Diamond tema kanalı hakkında düşüncelerim

İslam'i konular dışında bilmezsin zaten. Seninde tek dert yandığın şey islama karşı konuşması değil mi? O adam burada ateizme sallayıp İslam'ı övse İslam'ı kanıtlasa(?) cümlelerini anlamamana rağmen İslam'ı övdüğünü görür görmez eminim onu severdin.
Ben sadece İslami konular dışında nasıl bir kanal onu bilmediğimi belirttim. Bilgi sahibi olabilmek için sizin bu kanala ihtiyacınız olabilir ama benim yok. Yazdıklarımdan yanlış olanı söyleyin onu konuşalım.

Ben sadece İslami konular dışında nasıl bir kanal onu bilmediğimi belirttim. Bilgi sahibi olabilmek için sizin bu kanala ihtiyacınız olabilir ama benim yok. Yazdıklarımdan yanlış olanı söyleyin onu konuşalım.
Tamamdır:
Buhari hadis kitabının türkçeye çevrilmiş halini okuyup, buhari böyle çevirmiş diyen. Ama buharinin türkçe bilmediğini kitabın tercüme olduğunu düşünemeyen, islami konularda derinlemesine araştırma yapmayan biri.
Şimdi, burada ne öneriyorsun mesela? Gidip fasih Arapça mı öğreneyim? O zaman uluslararası yazışmalarda ya da görüşmelerde o ülkenin diline ait tercüman bulmaya gerek yok. Nasıl olsa sana göre anlayamayacak, değil mi? Yani verdiğin örneğin mantığı yok.

Gerçi sen de haklısın. Sevgili Arrrrrapçada, bir noktayı koymadığında çok alakasız bir anlam çıkabiliyor ve siz de buna iman ediyorsunuz. Haklı olduğun noktada, haksızsın da yani.. Garip....

Tamamdır:

Şimdi, burada ne öneriyorsun mesela? Gidip fasih Arapça mı öğreneyim? O zaman uluslararası yazışmalarda ya da görüşmelerde o ülkenin diline ait tercüman bulmaya gerek yok. Nasıl olsa sana göre anlayamayacak, değil mi? Yani verdiğin örneğin mantığı yok.

Gerçi sen de haklısın. Sevgili Arrrrrapçada, bir noktayı koymadığında çok alakasız bir anlam çıkabiliyor ve siz de buna iman ediyorsunuz. Haklı olduğun noktada, haksızsın da yani.. Garip....
İslami konularda araştırma yapıyorsak kaynaklar Arapça olduğu için Arapça öğrenmek bizim için daha iyi olur. Dil bilgisi gerektiren tartışmalı konularda da Arapça bilen birinden öğrenmeyi tercih ederim.

Türkiye toplumunun dedeleri din cahilidir. Kitabi bilgileri yoktur. Seküler ve din eğitiminin olmadığı Türkiye devleti döneminde de toplumun bir kesiminin dinle ilişkisini iyice kopmuştur.

Böyle bir toplumun tıpkı borsadan anlamayan bir adamın bir anda kendini bir whatsup grubunda bulup oradaki öneriler doğrusunda borsaya girmesi gibi önüne gelen kişiden din öğrenmeye çalışması veya onu doğru anlatım olarak kabul etmesi hiç sağlıklı değildir. Hele hele bir ideoloji veya dinin önce ana kaynakları-fraksiyon-fırkaları iyici tahkik edilmeksinin o ideoloji veya dinin hasımlarından bilgi edinmek hem çok yanlıştır hem de kişinin niyetinin iyi olmadığına delildir. Dolayısla diamond tema gibi kanalları izlemeden önce islam dini hakkında yeterli bir araştırma yapılması daha sonra yapılan eleştirilerin ne denli geçerli olduğuna bakılması gereklidir.

Buradaki sorun kişinin kendinin yeterli olup olmadığına nasıl emin olacağıdır. Edip yüksel'le tartışmayı marifet saymak, herhangi bir sufi grubunu veya diyanet mensubunu sünni islamın temsilcisi zannetmek kişinin kendisini yanıltması için yeterlidir. Bu yaşıma kadar muhatap olduğum din dışı kişilerin tavşan deliğinden içeriye girdiğine daha şahit olmadım.

Veri toplama sürecini uzun tutup, çok farklı kişilerin dinlerseniz gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Eski insanlar bunun için kmlerce yol yapıyormuş. Size düşen de internette kmlerce sörf yapmak.

Geri
Yukarı