Disk Fren mi, V-Fren mi?

Kusura bakmayın :) Saat 2'de kalkınca biraz geç kalabiliyoruz konulara yetişmeye.

Öncelikle V-Fren dediğimiz fren sistemi 10 numara bir fren sistemidir. Alırken 50 lira, bakımı yapılırken 5 liradır.
Asfalt üzerinde veya sert toprak yüzeyler üzerinde sıkıntı olmaz, basar gidersin.
Ancak bir bayan o bisikleti gördüğü zaman "aaa ne güzel" demez. Çünkü o frenler çocuk bisikleti havası yaratır, tek ama tek eksisi budur.

Gelelim mekanik ve hidrolik frenlere. Mekanik frenler, gücü tel ile iletirken hidrolik frenler bunu yağ basıncı ile yapar.
Dolayısıyla hidrolikler daha iyi bir biçimde iletir gücü. Bastığın zaman ön tekeri kitleme yeteneğine sahiptir.
Mekanik de kitler ancak dağdan inerken yani Downhill yaparken iş görmez.
Dağdan iniş yapan bir profesyonel asla mekanik disk fren kullanmaz çünkü canı kıymetlidir.
Ayrıca Mekanik disk fren 200 lirayken hidrolikler 300-400 liradır. Bütçenizi sıkıntıya sokar hidrolikler.

Senin ve benim gibi amatör-yarı profesyonel insanlar mekanik disk fren de tercih edebilir. Alırken 200, bakımı yapılırken 20-50 liradır maxsimum.
Bir bayan veya kızımız bisikleti görünce inan bana senin bir çocuk bisikletine binmediği o saniyede fark edecektir.
Disk fren profesyonellik havası katar bisiklete. Tek sıkıntı, bakımına ve nasıl kullandığına dikkat etmen gerektiğidir.
O diskler çok ayrı bir hava katar bisiklete, bunu kimse imkar edemez.

Kesinlikle Mekanik Disk fren sistemine sahip modeli tercih edin. Çok iyi bir hava katacaktır. Ben 700 liraya aldım, hidrolik disk frenli modeli yoktu, mekanik aldık ancak ben parayı bisikletin kendisine, kadrosuna verdim. Sakın ha sakın kadrosu iyi olmayan bir bisikleti alma. Kadro kötü ise hiçbir yatırımı hak etmez o bisiklet.

Farkındayım uzattım ancak bisiklet alan birisinin ihtiyacı olan şey budur, fikir almak ister uzun uzun.

Sana son ve en önemli önerim ise frenlerinin ayarlamalarına ve kullanımına dikkat et. Amatör bir kullanıcı başına büyük belalar açabilir disk fren sistemi ile :)
Gücü birden verecek şekilde ayarlattırma, ne kadar basarsan o kadar dursun bisiklet. Ani bir refleks ile freni köklersen ciddi şekilde yaralanırsın.

Daha dün akşam arkadaşım düştü tanımda, ağzı yüzü patladı resmen. Ama amatördü, aşırı amatörce işler yapıyordu.
Ve disk frenin gazabına uğradı. Disk frenler durdurur ancak güvenli duruş mesafesini sen kendin bilirsin.
40km hızla gidiyorken 2 saniye içerisinde durman mümkündür ancak bisiklet durduğunda sen üzerinde olmayabilirsin :)

Gücünü kontrol edemezsen amatörlük seviyesinden öteye çıkamazsın :) Ben yarı profesyonel sayılırım.
Kaskını takarsan, arkaya çakarını eklersen, uyarıcıları kullanırsan sen de yarı profesyonel havası elde edersin.

Yanlışım olabilir bu aralar bisiklet piyasasını takip etmiyorum. Mekanik disk frenler 200 hidrolikler 300-400 Tl demişsiniz. Ama giriş seviyesi bir bisiklette hidrolik frenler 200Tl arasında değişiyor. Mekanikler ise en fazla 100Tl. (Giriş seviyesi bisikletler için)

200 liraya hidrolik disk fren seti elbette alınabiliyor ancak aşırı giriş seviyesi olur.
Ucuz etin yahnisi nasıl olur biliyorsunuz. Hidrolik disk fren sistemi pahalıdır, ucuza alıp kurtulayım derseniz başınız masraftan kurtulmaz.

Mekanik seti için 200, Hidrolik seti için en az 300 lira gözden çıkmalı. İyi bir HD fren seti inan bana çok daha pahalı :)
Şuan 300 liraya HD fren seti almaya kalksan o kadar da iyi bir sete sahip olamıyorsun.

İyi bir V-Fren seti 100, iyi bir MD fren seti 250, iyi bir HD fren seti için 400-450 lira ayırılmalı.
Amatör insanlar için bir gereklilik olmasa da fiyatlar böyle. Kaliteyi ucuza alamazsınız.

@BilgisayarKurdu verdiğin bilgiler ve tavsiyelerin için teşekkür ederim. Akşama doğru sahibinden.com'a girip "Gene bi bakıyım belki az kullanılmış bisiklet bulurum" düşüncesine kapılarak bulunduğum şehirde yani Konya'da, karşıda ki mahalleden 2012 model Kron XC 250 26 Jant MD bisiklet aldım. Fiyatı 600 TL çok az kullanılmış sağında solunda çizik dahi yok, sokağa 2-3 defa çıktığını söyledi satan adam. Biraz hesaplı oldu heralde :). Bu arada konuya geç dönüş yaptığım için özür dilerim, konu kilitlenebilir.

Konu ölmüş fakat yaptığınız yorumlar size danışmam gerektiği hissini uyandırdı. @BilgisayarKurdu Özelden size ulaşmam mümkünmü yoksa buradan devam edebilirmiyim ?
Buradan devam edelim istersen, herkes faydalansın. Arada geçen 4 yıllık süreçte bisiklete olan ilgim katlanarak arttığı zaten :) Bilgiden öte - tecrübelerimle de yardımcı olmaya çalışırım.

Tamam.Şimdi ben 100kg birisiyim bisiklet bakıyordum kendime fiyatları kullanım amaçları genelde 1000tl arası baktım gözüme hoş gelen ng 650 ve 750 serileri oldu.Burada avm var gittim oraya 650 750 gördüm bide 777 gördüm.Özellikler aşağıda 2018 model olduğunu öğrendim fiyatıda gayet uygundu 1079tl dendi.Ben biraz düşüneyim deyip çıktım fakat hiç biyerde konu bulamadım bu model hakkında sonra yeni çıktığını farkettim öyle gezerken sizin yorumlarınızı gördüm sağlam olmalı felan diye belirtmişsin günlük 1 ila 1.30 saat sürüş yapıcam.Küçük'kende kilo vardı ozamanlar bisiklet'te çok sıkıntı çıkardı.Haftada bi giderdim yani tamire bilyeleri dağılırdı az çok hatırlıyorum.Bu iyi değilsede bana önerebileceğin bi bisiklet varsa önerirsen sevinirim.
(NG 777)
KADRO27.5" Aluminyum Kadro
MAŞA - Zoom 27,5" CH381 amortisörlü maşa
ARKA VİTES - Shimano STEF41 / RD-TY300 Tourney 21 vites
ORTA GÖBEK - Chin Haur CH46
FREN TAKIMI - Zoom DB280 mekanik disk fren sistemi
VİTES KOLLARI - Shimano ST-EF41RUBLEShimano MF-TZ500 Tourney 28t/14t ruble
ÖN DEĞİŞTİRİCİ - Shimano FD-TZ30
SELE BORUSU - Zoom C208 Alüminyum Sele Borusu
SELE - Salcano Logolu Jel Takviyeli
SeleFURŞ TAKIMI - Chin Haur CH-281TBW
JANT SETİ - Salcano XPRO HT02 32H Jant Seti
TEKER SETİ - SALCANO DYNAMIC XCO 2.10 lastik

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı