Disk Fren mi, V-Fren mi?

Kullanım alanına göre değişir. Şehirde kullanacaksanız diske gerek yok boşuna ağırlık olur. Ama çamurlu yerde kullanacaksanız disk daha iyi olur. Disk frende önerim hidrolik fren almanız. Ama ben bütçem yetmediği için Kron XC150 Mekanik Disk fren almıştım ve memnunum. Hidrolik fren için yağ değiştirme havasını alma gibi şeyler vardır. Yani maliyetlidir. Mekanik disk frenin maliyeti azdır. Ben 1 tane 5 numara alyan anahtarı ile bakımını yapıyorum. Serbest mi bilmiyorum ama şu foruma bakarsan bisiklet ile ilgili her türlü bilgiyi bulursun. http://www.bisikletforum.com/

Ben kendimde Bianchi Speed 3000 kullanıyorum. Bisikletimde mekanik disk fren var çok memnunum ancak senede bir kez disk balatalarını değiştirmen gerekiyor.

Dağa sadece yazları çıkcam, gezi amaçlı. Ayrıca HD frende bkım derken fren ayarlaması falansa onları çok rahat yaparım.
Ayarlamak zaten en kolayı hidrolik frendir. Ama belli bir süre sonra yağ değişimi gerekebilir. Frenin hava yapması gibi şeylerde olabilir. Onlar için bakım kiti falan lazım. Veya tanıdığınız iyi bir bisikletçiye (mahalle arasındaki bisikletçiler gibi olmasın) götürürseniz yaparlar ama ücretini tam bilmiyorum. http://www.bisikletforum.com/ bu sitede bisikletle ilgili her türlü konuyu bulabilirsiniz.

Kusura bakmayın :) Saat 2'de kalkınca biraz geç kalabiliyoruz konulara yetişmeye.

Öncelikle V-Fren dediğimiz fren sistemi 10 numara bir fren sistemidir. Alırken 50 lira, bakımı yapılırken 5 liradır.
Asfalt üzerinde veya sert toprak yüzeyler üzerinde sıkıntı olmaz, basar gidersin.
Ancak bir bayan o bisikleti gördüğü zaman "aaa ne güzel" demez. Çünkü o frenler çocuk bisikleti havası yaratır, tek ama tek eksisi budur.

Gelelim mekanik ve hidrolik frenlere. Mekanik frenler, gücü tel ile iletirken hidrolik frenler bunu yağ basıncı ile yapar.
Dolayısıyla hidrolikler daha iyi bir biçimde iletir gücü. Bastığın zaman ön tekeri kitleme yeteneğine sahiptir.
Mekanik de kitler ancak dağdan inerken yani Downhill yaparken iş görmez.
Dağdan iniş yapan bir profesyonel asla mekanik disk fren kullanmaz çünkü canı kıymetlidir.
Ayrıca Mekanik disk fren 200 lirayken hidrolikler 300-400 liradır. Bütçenizi sıkıntıya sokar hidrolikler.

Senin ve benim gibi amatör-yarı profesyonel insanlar mekanik disk fren de tercih edebilir. Alırken 200, bakımı yapılırken 20-50 liradır maxsimum.
Bir bayan veya kızımız bisikleti görünce inan bana senin bir çocuk bisikletine binmediği o saniyede fark edecektir.
Disk fren profesyonellik havası katar bisiklete. Tek sıkıntı, bakımına ve nasıl kullandığına dikkat etmen gerektiğidir.
O diskler çok ayrı bir hava katar bisiklete, bunu kimse imkar edemez.

Kesinlikle Mekanik Disk fren sistemine sahip modeli tercih edin. Çok iyi bir hava katacaktır. Ben 700 liraya aldım, hidrolik disk frenli modeli yoktu, mekanik aldık ancak ben parayı bisikletin kendisine, kadrosuna verdim. Sakın ha sakın kadrosu iyi olmayan bir bisikleti alma. Kadro kötü ise hiçbir yatırımı hak etmez o bisiklet.

Farkındayım uzattım ancak bisiklet alan birisinin ihtiyacı olan şey budur, fikir almak ister uzun uzun.

Sana son ve en önemli önerim ise frenlerinin ayarlamalarına ve kullanımına dikkat et. Amatör bir kullanıcı başına büyük belalar açabilir disk fren sistemi ile :)
Gücü birden verecek şekilde ayarlattırma, ne kadar basarsan o kadar dursun bisiklet. Ani bir refleks ile freni köklersen ciddi şekilde yaralanırsın.

Daha dün akşam arkadaşım düştü tanımda, ağzı yüzü patladı resmen. Ama amatördü, aşırı amatörce işler yapıyordu.
Ve disk frenin gazabına uğradı. Disk frenler durdurur ancak güvenli duruş mesafesini sen kendin bilirsin.
40km hızla gidiyorken 2 saniye içerisinde durman mümkündür ancak bisiklet durduğunda sen üzerinde olmayabilirsin :)

Gücünü kontrol edemezsen amatörlük seviyesinden öteye çıkamazsın :) Ben yarı profesyonel sayılırım.
Kaskını takarsan, arkaya çakarını eklersen, uyarıcıları kullanırsan sen de yarı profesyonel havası elde edersin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı