelade açık yere bir şey koymak gibi düşünün.

İşte sorun da bu hocam. Bunlar adabı aşıyor. Sokakta birisi penisi açık gezse bu ahlaka uygun bir şey mi? İşte bu platform da bu tip şeyleri normalleştiriyor.
Netflix'de dizi izleyince dışarıya çıplak çıkmak mı? @Recep Baltaş hocam şu sosyale üye olurken lütfen kısa bir zeka testi yapalım da bu tarz saçma sapan fikirler duymayalım.

Ben o +18 içeriklerin kapak fotosunu bile görmek istemiyorum.
Ücretli bir platforma üye olmazsan görmezsin. Benim açımdan sıkıntı görmüyorum, sıkıntı görürsem de izlemiyorum.

Netflix'de dizi izleyince dışarıya çıplak çıkmak mı? @Recep Baltaş hocam şu sosyale üye olurken lütfen kısa bir zeka testi yapalım da bu tarz saçma sapan fikirler duymayalım.
Böyle bir şey demedim.
IQ'n buna yetebilmişse ne yapabilirim. Netflix izleyip dışarıda geziyorlar demiyorum.
O tip şeyleri, çıplaklığı normalleştiriyorlar diyorum.

Ücretli bir platforma üye olmazsan görmezsin. Benim açımdan sıkıntı görmüyorum, sıkıntı görürsem de izlemiyorum.
Ücretli bir platform da sadece o tip içerikler var. En azından çoğunluğu öyle. Bunları da genelde ergenler izliyor. Sorun bu.
Neyse. Zaten Disney sollayacak gibi.

Böyle bir şey demedim.
IQ'n buna yetebilmişse ne yapabilirim. Netflix izleyip dışarıda geziyorlar demiyorum.
O tip şeyleri, çıplaklığı normalleştiriyorlar diyorum.

Ücretli bir platform da sadece o tip içerikler var. En azından çoğunluğu öyle. Bunları da genelde ergenler izliyor. Sorun bu.
Neyse. Zaten Disney sollayacak gibi.
Netflix, HBO, HULU, Disney+, Amazon Prime...
Hepsinde benzer içerikler var. Yani bir yapımın kapağı ne ise onu kullanırlar tabi ki. Sansür mü uygulayacaklar?
İçeriklerin anasayfaya çıkmasını sağlayan izleyici kitlemizin tercihlerinden kaynaklanıyor. Yani Türkiye'de müşteriler en çok ne tür yapımları izliyorsa onlar ve benzer içerikleri ön plana alıyorlar.
Uzun lafın kısası, cinselliğe aç bir toplumuz ve milletçe izliyoruz.
Görevden alınıp tutuklanan Diyarbakır MHP İl Başkanı gibi işler yapmıyor insanlar, sadece film/dizi izliyor. Ve bunu kendileri tercih edip parasını vererek yapıyorlar.

Netflix, HBO, HULU, Disney+, Amazon Prime...
Hepsinde benzer içerikler var. Yani bir yapımın kapağı ne ise onu kullanırlar tabi ki. Sansür mü uygulayacaklar?
İçeriklerin anasayfaya çıkmasını sağlayan izleyici kitlemizin tercihlerinden kaynaklanıyor. Yani Türkiye'de müşteriler en çok ne tür yapımları izliyorsa onlar ve benzer içerikleri ön plana alıyorlar.
Uzun lafın kısası, cinselliğe aç bir toplumuz ve milletçe izliyoruz.
Görevden alınıp tutuklanan Diyarbakır MHP İl Başkanı gibi işler yapmıyor insanlar, sadece film/dizi izliyor. Ve bunu kendileri tercih edip parasını vererek yapıyorlar.
Haklılık payınız var ama ben Netflix'e yeni üye olmuştum. Doğru düzgün içerik bile tüketmemiştim. Benim karşıma cinsel içerikli şeyler çıkarıyordu.
Diğer bir sorun bunları ergenler izliyor. Senin için benim için sorun olmayabilir ama onların daha karakterleri vs. oturmamış. Benim için fazla sorun yok. Yani dinimde haram. Onun haricinde karakterime etki edemez. Ben insan kırkayakı izleyip bu ne deyip neredeyse hiç tiksinmeyip yoluma devam eden adamım.
Dediğim bu tür şeylere maruz kalıyorlar. Ebeveynlerinin sorunu diyebilirsin ama bu çağda çocuğa hakim olmak kadar zor bir şey yok. Her an her saat çocuğu mu takip edecek?

Göstersinler ne olacak ki? Sizin bizim ülkemizden haberiniz yok sanırım. Girin biraz TikTok Twitter'da dolanın. Netflix gelmeden önce de aynıydı hala aynı. Sanki ülkede herkes ahlaktan edepten madalya alıyor. Ülkenin %80'i Twitter'da eş değişmeli videolar paylaşıyor. Geri kalanı da TikTok'ta twerk yapıyor. Bence bunların Netflix'le alakası yok. Hatta Netflix bizim ülkenin Twitter videolarının yanında jetix gibi kalır. Bizim ülkede edep sadece ortamlarda kendini iyi göstermek için var. Gerisi boş.
Sadece Netflix için konuştuğumu söylemedim. Zaten bahsettiğiniz içeriklerden dolayı da ne tiktok kullandım ne de Twitter kullandım. Bunların hepsine ithafen diyorum ki ahlaksızlığın hepsine dur demek gerekiyor. Bunu dine, yobazlığa çekecekler olacak illaki. Olsun ben linç yemekten korkmam.

Belki ben istiyorum? Sanane? Millet para vererek izliyor? Seni ilgilendiren bişey yok.
İzlemek istiyorsan aç gizli sekme bunun için açılmış sitelerde takıl. Netflix gibi her kesime hitap eden, her kesimden kullanıcısı olan bir platform bunu normal bir şeymiş gibi yayınlayamaz. Sadece Netflix değil, her platformda durum bu şekilde olmalı.

Bana aykırı değil ha sevmezsem izlemem biter.

Senin ahlak sınırların onlar benim sınırlarımı aşmıyorlar. Kendi sınırlarınızı kendiniz için tutun lütfen.
Ahlak kuralları her yerde aynı. Kişiden kişiye değişen tek şey uyup uyulmayacağıdır. Siz bilirsiniz tabii.

Ahlak kuralları her yerde aynı. Kişiden kişiye değişen tek şey uyup uyulmayacağıdır. Siz bilirsiniz tabii.
"Ahlak kurallarına" bu kadar önem veren ülkeler niye hep ekonomik ve refah olarak sorunlar yaşayan ülkeler oluyor? Hollanda gibi Norveç gibi gelişmiş ülkelerde kimse ahlakımız bozulacak diye ödü kopmuyor ve gayet refah içerisinde yaşıyorlar. Fakat nerede refah seviyesinin altında yaşayan insanlar var sürekli ahlak ahlak deyip duruyorlar.

"Ahlak kurallarına" bu kadar önem veren ülkeler niye hep ekonomik ve refah olarak sorunlar yaşayan ülkeler oluyor? Hollanda gibi Norveç gibi gelişmiş ülkelerde kimse ahlakımız bozulacak diye ödü kopmuyor ve gayet refah içerisinde yaşıyorlar. Fakat nerede refah seviyesinin altında yaşayan insanlar var sürekli ahlak ahlak deyip duruyorlar.
Konuyu nasıl ekonomiye ve refaha bağladınız anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı