Din Kültürü öğretmeni zorla Arapça dua öğretmeye çalışıyor

Arkadaşlar tavsiye verenler için diyorum sorun çözüleli bayağı oluyor. Şuan tek sorunumuz anlamayan insanlar, konu sahibi değil.

Yaptığın gerçekten ayıp. İbadet ederken Türkçe okuyarak yapamazsın Arapça okuman gerekir. Ha şöyle bir parantez açayım ki dua ederken Türkçe okunabilir. Attığım kaynakları inceleyin. Hocalar genelde hem Arapça hemde Türkçesini ezberletiyorlar diye biliyorum ben.

Ben inanan bir insan değilim ancak müslümanlığı iyi biliyorum.
Namaz kılarken bildiğim kadarıyla 4-5 sureyi bilmek gerekiyor değil mi. Daha fazlasını ezberlemek yerine kur-anı anlamak gerekmez mi?
Diyelim ki tüm kur-an"ı hatmettin . Ezberledin. Bu senin tüm kur-anı anladığın anlamına mı gelir ?
"Oku yaratan rabbinin adıyla oku"
Ayeti şunu demiyor ki
Oku arapça oku anlamana gerek yok.
Din kültürü hocaları sure ezberleticeğine kur-an"ı anlatıp kur-anın felsefesini gösterse. Onları inancın doğrularını bilen ve mantığını anlamış birer müslüman yapsa sizce bu öğrenciler gidip kur-anı açıp kendileri ezberlemez mi ?
Tabi ki ibadet ederken Arapça okuması daha doğrudur. Çünkü insanın kendi diline çevirmesinde hatalar olabilir.
Burda konuşulması gereken din kültürü hocalarının mantığı Yaradanı ve dini anlatmadan. Amacı ve sonucu kavratmadan ezberle gel demesi. Din hocalarının görevi sure ezberletmek değil dini anlatmak değil mi?

Son düzenleme:
Ben inanan bir insan değilim ancak müslümanlığı iyi biliyorum.
Namaz kılarken bildiğim kadarıyla 4-5 sureyi bilmek gerekiyor değil mi. Daha fazlasını ezberlemek yerine kur-anı anlamak gerekmez mi?
Diyelim ki tüm kur-an"ı hatmettin . Ezberledin. Bu senin tüm kur-anı anladığın anlamına mı gelir ?
"Oku yaratan rabbinin adıyla oku"
Ayeti şunu demiyor ki
Oku arapça oku anlamana gerek yok.
Din kültürü hocaları sure ezberleticeğine kur-an"ı anlatıp kur-anın felsefesini gösterse. Onları inancın doğrularını bilen ve mantığını anlamış birer müslüman yapsa sizce bu öğrenciler gidip kur-anı açıp kendileri ezberlemez mi ?
Hocam siz yanlış anladınızz. Ben sadece Türkçe ibadet ile ilgili mesaj yazdım. Attığım link'e bakınız.

Hocam siz yanlış anladınızz. Ben sadece Türkçe ibadet ile ilgili mesaj yazdım. Attığım link'e bakınız.

Anladım o konuda haklısınız. Bir dili diğer bir dile %100 doğru bir şekilde çeviremeyiz. Bunun sonucunda arapça okumak gereklidir o konuda haklısınız.

Anladım o konuda haklısınız. Bir dili diğer bir dile %100 doğru bir şekilde çeviremeyiz. Bunun sonucunda arapça okumak gereklidir o konuda haklısınız.
Attığım linkteki bir bölüm hocam:

Bir Müslümana lazım olan âyetlerin mânâları, tefsirleri ilmihâl kitaplarında vardır. Yani bir Müslüman ilmihâl okumakla, açıklamasıyla birlikte Kur’an-ı kerim hakkında yeterli bilgiye sahip olur. Allahü teâlânın bize neleri emrettiğini, neleri yasakladığını öğrenir.

İlmihâl okumadan fıkhî hükümleri mealden kendimiz çıkarmaya kalkarsak, 72 sapık fırkanın âlimleri gibi, biz de, bu okyanusta boğuluruz.

Kaynak: Meal okumak niye zararlıdır? - Dinimiz İslam

Son düzenleme:
Arkadaşlar kimse bilmediği bir dilde ibadet edemez, bir Rus'un Türkçe konuşmaya çalıştığını düşünün bir farkı yok; arapça dili çok detaylı ve derin olduğundan dolayı ağzımızdan çıkan herhangi bir laf çok farklı anlamlara çıkabilir.

Aynı hoca sınavda arapça bir Dua'yı yazmamızı istiyecekmiş, MEB'e başvurucağım ve olaylar bitecek :)Herşeyin sonunda haklı çıkmış olacağım, Gelişmeleri buradan yazarim.

Arkadaşlar kimse bilmediği bir dilde ibadet edemez, bir Rus'un Türkçe konuşmaya çalıştığını düşünün bir farkı yok; arapça dili çok detaylı ve derin olduğundan dolayı ağzımızdan çıkan herhangi bir laf çok farklı anlamlara çıkabilir.

Aynı hoca sınavda arapça bir Dua'yı yazmamızı istiyecekmiş, MEB'e başvurucağım ve olaylar bitecek :)Herşeyin sonunda haklı çıkmış olacağım, Gelişmeleri buradan yazarim.
Bekliyorum merak, içerisinde eminim MEB hocanı tutacaktır ama yine de sonucu merak ediyorum belki şaşırtırlar :D

Yeni konular

Geri
Yukarı