Dinlerin çoğunun genel emirleri aynıysa ibadetlerin amacı ne?

Size göre tek bir tanrı var ve gücü sonsuz. Eğer ki böyle diğer insanların kafasına da diğer dinleri sokan Allah değil miydi? Allah insanın kaderini de belirlemedi mi? Belirlediyse adamın neye inanacağı, cennete mi cehenneme mi gideceği zaten önceden belli. Ne anlamı kaldı şimdi?

Öğretmenler senin aşağı yukarı yazılılardan ne alacağını biliyor o zaman yazılı yapmadan not verseydi?

Zamanında İnka'lar insan kurban etti diye biz buna ''Lan böyle saçma din mi olur?'' diyoruz. Ama bugün doğru din olarak kabul edilen İslam hayvan kurban istiyor. ''Puta tapıyorlardı biz vazgeçirdik'' diyen İslam, günde milyarlarca insanı Kabe'ye doğru secde ettiriyor.
Dinlerin geneline baktığın zaman hepsinin birbirinden görerek, esinlenerek bir takım kurallar oluşturmuş olduğunu anlayabilirsin.
İbadetlerin genel amacı toplumları kontrol altında tutmaktır.

Dinlerin hepsi duygusal mastürbasyon veya iktidar için insanlar tarafından uydurulan şeylerdir. İbadetlerin farklı olma sebebi şu her dinin çıkış merkezi ve öncüsü farklı e bu durumda farklı farklı ibadetler ortaya çıkıyor. Şahsen ben Tanrı olsaydım kullarımın bir dine muhtaç olmalarını istemezdim.

Fiilen saygı göstermek dediğiniz belli başlı birkaç hareket yaparak, aç kalarak mı oluyor? Benim de burada dediğim Allah'a saygısını göstermek için neden sadece belli başlı kimseye fiili olarak yararı ve zararı olmayan hareketleri yapmamızı emrediyor? Fiili yardım istiyorsanız illaki, en basitinden yaşlı bir insanı karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olarak bunu başarabilirsiniz. Namazın, orucun kimseye faydası olduğunu düşünmüyorum şahsen. Dediğim makarna örneğini tekrar etmek istemiyorum ancak ona benziyor.
İslam'da faydayı kötü işlere bulaşmanı engelleyen kurallarından bulursun. Olasılık işi tabi, ne kadar sarhoş araba kullanmazsan o kadar az kaza yaparsın ama araba kazasının tek etkeni sarhoş olmak olmadığını da bilirsin. Yine de o olayın olma olasılığı düşürürsün. Sünnetler de bunun içinde.

Orucu aç kalmak olarak görüyor, namazı makarnaya bakmaya benzetiyorsan diyecek bir sözüm yok. Sadece art niyet görüyorum. İstediğin kadar mizahını yapabilirsin.

Yaratıcı neden insanlara ulaşmak için melekleri aracı kılmış ? Direkt bize ulaşma gücü yokmuydu ? Veya herşeyi yaratan ve sonsuz gücü kudreti olan birisi insan kadar aciz bir varlığın kendisine ibadet etmesine ve tapınmasına muhtaç mı ? Gibi sorular sürekli aklımda dönüp duruyordu. En sonunda açıp kuranın tamamını 2 farklı kişinin mealinden anlamak için Türkçe olarak okudum. Birçok çelişki ve aklıma yatmayan unsurlar gördüm. Şuanda ateistim. İyi günler dilerim...

Size göre tek bir tanrı var ve gücü sonsuz. Eğer ki böyle diğer insanların kafasına da diğer dinleri sokan Allah değil miydi? Allah insanın kaderini de belirlemedi mi? Belirlediyse adamın neye inanacağı, cennete mi cehenneme mi gideceği zaten önceden belli. Ne anlamı kaldı şimdi?
Önceden yazılıdır ne yapacağın bilinir lakin sana bir şans verilir istersen değiştirirsin mesela sen bugün makarna yiyeceğim diyip hamburger yiyebilirsin sadece ne yapacağın bilinir ve kitapta o son hali yazar karar gine sendedir.

Nereden baktığına göre değişir, genel olarak birey ve toplum psikolojisi ile ilgili fikirler veya kültürler çıkıyor ortaya.
Stres atma, huzur, toplumsal-bireysel kurallar çıkıyor ortaya ve yanlış bilgiler de toplum kabul ettiği için çoğalıyor; mesela bizim millet anlatandan öğrenir ve yayar, okuyarak değil.

Bana kalırsa dinlerin çoğu üst kesimdeki insanlar için güç, nüfus, kurallar koymasına ve para kazanmasına vesile oluyor.

Yaratıcı neden insanlara ulaşmak için melekleri aracı kılmış ? Direkt bize ulaşma gücü yokmuydu ? Veya herşeyi yaratan ve sonsuz gücü kudreti olan birisi insan kadar aciz bir varlığın kendisine ibadet etmesine ve tapınmasına muhtaç mı ? Gibi sorular sürekli aklımda dönüp duruyordu. En sonunda açıp kuranın tamamını 2 farklı kişinin mealinden anlamak için Türkçe olarak okudum. Birçok çelişki ve aklıma yatmayan unsurlar gördüm. Şuanda ateistim. İyi günler dilerim...
Kuran-ı Kerim'i keşke arapça öğrenip okusaydın yüzyılardır dinlerin değişmesindeki neden zaten çevirilerdir. Git ve baştan bi has kitabı oku istersen.

Yeni konular

Geri
Yukarı