Dilciler işsiz kalır mı?

LaCarry

Decapat
Merhaba, ben dil okumayı çok istiyorum fakat birkaç yerden gelecekte dilcilerin işsiz kalacağını duydum. İngilizce öğretmenliği veya dilbilimi okumak istiyorum. Sizce işsiz kalır mıyım ve dilin geleceği var mı?

Eğer ''Ben dilciyim, iş bulurum.'' diyip dört sene yatarsan bulamazsın tabii. Her alan için geçerli bu. Geçen sene öğrencisi olduğum dershanede asgari ücretle çalışan Fizik öğretmeni de vardı, 6-7 bin TL'ye çalışan Fizik öğretmeni de. Kendini geliştirdiğin sürece herhangi bir alanda para kazanabilirsin, bunun okuduğun bölümle insanların düşündüğü gibi bir bağı yok. Okumak istediğin bölüm de gayet iyi ve önü açık bir bölüm, kendini geliştirmeye bak.

Dil sınıfı, kendini geliştirmediğin sürece hiçbir işe yaramaz. Eğitim sisteminde sana yalnızca kurallar öğretilir. Sürekli olarak konuşmaya çalış, kendi kendine konuş ya da farklı platformlarda farklı insanlarla tanışmaya çalış. Sakın hata yaptığın zaman konuşmaktan çekinme ya da utanma. Ben yıllarca hata yapa yapa öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Mesela dizi izlediğin zaman dikkatle izle ve telaffuzlara dikkat et. İş meselesine gelecek olursak da yan gelip yatmazsan rahat iş bulursun. Öğretmenlik, tercümanlık, mütercim tercümanlık (kendi ofisini kurabilme şansı), kabin memurluğu. Mesela İngilizce'ye ek olarak Almanca ya da İspanyolca gibi dillere çalışırsan gerçekten işsiz kalmazsın. Toplumda İngilizce'yi herkes biliyor diyenlerin yüzde doksanı doğru düzgün cümle kuramıyor. Kendi arkadaşlarımdan biliyorum.
Son olarak da sana bir tavsiye vereyim. Sayısaldan kaçıyorsan, işin sonu yine sayısala çıkacak. Üniversite sınavında sayısal yapabilirsen rakiplerine büyük fark atabilirsin. Yani gerçekten güzel bir üniversite istiyorsan sayısala da ilgi vermelisin.

%70 işsizlik garantisi verir diyeyim. Turizm alanına yönelirsen iş bulabilirsin ama İngilizce'nin yanında en az B1 seviye Almanca da olması gerek. Öğretmen olmak isterim diyorsan olma, atanmak falan çok zor çünkü öğrenci ile öğretmen sayısı yarı yarıya birbirleriyle hemen hemen artık. Puanı düşük ve okuması kolay olduğu için herkes tercih ediyor, bu yüzdende bölümün bir önemi kalmıyor.

Biraz geniş bir alan aslında, bizim arkadaş Çin'de özel bir okulda öğretmen olmuştu, iyi para kazanıyor Çin standartlarına göre.

Geri
Yukarı