Dijital ortamda müzik nasıl yapılır?

JustWhole

Decapat
Ben, uzun bir süredir keman çalmaktayım ve hem bana bir katkısı olsun, hem yeni bir şey öğreneyim, hem de bazı müzik isteyen arkadaşlarıma yardımım dokunsun diye dijitalden de müzik yapmak istiyorum. Müzik bilgim yeterli ve bunun için kulak lazımsa o da var, Adobe programlarına da erişimim var. Bu konuda pek bir bilgim yok o yüzden Post'a fazla uzun bir şey yazamayacağım ama bana faydası olacağını düşündüğünüz önerileri yazabilir veya Tutorial'ları atabilirsiniz şimdiden teşekkürler.

Önerebileceğim iki DAW var, birisi Ableton Live diğeri ise FL Studio. Her iki programın kendisine göre artıları ve eksileri var. Ben uzun zamandır FL Studio kullanıyorum, Ableton Live kullandım fakat pek bana hitap etmiyor. Kendimi FL Studio kullanırken daha hızlı ve daha verimli buluyorum. Piyasada Logic Pro, Cubase, Studio One ve ücretsiz kullanabileceğiniz Reaper gibi çeşit çeşit daw bulunuyor.

Kendinize uygun olan DAW seçimini yaptıktan sonra programın arayüzünü öğrenmeye bakın. Programlardaki eklentilerin çalışma prensipleri hemen hemen aynıdır, sadece kullanım şekli değişiktir. İnternette her program için bolca kaynak mevcut. Eğer İngilizce biliyorsanız başlangıç olarak Skillshare(Music Production) göz atmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte YouTube üzerinde bolca kaynak mevcut.

Bununla birlikte size lazım olabilecek equalizer, compressor, reverb, delay, limiter gibi çeşitli eklentilerin kullanımını öğrenin. Bu tarz eklentiler her programda stok olarak gelir. Dediğim gibi çalışma prensibi aynıdır, sadece kullanış şekli farklıdır.

YouTube videolarını izlerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri hangi tarzda şarkı yaptığınız. Klasik müzik yapacak kişinin elektronik müzik yapımının videosunu izlemesi çok verimsiz olur. YouTube'a baştan sona şarkı yapımının videosunu çeken kişiler var. Yapacağınız şarkının tarzına göre videolar izleyerek nasıl melodi yazdıklarını, sesleri nasıl düzenlediklerini, hangi eklentileri kullandıklarını öğrenebilirsiniz.

Önerebileceğim iki DAW var, birisi Ableton Live diğeri ise FL Studio. Her iki programın kendisine göre artıları ve eksileri var. Ben uzun zamandır FL Studio kullanıyorum, Ableton Live kullandım fakat pek bana hitap etmiyor. Kendimi FL Studio kullanırken daha hızlı ve daha verimli buluyorum. Piyasada Logic Pro, Cubase, Studio One ve ücretsiz kullanabileceğiniz Reaper gibi çeşit çeşit DAW bulunuyor.

Kendinize uygun olan DAW seçimini yaptıktan sonra programın arayüzünü öğrenmeye bakın. Programlardaki eklentilerin çalışma prensipleri hemen hemen aynıdır, sadece kullanım şekli değişiktir. İnternette her program için bolca kaynak mevcut. Eğer İngilizce biliyorsanız başlangıç olarak Skillshare(Music Production) göz atmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte YouTube üzerinde bolca kaynak mevcut.

Bununla birlikte size lazım olabilecek equalizer, compressor, reverb, delay, limiter gibi çeşitli eklentilerin kullanımını öğrenin. Bu tarz eklentiler her programda stok olarak gelir. Dediğim gibi çalışma prensibi aynıdır, sadece kullanış şekli farklıdır.

YouTube videolarını izlerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri hangi tarzda şarkı yaptığınız. Klasik müzik yapacak kişinin elektronik müzik yapımının videosunu izlemesi çok verimsiz olur. YouTube'a baştan sona şarkı yapımının videosunu çeken kişiler var. Yapacağınız şarkının tarzına göre videolar izleyerek nasıl melodi yazdıklarını, sesleri nasıl düzenlediklerini, hangi eklentileri kullandıklarını öğrenebilirsiniz.

Çok sağ olun hocam neredeyse hiçe yakın bilgim vardı. Bir yerden başlamak lazım :)

FL Şeyleri kanalini izlemeni oneririm. Bunun gibi Kaze Beatz ve Spunkram gibi farkli isimler de var. Oncelikle bu enstrumanlari kaydedebilmen icin studyo mikrofonuna ihtiyacin var.

Paran varsa XLR çıkışlı Consenser mikrofonlarindan ve ses karti almani oneririm, kaliteli mikrofon ve ses karti alirsan yaklasik 10.000TL ile 20.000TL arasinda bir fiyat bulunuyor. Røde, Fifine gibi markalari oneririm.

Paran yoksa USB veya 3,5mm çıkışlı mikrofon da alabilirsin, ama kaliteli aldigindan emin ol. Mesela BM800 alan bircok tanidigim var, hepsi bu mikrofonu kotuluyor ve dipsesi oldugunu soyluyor. USB veya 3,5mm mikrofonlar icin ses kartina gerek yok, dolayisiyla fiyat bandi 3.000T ile 10.000TL arasinda olacaktir. Trust, Blue Microphones gibi mikrofonlari oneririm.

Sira geldi muziklerini cesitli platformlarda yayinlamaya. Bu muziklerini yayinlamak icin iki secenek var; birincisi şirketlerle yayinlamak, ikincisi ozel platformlarla yayinlamak.

Şirketleri plak şirketlerine benzetebilirsin; albumlerini alir, hatalari duzeltir ve yayinlar. Telif haklariyla onlar ugrasir, gozunden kacirdigin hatalari duzeltir. Burada amaç para kazanmaktir. Örnek olarak Talentino.

Özel platformlarda ise üyelik sistemi vardir, yayın başı ücret veya aylık veya yıllık veya tek ücret ödersin. Yayinlari gonderirsin onlar yayinlar, bilgileri degistirmeden ayni sekilde yayinlarlar, hatalarin varsa duzeltmeden yayini reddederler ve tekrar yayinlaman gerekir. Telif haklari diger platformlar tarafindan tespit edilir ve eserler kaldirilir, telif haklarinin cignendigi bir platformda surekli kalir ve bunu senin kaldirtman gerekir. Örnek olarak MusicDiffisuon, Amuse, Distrokid, TuneCore.

Yeni konular

Geri
Yukarı