DirectX 12 - ilk Resmi bilgiler

DirectX 12'den İlk Resmi Bilgiler Geldi!
promodx1395351569.jpg

Microsoft'un grafik uygulama programlama arabirimi Direct X'in 12. sürümü gün yüzüne çıktı. DirectX 12'nin en dikkat çekici yanı tüm Microsoft platformlarını desteklemesi.

Microsoft'un grafik API'si DirectX'in yeni sürümü hakkında ilk resmi detaylar ortaya çıktı. PC Perspective sitesinin haberine göre San Francisco'da gerçekleşen ilk oyun geliştirici konferansı sırasında su üstüne çıkan bilgiler arasında önemli detaylar bulunuyor.
Tüm Microsoft platformlarında
DirectX 12
'nin en dikkat çekici özellikleri arasında Windows, Windows Phone ve Xbox One platformlarının tümünde çalışabilecek olması. Ayrıca, yeni arabirim tabanlı oyunların Xbox One'da performans artışı sağlayacağı da şirket tarafından verilen bilgiler arasında. İddialara göre DX12 geliştiricilere CPU ve GPU'nun gücünü yayarak daha dengeli olan ve böylece performans artışı sağlayan yazılımlar ortaya çıkarma şansı sunacak.
dxnews1395351515.jpg

Forza Motorsport 5 PC'de!
DirectX12
'te ilk merhaba diyen oyun ise 10 Studios'un Forza Motorsport 5'i oldu. Demo amaçlı DX12'ye portlanan oyun 4 aylık çalışmanın sonucunda saniyede 60 kare hızında NVDIA grafik kartlı bir PC'de çalıştırıldı.

Kimler destek veriyor?
Microsoft
'un yeni API için verdiği tarih ise 2015 yılı tatil sezonu. Şirketin iddiasına göre o tarihte yeni PC'lerin yüzde 50'si, yeni grafik kartların tamamı ve oyun PC'lerinin yüzde 80'i DX12'yi destekleyecek. Şimdiden destek sözü veren firmaların arasında Intel, NVDIA, AMD ve Qualcomm yer alıyor. Intel, 4. nesil Core işlemcileri ile desteğe başlayacağını belirtirken NVDIA ise Fermi, Kepler ve Maxwell mimarili kartlarında DX12 desteği sunacak. Yeni arabirimin Windows 7 uyumlu olup olmayacağı hakkında ise Microsoft bir yorum yapmaktan kaçınıyor.
Yazan: Azim Köse
SDN - ShiftDelete.Net

Kart sattirirlar, soyle yaparlar, boyle yaparlar dedim. Adamlar gecen yazdigim Directx 12 makalesini mi okudular ne :D

Son düzenleme:
Destekleyen donanımların listesi var mı? Forza Motorsport 5 sadece DX12 destekli mi olacak?

Nvidia olarak düşünürsek; Fermi, Kepler ve Maxwell mimarili kartlar tam destekliyormuş. Forza 5 de sanırım Directx 12'ye göre tekrar tasarlanmış. Bu kadar bilgiye sahibim. Microsoft tarihinde ilk olacak herhalde. (Kart sattırma politikası)

Nvidia olarak dusunursek; Fermi, Kepler ve Maxwell mimarili kartlar tam destekliyormus. Forza 5 de sanirim Directx 12 ye gore tekrar tasarlanmis. Bu kadar bilgiye sahibim. Microsoft tarihinde ilk olacak herhalde. (Kart sattirma politikasi)

Fermi, Kepler ve Maxwell mimarili kartları hangileri biliyormusun? Bir de laptop ekran kartları da dahil mi?

Destekleyen donanımların listesi var mı? Forza Motorsport 5 sadece DX12 destekli mi olacak?

Fermi, Kepler ve Maxwell mimarili kartları hangileri biliyor musun? Bir de laptop ekran kartları da dahil mi?

Fermi; GTX 5xx, Kepler; GTX 6xx, Maxwell; GTX 8xx serileri. (GT serisi dahil, ama tatmin etmeyeceği için parantez içinde yazdım.) Laptoplar da dahildir. Çünkü onların da mimarileri aynı. Destek listesinde mimari ismi verilmesi, başka açıklama yapmaya gerek bırakmamış. hayırlı olsun, beni yalancı çıkarttılar.. :D

DX12'yi merakla bekliyorum. GT 630M DX12 destekler mi? Bir de DX12 destekledi diyelim DX11 var şuan bende. Güncellemesini yaptığımızda DX12 mi olacak?

Yalan dolan ya bir numarası yok tamamen ticari, reklam, ilgi çekmek, PS4'e karşı X1'i pazarlama amacıyla çıkmış bir teknoloji. Hayır yani DX10'da, DX11'de ne yenilik yaptın sanki? Kaç tane DX11'le çalışan oyun var? Çok az bir performans artışı olur ki o da bazı oyunlarda mesela Forza'da başka da bir şey olmaz. Şu DX'i 6'dan beri takip ediyorum ne işe yaradığını hala çözemedim. Performans artışı diyorlar ama ben hissedemiyorum nedense... Aksine bazı oyunlarda karın ağrısı... Mesela Crysis 3 için çoğu kişi işini gören DX10'lu ekran kartını değiştirmek zorunda kaldı. Neyse ki artık onu düzeltmişler sanırım DX11 kart kullananlar DX12'ye geçebilecekler.

DX12'yi merakla bekliyorum. GT 630M DX12 destekler mi? Bir de DX12 destekledi diyelim DX11 var şuan bende. Güncellemesini yaptığımızda DX12 mi olacak?

Olur. Parantez içinde yazdım zaten. Fakat hem notebook, hem de giriş seviyesi bir ekran kartına sahip olduğunuz için, yüksek ayarlarda oyun deneyimi yaşayamayabilirsiniz. Hem 1.5 sene sonra çıkacak, bir de üzerine oyun çıkmasını bekleyeceğiz. :D Yeni nesil konsollar ve bu kart politikası sayesinde Directx 11'e geçiş sureci gibi sancılı geçmeyecektir.

Olur. Parantez icinde yazdim zaten. Fakat hem notebook, hem de giris seviyesi bir ekran kartina sahip oldugunuz icin, yuksek ayarlarda oyun deneyimi yasayamayabilirsiniz. Hem 1.5 sene sonra cikacak, bir de uzerine oyun cikmasini bekleyecegiz. :D Yeni nesil konsollar ve bu kart politikasi sayesinde Directx 11'e gecis sureci gibi sancili gecmeyecektir.

Teşekkürler cevap için.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı