DGS zor mu?

Hocam DGS'nin uğraştıracağının farkındayım ancak eşit ağırlık olduğum için ve bu yıl mühendislik kazanmam zor olduğu için DGS daha iyi bir seçenek gibi geliyor.
EA olman aslında avantaj, 40 mat 20 sözel yapsan yerleşirsin muhtemelen.
Sorun şu ki, bugün ki plan yarın değişkliğe uğrayacaktır, misal 2 yıl okuduktan sonra yorulabilirsin tekrar farklı bir şehir ve en az 3 yıl hatta 4 yıl daha okuman gerekebilir, bunları göze alıyorsan olabilir.

Hal böyle iken biraz dişini sıkıp doğrudan 4 yıllık yada mtok yazman senin yararına olur.

Eğer YKS ile girebiliyorsan istediğin bölüme meslek okuluna girip DGS ile 1 sene kaybetme ama 1 sene kayıp benim için sorun olmaz diyorsan DGS tek bölümden girenler için çok zor değil.

Hocam zaten DGS'ye sadece sayısal'dan gireceğim. İnşallah 2 yıl sonra DGS sistemi vs değişmez.(zaten bilgisayar mühendisliği yazacağım. DGS'de 2K sıralama yapabilirsem.)

EA olman aslında avantaj, 40 mat 20 sözel yapsan yerleşirsin muhtemelen.
Sorun şu ki, bugün ki plan yarın değişkliğe uğrayacaktır, misal 2 yıl okuduktan sonra yorulabilirsin tekrar farklı bir şehir ve en az 3 yıl hatta 4 yıl daha okuman gerekebilir, bunları göze alıyorsan olabilir.

Hal böyle iken biraz dişini sıkıp doğrudan 4 yıllık ya da mtok yazman senin yararına olur.

Hocam DGS sistemi değişir mi sizce 2 yıl içinde?

Hocam zaten DGS'ye sadece sayısal'dan gireceğim. İnşallah 2 yıl sonra DGS sistemi vs değişmez.(zaten bilgisayar mühendisliği yazacağım. DGS'de 2K sıralama yapabilirsem.)

Geçen yıl 60-60 soru vardı şimdi 50-50. Başvuru yapılırken açıkladılar bu değişikliği ne kadar trajikomik sen hesap et. Maalesef ülkemizde yarın ne olacağı belli olmuyor.

Sanmam, kontenjanlar değişebilir, düşüş olabilir.

Eğer illa bu bölümü istiyorum ve bu yıl illakin gidecem diyorsan şöyle yap;
Tercih yaparken önce 4 yıllık yaz, sonra o 4 yıllıkların bulunduğu il merkezlerindeki 2 yıllıkları yaz.

Bunu neden diyorum;
Mekanı tanırsın, çevren olur, kalacak yer problemin olmaz, ders saydırman daha kolay olur.

İş sahasının olduğu, iyice bir üniversiteyi yaz, gidipte taşrada ömrünü çürütme, diyeceklerim bu kadar.

Geçen yıl 60-60 soru vardı şimdi 50-50. başvuru yapılırken açıkladılar bu değişikliği ne kadar trajikomik sen hesap et. Maalesef ülkemizde yarın ne olacağı belli olmuyor.

Hocam ben bu yıl 2 yıllık bölüm yazıp gideyim yarın ne olacağı belli olmaz.

Sanmam, kontenjanlar değişebilir, düşüş olabilir.

Eğer illa bu bölümü istiyorum ve bu yıl illakin gideceğim diyorsan şöyle yap;
Tercih yaparken önce 4 yıllık yaz, sonra o 4 yıllıkların bulunduğu il merkezlerindeki 2 yıllıkları yaz.

Bunu neden diyorum;
Mekanı tanırsın, çevren olur, kalacak yer problemin olmaz, ders saydırman daha kolay olur.

İş sahasının olduğu, iyice bir üniversiteyi yaz, gidip de taşrada ömrünü çürütme, diyeceklerim bu kadar.

Hocam zaten bilişim güvenliği teknolojisi okuyacağım Isparta'da 2 yıllık bölüm bitsin onu da DGS zamanı düşünürüm.(kalacak yer vs açısından.)

Hocam zaten bilişim güvenliği teknolojisi okuyacağım Isparta'da 2 yıllık bölüm bitsin onu da DGS zamanı düşünürüm.(kalacak yer vs açısından.)
Eğer Ispartada o bölümün 4 yıllığı varsa ve DGS ile alıyorsa yazabilirsin, iyi araştır her sene kaç kişi alıyor, ona göre git. Yani 2 ve 4 ün planını aynı anda yap ve mezun olur olmaz vitesi 4 de tak.
En az 5 yıl, yabancı dil hazırlıkta varsa en az 6 yıl okumayı göze al, bak en az diyorum.

Uyarayım da günahına girmeyelim sonra. Ömrünüz, bahtınız açık olsun, Allah kolaylık versin :)

Eğer Isparta'da o bölümün 4 yıllığı varsa ve DGS ile alıyorsa yazabilirsin, iyi araştır her sene kaç kişi alıyor, ona göre git. Yani 2 ve 4'ün planını aynı anda yap ve mezun olur olmaz vitesi 4 de tak.
En az 5 yıl, yabancı dil hazırlıkta varsa en az 6 yıl okumayı göze al, bak en az diyorum.

Uyarayım da günahına girmeyelim sonra. Ömrünüz, bahtınız açık olsun, Allah kolaylık versin :)

Hocam son bir sorum olacak DGS'de Konya teknik üniversitesi vs direk 3.sınıftan başlatmaz mı?

Hocam son bir sorum olacak DGS'de Konya teknik üniversitesi vs direk 3.sınıftan başlatmaz mı?
Mümkün değil, özeller bile çok zor. Yukarıdakileri boşuna yazmadım, en iyisi 3 yıl okutur + varsa 1 yılda yabancı dil yine olur 4 yıl. Zaten artık ülkede 4 yıllık mühendislik kalmadı gibi bişey kimisinde yabancı dil hazırlık var, kimisinde bilimsel hazırlık var, hazırlık olmayanıda 4 yılda bitirmek büyük başarı. Mesela DGS ile yerleştikten muafiyetler hocaların keyfine kalmış, seni 1 den bile başlatabilir.

Eskiden 2012 öncesi mesela DGS ye 3 defa girme hakkın vardı, intibak sınıfında başarısız olursan atılıyordun, geçersen 3. sınıftan başlıyorsun okumaya... Anlatılacak çok şey var da neyse bu kadar çileyi çektiğine de değmiyor. Gözünü korkutmak için anlatmıyorum bunları her devrin ayrı bir zorluğu var.

Bu güne gelirsek 1 ham puan kuralı var yani her iki alanda da yapmak zorundasın.

Mümkün değil, özeller bile çok zor. Yukarıdakileri boşuna yazmadım, en iyisi 3 yıl okutur + varsa 1 yılda yabancı dil yine olur 4 yıl. Zaten artık ülkede 4 yıllık mühendislik kalmadı gibi bir şey kimisinde yabancı dil hazırlık var, kimisinde bilimsel hazırlık var, hazırlık olmayanıda 4 yılda bitirmek büyük başarı. Mesela DGS ile yerleştikten muafiyetler hocaların keyfine kalmış, seni 1'den bile başlatabilir.

Eskiden mesela DGS'ye 3 defa girme hakkın vardı, intibak sınıfında başarısız olursan atılıyordun, geçersen 3. sınıftan başlıyorsun okumaya... Anlatılacak çok şey var da neyse bu kadar çileyi çektiğine de değmiyor. Gözünü korkutmak için anlatmıyorum bunları her devrin ayrı bir zorluğu var.

Bu güne gelirsek 1 ham puan kuralı var yani her iki alanda da yapmak zorundasın.

Hocam sıkıntı yok 2+4 olsa da okumaya razıyım bu yıl gitmem gerek çünkü mezuna kalma gibi bir şansım yok.

Hocam sıkıntı yok 2+4 olsa da okumaya razıyım bu yıl gitmem gerek çünkü mezuna kalma gibi bir şansım yok.
Tamam o zaman önceki mesajlarda yazdığım gibi merkezi 2 ve 4 yıllıkların tercihini birlikte yap.
Eğer planı iyi yaparsan ve yabancı dil hazırlıkta yoksa, ara vermeden 2+3 yani 5 yılda bitirirsin.

İşiniz rast gelsin, başarılar.

Geri
Yukarı