DGS ile 4 yıllık mimarlığa geçişte kaçıncı sınıftan başlanır?

Ben şuan hazırlıktayım ama inşaat teknolojisi okurken zaten inşaat mühendisliğinin ana bölüm derslerini aldığım için inşaatı seviyorum ve memnunum diyebilirim. Ben şuan netlerimi tam hatırlamıyorum ama geçen seneki DGS'nin kolay olmasından dolayı netlerim yanıltıcı olabilir. DGS de normalde yaptığın netler ile aldığın puan her yıl büyük ölçüde değişmez ama benim girdiğim sene 40 puanlık bir fark oldu.

Benimle aynı okuldan mezun ve şuan aynı okulda inşaat mühendisliği okuyan bir arkadaşım üzerinden örnek veriyim. Onu 2. sınıftan başlattılar ve ön lisansda aldığı tüm dersleri saydılar ama arkadaşım bir kaç tane üstden ders aldı ve yıl bitmeden 2. sınıfı 3. sınıf olarak değiştirdiler. Şuanda klasik fizik, matematik vs. gibi ortak dersleri alıyor çoğunlukla ön lisansda gördüğümüz statik, betonerme, çelik yapılar gibi çok önemli tüm dersleri geçti olarak kabul ettiler hatta bizim görmediğimiz mühendisliğe giriş vb gibi dersleri de geçti olarak saymışlar.
O çok iyi olmuş o zaman arkadaşınız için. Peki bu şans mı yoksa başarı mı. Şuan benden daha fazla bilgi sahibisiniz biraz fazla soru soruyorum kusura bakmayın. O zaman benim önlisans gördüğüm okulda DGS ile mühendislik okumam daha iyi olur. Dersler nasıl önlisans zor mu ve şuan hazırlık okuyomuşsunuz hazırlık nasıl zorlumu? Bir de siz şuan toplamda hazırlık dahil 5 yılda mı bitirmiş oluyorsunuz?
2021 DGS tayfa olduğum için DGS maratonunu yaşadım. Bende AÖF istiyorum mat çok az yaptım ama umarım Türkçe ile yırtarım.
Yaparsınız hocam bol şans dilerim hakkınızda hayırlısı olsun.

O çok iyi olmuş o zaman arkadaşınız için. Peki bu şans mı yoksa başarı mı? Şu an benden daha fazla bilgi sahibisiniz biraz fazla soru soruyorum kusura bakmayın. O zaman benim önlisans gördüğüm okulda DGS ile mühendislik okumam daha iyi olur. Dersler nasıl önlisans zor mu ve şu an hazırlık okuyormuşsunuz hazırlık nasıl zorlu mu? Bir de siz şu an toplamda hazırlık dahil 5 yılda mı bitirmiş oluyorsunuz?

Hocam sizin yaş kaç bir de bu sene mi tercih yapacaksınız.

O çok iyi olmuş o zaman arkadaşınız için. Peki bu şans mı yoksa başarı mı. Şuan benden daha fazla bilgi sahibisiniz biraz fazla soru soruyorum kusura bakmayın. O zaman benim önlisans gördüğüm okulda DGS ile mühendislik okumam daha iyi olur. Dersler nasıl önlisans zor mu ve şuan hazırlık okuyomuşsunuz hazırlık nasıl zorlumu? Bir de siz şuan toplamda hazırlık dahil 5 yılda mı bitirmiş oluyorsunuz?

Şans faktörü de var diyebiliriz ama ön lisansda notlarınız yüksek ise (DGS puanına da katkısı var) ve derslerin kredisi yüksek ise (okulu buna göre seçebilirsiniz dezavantajı yaz okuluna giderseniz fazla para verirsiniz) geçtiğiniz okulda dersleriniz sayılır diyebilirim. Bir daha üniversite sınavına hazırlanamam diyorsan bu yol daha iyi ben de bu yüzden yaptım. Ön lisans çok zor değil ama ciddi dersler görüyorsunuz savsaklamak hata olur.
Hazırlık benim için zor özellikle bizim okulda eğer ilk kurdan başlarsanız ki ben ilk kurdan başladım okul ağustos sonunda bitiyor. Çok bunaltıcı bir süreç her hafta sınav var. Mesela ilk mesajımı yazıp sınava girdim şimdi bu mesajdan sonra tekrar bir sınava giricem.😒
Ama ingilizceniz varsa biraz rahat da geçebilir sizin için biraz kişiden kişiye değişen bir durum.

Hocam kusuruma bakmayın biraz kafam karıştı siz şimdi 2 yıl bitirdiniz sonra DGS ile 2. sınıftan başladınız. Üzerine 1 yıl yaz okulu yaptınız. Peki benim şuan izmirde 2 yıl okuyupta dgs ile üzerine 2 3 yıl daha okuyup üniversitemi bitirme olasılığım nedir? Sayısalım söylediğim gibi konu tekrarı yapsam 1 2 hafta 30 35 bile yaparım diye düşünüyorum kaldıki 2 yıl var ne düşünüyorsunuz? Çünkü şuan 1 yıl daha mezuna kalsam garanti 5 yılım gidiyor. DGS daha mantıklı değil mi?
Matematiğin iyiyse o iki yılı sınava odaklanarak geçirmen lazım. İzmir'deki üniversiteler diğer illerin çoğuna göre kaliteli bu yüzden birinci sınıftan başlatma olasılıkları yüksek. Git görüş hocalarla fikirlerini al bu konuda. Eğer mezuna kalarak kazanabilirim dersen en iyisi bu olacaktır çünkü DGS ile geçince çok kopuk oluyor tam toparlanıyorsun dersler felan rayına giriyor derken mezuniyet geliyor. Birden başlarsan bu sefer 2 yıl yüksekokul 4 yıl fakülte toplam 6 yılın çöp olur ki DGS'yi hiç ara vermeden kazandığını düşünürsek tabi bizim sınıf 30 kişiydi 5-6 kişi geçebildi.

Hocam sizin yaş kaç bir de bu sene mi tercih yapacaksınız.
19 yaşındayım bu sene mezun olarak 2. kez girdim sınava işte şimdi DGS yaparım diye düşündüm. YKS hazırlanmak istemiyorum bir daha çünkü mezuna kalmak işkence.
Şans faktörü de var diyebiliriz ama ön lisansda notlarınız yüksek ise (DGS puanına da katkısı var) ve derslerin kredisi yüksek ise (okulu buna göre seçebilirsiniz dezavantajı yaz okuluna giderseniz fazla para verirsiniz) geçtiğiniz okulda dersleriniz sayılır diyebilirim. Bir daha üniversite sınavına hazırlanamam diyorsan bu yol daha iyi ben de bu yüzden yaptım. Ön lisans çok zor değil ama ciddi dersler görüyorsunuz savsaklamak hata olur.
Hazırlık benim için zor özellikle bizim okulda eğer ilk kurdan başlarsanız ki ben ilk kurdan başladım okul ağustos sonunda bitiyor. Çok bunaltıcı bir süreç her hafta sınav var. Mesela ilk mesajımı yazıp sınava girdim şimdi bu mesajdan sonra tekrar bir sınava giricem.😒
Ama ingilizceniz varsa biraz rahat da geçebilir sizin için biraz kişiden kişiye değişen bir durum.
Bir daha mezuna kalmak işkence. DGS yaparım inşallah 2 yıl var bakalım. Mezuna kalmak istemiyorum bir daha sınav stresi filan uğraşamam hocam. Kolay gelsin sizede eğitim sistemi böyle yapcak bir şey yok. Zor çalışıcaz artık.
Matematiğin iyiyse o iki yılı sınava odaklanarak geçirmen lazım. İzmir'deki üniversiteler diğer illerin çoğuna göre kaliteli bu yüzden birinci sınıftan başlatma olasılıkları yüksek. Git görüş hocalarla fikirlerini al bu konuda. Eğer mezuna kalarak kazanabilirim dersen en iyisi bu olacaktır çünkü DGS ile geçince çok kopuk oluyor tam toparlanıyorsun dersler felan rayına giriyor derken mezuniyet geliyor. Birden başlarsan bu sefer 2 yıl yüksekokul 4 yıl fakülte toplam 6 yılın çöp olur ki DGS'yi hiç ara vermeden kazandığını düşünürsek tabi bizim sınıf 30 kişiydi 5-6 kişi geçebildi.
Hocam zaten 2 yıllık inşaat teknolojisi bölümünde olan çoğu kişi meslek lisesi çıkışlıdır diye biliyorum matematikleri sıkıntı işte biraz. 30 kişiden 6 kişinin kazanması gayet iyi zaten kontenjanlar az. İmkansız diye bir şey yok çalışmaktan başka bir şey gelmez elden :/ Mezuna kalmayı 1 sene daha düşünemiyorum 3. yıl stresi yaşamak istemiyorum cidden.

19 yaşındayım bu sene mezun olarak 2. kez girdim sınava işte şimdi DGS yaparım diye düşündüm. YKS hazırlanmak istemiyorum bir daha çünkü mezuna kalmak işkence.

Bir daha mezuna kalmak işkence. DGS yaparım inşallah 2 yıl var bakalım. Mezuna kalmak istemiyorum bir daha sınav stresi filan uğraşamam hocam. Kolay gelsin sizede eğitim sistemi böyle yapcak bir şey yok. Zor çalışıcaz artık.

Hocam zaten 2 yıllık inşaat teknolojisi bölümünde olan çoğu kişi meslek lisesi çıkışlıdır diye biliyorum matematikleri sıkıntı işte biraz. 30 kişiden 6 kişinin kazanması gayet iyi zaten kontenjanlar az. İmkansız diye bir şey yok çalışmaktan başka bir şey gelmez elden :/ Mezuna kalmayı 1 sene daha düşünemiyorum 3. yıl stresi yaşamak istemiyorum cidden.
O zaman benimle aynı çizgiden yürüyeceksin demektir. 30 kişiden 5'ini yüksek olarak görmen sendeki ışığı görmemi sağladı bence olur senin iş :D Dikkat et üniversite ortamının eğlencesine kendini kaptıranlar hep üzüldüler, benim gibi Akdeniz'de okuduğu halde doğru düzgün denizi bile göremeden mezun olanlar da kazandı. Şimdi yüksek lisansa da başladım ve aynı zamanda da atandım. DGS'den kalan matematik ve Türkçe bilgimi KPSS ve ALES'de kullandım işte bunlarda avantajları.

O zaman benimle aynı çizgiden yürüyeceksin demektir. 30 kişiden 5'ini yüksek olarak görmen sendeki ışığı görmemi sağladı bence olur senin iş :D dikkat et üniversite ortamının eğlencesine kendini kaptıranlar hep üzüldüler, benim gibi Akdeniz'de okuduğu halde doğru düzgün denizi bile göremeden mezun olanlar da kazandı. Şimdi yüksek lisansa da başladım ve aynı zamanda da atandım. DGS'den kalan matematik ve Türkçe bilgimi KPSS ve ALES'de kullandım işte bunlarda avantajları.

2 gündür moralim bozuktu. Böyle demeniz bile beni mutlu etti biraz. :) benim emeklerim boşa gitti YKS'de. Ben 2 yılımı bitirip dediğiniz gibi kazanacağım DGS'yi inşallah. Siz çok mantıklı şeyler yapmışsınız. Bende o zaman KPSS ve yuksek lisansı düşüneyim. Okul artık 30 yaşında biter herhalde :D

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman benimle aynı çizgiden yürüyeceksin demektir. 30 kişiden 5'ini yüksek olarak görmen sendeki ışığı görmemi sağladı bence olur senin iş :D dikkat et üniversite ortamının eğlencesine kendini kaptıranlar hep üzüldüler, benim gibi Akdeniz'de okuduğu halde doğru düzgün denizi bile göremeden mezun olanlar da kazandı. Şimdi yüksek lisansa da başladım ve aynı zamanda da atandım. DGS'den kalan matematik ve Türkçe bilgimi KPSS ve ALES'de kullandım işte bunlarda avantajları.

Hangi bölümden DGS ile geçiş yaptınız? Hangi üniversiteyi kazandınız özel değilse söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı