Dil öğrenmek neden çok zor?

Peki bilmediğim şeyleri nasıl öğreneceğim? Mesela "can also" beni bu cümlede en çok zorlayan şey sanırım. Bunu nasıl öğrenip kendi cümlelerime uyarlarım. İngilizce düşünerek. Bana İngilizce düşünmeyi öğretir misin? :D

İçerisinde bulunduğun durumu İngilizce kendine anlat.

Right now, ı'm brushing my teeth and for that ı closed the tap, because no need to waste the water. Çok basit kelimeler kullanan uzun bir cümle, burada üç farklı olaydan bahsediyor.

1- şu an dişlerimi fırçalıyorum.
2- bu yüzden musluğu kapattım
3- çünkü suyu boşa harcamak için bir sebep yok.

İngilizce konuş, olayları İngilizce anlat. Eksiklerin olunca onları öğren ve bunu günlük rutinlerinde yap, sürekli aynı eksikle karşılaşacağın için öğreneceksin onu. Ve kendi eylemlerini farklı bir dile döktüğün için de ona maruz kalmış olacaksın, bir gün bir bakacaksın artık rutinleri İngilizce düşünmek için uğraşmıyorsun direkt onları anlatmak istediğinde İngilizce olarak başlıyorsun konuşmaya. En azından benim için süreç böyle ilerledi.

İsteyerek yaparsan olmaz, yani en azından benim için olmuyor. Maruz kalman lazım dile ama oturup kelime de not almazsın. Tavsiyem İngilizce konuşmalı Türkçe alt yazılı hikayeli oyun oynaman çünkü oyunlar seni evrenlerine daha çabuk sokar ve dizi-filmlerin aksine ilerleyebilmek için anlamak zorundasındır. Ve yine onların aksine anlamak için çabaladığında kaldığı yerden devam etmenin üzerine seni ödüllendirir de. Fakat burada kilit kelime maruz kalmak. Kendinle sürekli İngilizce konuşmaya çalış, maruz kal ve beynin o kelimelere alışsın.

Hocam belki komik gelebilir ama ben artık bazen kendi kendime bir şey düşünürken bile İngilizce düşünüyorum kendime İngilizce soruyorum bu bir sorun mu yoksa siz de yapıyor musunuz :D

Hocam belki komik gelebilir ama ben artık bazen kendi kendime bir şey düşünürken bile İngilizce düşünüyorum kendime İngilizce soruyorum bu bir sorun mu yoksa siz de yapıyor musunuz :D

Aynen ondan bahsediyorum, buna alışınca oraya ulaşıyorsun. Amacımız oraya ulaşmak zaten 😁.

Dil öğrenmek için İngilizce film yerine dizi öneririm bu arada özellikle sitcomlar friends, How I Met Your Mother gibi diziler hem bölümleri kısa 20 dakika hem de çok basit ingilizceyle konuşuyolar ayrıyeten uzun olduklarından ortada olan konuyu unutmuyorsun daha da pekiştiriyorsun sürekli aynı sohbetleri konuştuklarından.

Dil öğrenmek için İngilizce film yerine dizi öneririm bu arada özellikle sitcomlar friends, How I Met Your Mother gibi diziler hem bölümleri kısa 20 dakika hem de çok basit ingilizceyle konuşuyolar ayrıyeten uzun olduklarından ortada olan konuyu unutmuyorsun daha da pekiştiriyorsun sürekli aynı sohbetleri konuştuklarından.

Mantıklı bir tercih hem mizah her zaman sana bir şeyler katar.

Discord'dan İngilizce bilen insanlarla tanışıp konuşabilirsin. Veya farklı bir program.

Yazışma uygulaması buldum ama birkaç konuşmadan sonra soğudum. Konuşmalar soru-cevap gibi kaldı. Sohpeti ilerletemedim.

İçerisinde bulunduğun durumu İngilizce kendine anlat.

Right now, ı'm brushing my teeth and for that ı closed the tap, because no need to waste the water. Çok basit kelimeler kullanan uzun bir cümle, burada üç farklı olaydan bahsediyor.

1- şu an dişlerimi fırçalıyorum.
2- bu yüzden musluğu kapattım
3- çünkü suyu boşa harcamak için bir sebep yok.

İngilizce konuş, olayları İngilizce anlat. Eksiklerin olunca onları öğren ve bunu günlük rutinlerinde yap, sürekli aynı eksikle karşılaşacağın için öğreneceksin onu. Ve kendi eylemlerini farklı bir dile döktüğün için de ona maruz kalmış olacaksın, bir gün bir bakacaksın artık rutinleri İngilizce düşünmek için uğraşmıyorsun direkt onları anlatmak istediğinde İngilizce olarak başlıyorsun konuşmaya. En azından benim için süreç böyle ilerledi.

Çok teşekkür ederim. (thank you so much 😉)

Dil öğrenmek için İngilizce film yerine dizi öneririm bu arada özellikle sitcomlar friends, How I Met Your Mother gibi diziler hem bölümleri kısa 20 dakika hem de çok basit İngilizceyle konuşuyolar ayrıyeten uzun olduklarından ortada olan konuyu unutmuyorsun daha da pekiştiriyorsun sürekli aynı sohbetleri konuştuklarından.

I watched How I Met Your Mother with turkish subtitles. Mybe i can again Watch it with english subtitles. Umarım doğru yazmışımdır.

Son düzenleme:
Yazışma uygulaması buldum ama birkaç konuşmadan sonra soğudum. Konuşmalar soru-cevap gibi kaldı. Sohpeti ilerletemedim.

Çok teşekkür ederim. (thank you so much 😉)

I watched How I Met Your Mother with turkish subtitles. Mybe i can again Watch it with English subtitles. Umarım doğru yazmışımdır.

Anlamda sorun yok ama (maybe ı can Watch it again...) Again'in yeri birazcık kaymış gibi 😅. Ama yine de gayet iyi. Dostum bir öneri daha buldum, Telltale oyunları oynamaya ne dersin hem telefonda da varlar. Tamamen hikaye tabanlı oyunlar belki yardımcı olurlar. The Walking Dead çok sarar ve the Wolf Among Us'ı da öneririm. Bunlardan zevk alırsan tales from Borderlands'den de devam edebilirsin. Hatta Batman'in de bir oyununu yaptılar ama ona daha önce hiç bakmadım. İnteraktif dizi gibiler, hikayeye sen yön veriyorsun seçimlerinle.

Yeni konular

Geri
Yukarı