Dışarda bir şey söylemek için dokunan tipler

En ufak dokunmadan rahatsız olanlar annenizin karnında ne yapıyordunuz acaba? Bir doktor sizi muayene ederken ne yapıyorsunuz? Para üstü alırken 5 cm havadan atmasını mı talep ediyorsunuz? Hemşire aşı yaparken siz havaya sıkın ben fotosentez ile onu damarıma alırım mı diyorsunuz?
(herhangi bir eşyasının ya da giysisinin rengi gibi)
Sizi bilmem de benim giydiğim şey tişörttür. Rengine bakmam/bilmem.
Kişisel saygınızı da umarım metrobüste koruyorsunuzdur.

Kişisel alana müdahale dedigin, tacize girer. Ufak bir omza dokunup, dikkat çekmekten rahatsız olan insan bana göre ana kuzusudur. Sözüm meclisten dışarı :) Ona bakarsan para verip, alırken de dokunuyorsun. Buna da mecburi dokunma demeyin şimdi.

Ha adam "hayırdır birader" tarzında dokunuyorsa, ona istediğini yap. Biz ondan bahsetmiyoruz. Tanidigin biri sohbet asamasinda omzuna, bacağına dokunuyorsa, bu da beni gıcık eder. Bunu da özellikle kadinlar yapıyor.

@Vavien. Para üstü alırken parayı büyücü gibi havada uçurup birine vermenin yolu var mı? Dokunmak istemeyen parayı bankoya bırakmasını isteyebilir ya da veren kişi direkt olarak bankoya koyar olur biter. Burada bahsi olan konu sağlık gibi bir nedenden dolayı doktor muayenesi değil, para üstü alırken birinin elinin senin eline değmesi değil. Bu kadar basit bir nüansı algılamak bu kadar zor bir şey değil.

Görgü kuralı ve kişisel alan gibi kavramlara bu kadar uzak olmayın. Söylediklerinizin hepsinin çaresi var. Basit bir konu ile hayati bir konu arasındaki farkı da yok saymaya devam etmeyin, saçma oluyor.

Ayrıca birisinin tercihine bile saygı gösteremeyecek kadar bu kavramlardan uzaksınız. Tanımadığım birinin bana dokunmasını istemiyorum, bu benimle ilgili bir konu ve kesinlikle başkasının bunda söz hakkı o-la-maz. Ayrıca bunu bana yapanlara ana kuzusu olup olmadığımı bir gün denk gelirseniz sorarsınız. Dişlerini yaptırdıktan sonra tabi.

İnsanlar göğsünüzü avuçlamıyor. Hissedip tepki vereceğiniz şekilde dokunuyor.
Siz bunları hakaret olarak görüyorsunuz ya. Ben de paranın bankoya bırakılmasını hakaret olarak görüyorum o zaman.
Algılamak basit, anlamlandırmak sorun.

@Vavien. Sen tanımadığın birisinin sana temas etmesini sorun etmiyorsan para verilirken elini uzatırsın, karşıdaki de zaten vücut diline göre hareket eder. Fakat para üstü çıkarıldığında elini uzatmıyorsan bankoya koyar. Bunlar tamamen 2 canlı arasındaki standart bir vücut dili iletişimidir, buna rağmen anlamayan birine de parayı bankoya koyun derim.

@Jira Amacını belli etmeden biri bana dokunuyorsa tepki gösteririm bu kadar basit. Hiç görmediğim ya da o anda varlığından haberdar olmadığım biri de omzumu tutuyorsa savunma konumuna geçerim. Tabi ki her dokunuşta bu tepkiyi vermiyorum, önceden söylenildiği gibi dokunmanın şekline göre birisinin sana ne amaçla yaklaştığını anlıyorsun. Fakat kürek kemiğinden vurmaya varan itekleme ya da tüm kuluncumu avuç içine alan bir tutuşa karşı hoşgörü gösteremem.

Kişisel alana habersiz ya da izinsiz girmemek basit bir görgü kuralı. Bunu algılamamak için neden bu kadar uğraşıyorsunuz anlamıyorum.

Benim iznim olmadan, özellikle de tanımadığım birinin bana dokunması ve dürtmesi dirseği ağzının üstüne yemesi için yeterli bir neden. Hiç acımıyorum, bunu hoş görene de kibarca bir şey anlatmaya çalışmam. Birisinin izni olmadan ona dokunamazsınız, kişisel alanı içine giremezsiniz bu kadar basit.

Ayrıca seslenilen biri dönüp bakmıyorsa dikkatini çekmenin tek yolu arkasından yaklaşıp dürtmek değil. 2-3 adım fazla atıp ön çaprazına geçip ona doğru konuşursanız dikkatini çekersiniz.
Bir psikoloğa görünün bu kadar abartılacak bişey değil.

@129592 Psikoloğa görünmem gereken konu birinin bana dokunmasından rahatsız olmam değil, gösterdiğim tepki olabilir ancak. Tanımadığım insanlara karşı aşırı tepki verdiğimi kabul ediyorum bu arada, o yaptığımın doğru olduğunu savunmuyorum ama yapılan şeyin tepkisi bende maalesef yıllardır bu. Fakat tanımadığım birinin, hem de habersizce ya da izinsiz şekilde alanıma girip bana dokunmasını sevmiyorsam bu bir sorun değil. Kişisel tercih.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Yararsız Üye Ozunde ayni seyi soyluyoruz. Sen hoslanmiyorsundur, o ayri konu. Ama sana dokunan kisi bunu nereden bilecek? Sırtında mi yaziyor? Uyarmak için dokunan biri zaten avuçlamaz seni. Insansa hafif dokunur, zararsız olduğunu anlarsın. Amacını belli eden kişiye nazik davran diyen biri yok.

Senin verdiğin tepki abartı, ondan bahsediyorum. Açıkçası ben bugüne kadar mavi tisortlu beyefendi, arkaya bakar misiniz diyen duymadım. Bizim millettiniz omuz durtmeyi sever.

Benim iznim olmadan, özellikle de tanımadığım birinin bana dokunması ve dürtmesi dirseği ağzının üstüne yemesi için yeterli bir neden. Hiç acımıyorum, bunu hoş görene de kibarca bir şey anlatmaya çalışmam. Birisinin izni olmadan ona dokunamazsınız, kişisel alanı içine giremezsiniz bu kadar basit.

Ayrıca seslenilen biri dönüp bakmıyorsa dikkatini çekmenin tek yolu arkasından yaklaşıp dürtmek değil. 2-3 adım fazla atıp ön çaprazına geçip ona doğru konuşursanız dikkatini çekersiniz.
Sen bu kafayla çok yaşamazsın ve askerde çok dayak yiyebilirsin dikkatli ol.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı