Dil bölümünde hangi meslekler var?

Briann0

Decapat
Daha fazla  
Dil bölümünde hangi meslekler var? Biraz araştırdığım kadarıyla tercümanlık veya çevirmenlikte (pek anlamadım) gelecek yok diyorlar? Cidden böyle midir?

Yapay zeka çok geliştiği için ilerleyen zamanlarda çeviri, öğretmenlik işinin yapay zekanın yapacağını söyleyen var. Anlayacağın, ortada birden fazla iddia var ve çevirmenlik de önü kapalı meslek değil aslında. Sadece bir tane dil bilmek yetmeyebiliyor, bir tane dilin yanında garanti olarak bir tane daha dil bilirsen işin daha da kolay olur.

Yapay zeka çok geliştiği için ilerleyen zamanlarda çeviri, öğretmenlik işinin yapay zekanın yapacağını söyleyen var. Anlayacağın, ortada birden fazla iddia var ve çevirmenlik de önü kapalı meslek değil aslında. Sadece bir tane dil bilmek yetmeyebiliyor, bir tane dilin yanında garanti olarak bir tane daha dil bilirsen işin daha da kolay olur.
Peki çevirmenlik ve öğretmenlik dışında hangi meslekler var?

@Briann0, çeviribilim, turizm rehberliği gibi bölümler var da turizm rehberi olabilmek için illa turizm rehberliği okumana gerek yok. Dil kısmında yapılacak meslek biraz kısıtlı. Bir de dil edebiyat bölümleri var.

@EmirOzylds, güzel meslek de turist rehberliği kokardı alabilmek için illa turizm rehberliği bölümünden mezun olmanız gerekmiyor. Gerekli sınavları kazanan bir öğretmen, çevirmen de turizm rehberliği yapabilir kokardını alıp.

Neden böyle düşünüyorsunuz?

Ulkemızde dıl ve sozel bolumler ısteyenden cok okuyamayıp kacınanların gectıgı yerler. Dolayısıyla egıtım kalıtesının dusuk oldugu gıbı ıs ımkanı da cok az hatta bıraz abartayım hiç olmadıgı bolumler. Tabıı asgarı ucrete de tamamsan bır şey dıyemem.

@EmirOzylds, güzel meslek de turist rehberliği kokardı alabilmek için illa turizm rehberliği bölümünden mezun olmanız gerekmiyor. Gerekli sınavları kazanan bir öğretmen, çevirmen de turizm rehberliği yapabilir kokardını alıp.

Benim gelecek planım öğretmen olup yaz tatillerinde turizm rehberi olmak öyle olabiliyor muyuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı