Disk Fren mi, V-Fren mi?

@Serhat10 Mekanik disk oldu olası performans açısından yetersiz bir sistem olmaktan hiç kurtulamadı. Bunun önemli bir sebebi de çoğu mekanik disk frenin tek piston olması. Hele ki kaliper konumu düzgün ayarlanamadığında hepten güçsüzleşiyor ve rotoru 8 çizmeye zorluyor.
V-Fren tekerlek çağında frenaj alanına sahipken Disk fren çok daha dar bir alanda enerjiyi sönümlemek zorunda kalıyor. Tek avantajı ise yerdeki ıslaklıktan direkt olarak etkilenmemesi.

Ben ön arka bu diski ; Shimano Rotor Sm-Rt86 Xt Ice-Tech Disk Siyah-Gri 160Mm Fiyatı
Ve bu fren setini kullanıyorum; SLX M675 Disk Fren seti Tk. - Disk fren setleri - SHIMANO – Çınar Bisiklet

60KG ağırlığa sahip olduğum halde mekanik disk yeterli gelmiyordu bana. 100KG ağırlığa giriş seviyesi hidrolik disk fren sistemleri anca yeterli olur. Sıktığın anda kitlemez ancak önemli ölçüde durma opsiyonu sağlar.

Ben şuan sıfır olarak satılan hiçbir giriş seviyesi bisikleti önermiyorum, fiyatlar çok yüksek. İkinci el almaya yöneltiyorum çoğu kişiyi.

@@BilgisayarKurdu merhaba, ben de giriş seviyesi bir bisiklet almak için bu sıralar araştırma yapıyorum. Dediğin gibi giriş seviyesi için bana da bisiklet fiyatları yüksek geldi ancak Mosso markalı bisikletler diğer markaların (carraro, salcano, merida, sedona vb.) aynı özellikte ki bisikletlerine göre çok daha uygun.

Mosso Legarda 1824 MSM V modeli özellikleri:

KADRO : 6061 ALLOY FRAME
MAŞA : MODE MD-689-M/LO
AYNAKOL : SHIMANO FC-TY501
RUBLE : SHIMANO CS-HG200-8
VİTES KOLU : SHIMANO ALTUS ST-EF500 8X3
ARKA ATTIRICI : SHIMANO ALTUS RD-M310-L
ÖN ATTIRICI : SHIMANO ALTUS FD-M310
ZİNCİR : KMC-Z72
FREN : V-BRAKE ALLOY
ORTA GÖBEK : KASET KL-08A
PEDAL : HF893 ALLOY
HAZNE : SHIMANO HB-TX800 FH-TX800
JANT : STARRIMS J19SZ
LASTİK : FLASH V66 37X622 LONG WAY (Zırhlı)
AĞIRLIK : 14,00 kg
Fiyat : 1.299 TL

Bir de aynı serinin hidrolik frenlisi var.

Mosso Legarda 1824 MSM H modeli özellikleri:

KADRO : 6061 ALLOY FRAME
MAŞA : MODE MD-689-M/LO
AYNAKOL : SHIMANO FC-TY501
RUBLE : SHIMANO CS-HG200-8
VİTES KOLU : SHIMANO ALTUS ST-EF500 8X3
ARKA ATTIRICI : SHIMANO ALTUS RD-M310-L
ÖN ATTIRICI : SHIMANO ALTUS FD-M310
ZİNCİR : KMC-Z72
FREN : SHIMANO BL-M315-L (Hidrolik)
ORTA GÖBEK : KASET KL-08A
PEDAL : HF893 ALLOY
HAZNE : SHIMANO HB-TX505 FH-TX505
JANT : STARRIMS J19SZ
LASTİK : FLASH V66 37X622 LONG WAY (Zırhlı)
AĞIRLIK : 14,50 kg
Fiyat : 1.559 TL

Şehir içinde haftada maksimum 200 km. yol yapıcam. Bütçem 1.000 - 1.500 TL arası.
İlk sormak istediğim bu markayı tavsiye eder misin? Yoksa yukarıda dediğin gibi 2. el bir bisiklet mi araştırayım?
İkinci olarak da, V fren almayı düşünüyordum ama yorumları okuyunca kararsız kaldım. Sadece bütçe meselesi olarak düşünürsem alabiliyorum ancak yukarıdaki markanın hidrolik fren sistemi acaba kaliteli mi, bilemiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı