Dinler olmasaydı nasıl olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harajukubarbie

Kilopat
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?

Eski zamanlarda din, toplumları örgütledi. Bunun sayesinde insanlık gelişti. Dinler olmasaydı örgütleyecek başka bir şey bulununurdu ya da bulunamazdı ve insanlık bugünlere gelemezdi.

İnsanoğlu fıtratı gereği her zaman bir şeye inanmalıdır. Bu da aslında dinlerin gerçekliğini doğruluyor. Olmasaydı gibi bir seçenek olmaz ancak farz edelim ki yok, o zaman dünya daha başına buyruk olurdu. Evet şu an bazı inançsız insanlar ahlaken sözde inançlı bazı insanlardan çok daha iyi. Ama herkesin fıtratında iyi ahlak olmuyor ve bazılarını dinler dizginliyor. Yani o çoğunluk olan, iyi ahlak sahibi olmayanlar, başa bela olurdu. Eğer olmasaydı, şu an ölüm belki de ceza sayılmazdı.
Bana fıtratımızda olduğunu kanıtlar mısın?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu olurdu.
Dinler olmasaydı şeytan da olmazdı.

Dinler olmasa bence dünya çok daha kötü bir yerde olurdu.
Herkes kafasına göre takılır, kötü insan sayısı çok daha fazla olurdu.
Bu benim düşüncem.
Dinler yüzünden savaşanlarda var tabii biliyorum ama bir inanç olmasa bence bu çok daha fazla olurdu.
Zaten çok kötü bir yer, dinler olmasa dünya yine aynı olurdu hiç bir şey değişmezdi. Dinler haricinde insanlar farklı bir şeye inanırdı ki bu çok zor bir şey. Dinine bağlı adam kendine bakar, millete karışmaz insanları öldürmez. Din yüzünden adam öldüren adam manipüle edilmiş gerzeğin tekidir. Çoğu insan dine göre yaşıyorum sanıyor fakat tek sayfa kutsal kitap okumuyor.

Ben de anime kızlarına inanıyorum. Bir şeyi istemen onu gerçek yapmaz.
Söylediğin cümlede zaten inanmadığını kastediyorsun. Fark bu, ben inandığım şeylere inanıyorum. Saçma sapan, hayal olan bir şeye gerçek anlamda inanmıyorum ki senin gibi. Demek istediğim farklı şeyler. Ha, elbette görüşün farklı olabilir. Ancak konumuz gerçeklik değil yazdığın gibi. Her gerçeğe inanılmıyor ne yazık ki ve her inanılan gerçek olmuyor.

Söylediğin cümlede zaten inanmadığını kastediyorsun. Fark bu, ben inandığım şeylere inanıyorum. Saçma sapan, hayal olan bir şeye gerçek anlamda inanmıyorum ki senin gibi. Demek istediğim farklı şeyler. Ha, elbette görüşün farklı olabilir. Ancak konumuz gerçeklik değil yazdığın gibi. Her gerçeğe inanılmıyor ne yazık ki ve her inanılan gerçek olmuyor.
Gerçekliğe inanılmaz, gerçek artık vardır. En fazla inkâr edebilirsin. Ama inanılan bir şeyin yanlış çıkma ihtimali vardır. İnsanların yok olmak istememesi dinleri kanıtlamaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı