Dinlerin olmadığını varsayalım, hayatın amacı ne olur?

Yani miladın bir dini simge olması bir tesadüf değil. Belki 50bin yıl önceki toplumlarda insanlar hiç bir ahlaki değer barındırmadığından ötürü birbirini avlıyordu bilemeyeceğiz.
İşte bizleri yanıltan Göbekli tepe oldu. Sümerlilerden yaklaşık 10.000 yıl kadar eski. İbadethanelerin olduğu, heykel traşın çok gelişmiş olduğunu gösteren bir medeniyet. Kim bilir belki tufandan insanlar üreyerek tekrar medeneyitler kurdu.

Son düzenleme:
Tanrı yoksa, dinler yalansa. Ahlak yoktur, bir amaç yoktur. Buna bir amaç inşa edemezsin.

Yarın öleceğini bilen bir Teist işini yapmaya devam eder üzülür ancak Ahiret olduğunu bildiği için, yıkılmaz. Ancak bir nonteist için ölüm yarın ise son demektir her şey anlamsıza çıkar.

Anlam bir zorunluluk değil.
Bİr oyunu oynarken, bir kitabı okurken başını ve sonunu hafiften kestirebiliyoruz. Bir şarkı dinlerkenilk dakikasından ne anlattığını anlıyoruz. Mevzu din değil zaten insanın kendisinin bir amacı yoksa yaşamasının da amacı yoktur.

Dine karışacağım biraz kusura bakmayın, çoğu din insanı sonsuza kadar yaşayacak gibi yaşayıp yarın ölecek şekilde dinine uymasını ister. Dinler dahi insanı bu konuda serbest bırakır.

Kitap ve bayraklar peşinde koşmak zorunda değilsiniz fakat koşabilirsiniz, bunlar olmadan da yaşayabilirsiniz. Ben muhtemelen 70-80 arası sürecek küçük zaman dilimimin 19. senesindeyim ve bu güne kadar yaşadığım her şeyden çok mutluyum. İhanet eden arkadaşlarıma, sevdiklerime teşekkür ediyorum, bu gün hala yanımda olanlara da teşekkür ediyorum.

Küçük bir sevüvendeyiz. Çok ciddiye almayın ve mutlu yaşayın. Dini inancınız varsa onu da aksatmayın.

Mutlu olmak zor bir şey değil.

Her şeyden önce din olmasaydı insanlar nerede olurdu ?
Daha dost canlısı, Daha saldırgan, Daha Umursamaz, Daha çok katil, Daha çok intihar edenler bir sürü şey var yani, Din olmasaydı şu an dünya kesinlikle böyle olmazdı daha iyi ve ya daha kötü olurdu ama kesinlikle böyle olmazdı.

Tek bir dil.
Tek bir ülke.
Tek bir eğitim sistemi.

Keyif alarak yaşamak ve mutlu olmak. Dinlerin olmadığı varsayılırsa ölümden sonra sonsuza dek yok olacağız. Bunu göz önüne alırsak hayatın amacı bu olmalı. Dünyaya birdaha gelmeyeceksek yaşadığımız her anı mutlu olarak geçirmeliyiz.

Geri
Yukarı