Diyanet işleri başkanlığı Ocak-Mayıs 2023 döneminde toplam 16 milyar 448 milyon 600 bin TL harcadı

dlasb

Kilopat
Rapora göre, diyanet işleri başkanlığı Ocak-Mayıs 2023 döneminde toplam 16 milyar 448 milyon 600 bin TL'yi tüketti. Başkanlık, beş ayda yaptığı 16,4 milyar TL'lik harcama ile genel bütçeli 26 kamu idaresini geçti. Başkanlığın Ocak-Mayıs döneminde harcaması itibarıyla geride bıraktığı kamu idarelerinden dikkati çekenler ve harcama tutarları ise şöyle sıralandı:

•İçişleri bakanlığı: 15 milyar 315 milyon TL.

•Dışişleri bakanlığı: 5 milyar 600 milyon TL.

•Enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı: 8 milyar 523 milyon TL.

•Kültür ve turizm bakanlığı: 6 milyar 456 milyon TL.

•Sanayi ve teknoloji bakanlığı: 12 milyar 466 milyon TL.

Diyanet cami yaptırmaz, camiye Kur'an kursu yaptırır. Ben diyanete verilen bütçenin karşılığını aldığımızı düşünmüyorum. Bana kalırsa kendileri çalıp kendileri oynuyor. Güzel projeleri var gençlik merkezleri gibi ama kurtarmıyor. Sanırım bir kesim kendine ve avanesine çalışıyor.

Yeni Din oluşturup onu yaymaya kalksak bu kadar tutmaz. Elle tutulur bir şeyde yapmıyorlar. Bu bütçe Eğitime, Teknolojiye aktarılsa daha cazip olur.

Din diplomasi, askeri ve enerjiden dahamı değerli?

Neden teknoloji, askeri, diplomasi veya başka bir yatırım için harcanmadı?

Şimdi arkadaşlar askeriye, diplomasi dinden önemli mi değil mi tartışması gereksiz. Bana göre önemsiz ona göre önemlidir. Burada kullanılan para doğru kullanildi mi kullanilmadi mi asil soru bu. Yoksa devlet sadece mmu Kaan projesine 20 milyar dolar bütçe ayırdı mesela.

Şimdi arkadaşlar askeriye, diplomasi dinden önemli mi değil mi tartışması gereksiz. Bana göre önemsiz ona göre önemlidir. Burada kullanılan para doğru kullanildi mi kullanilmadi mi asil soru bu. Yoksa devlet sadece mmu Kaan projesine 20 milyar dolar bütçe ayırdı mesela.
Asıl soru o değil hocam. Diyanet için böyle bir bütçe teklif dahi edilmemeli bence. Din için bu kadar bütçe ayrılamaz. Ülke bu tonla masraf var. Bu paralar ile neler neler yapılabilirdi. Onun yerine Diyanet bakanlarını güzel araçlara bindirmeye harcıyoruz.

Geri
Yukarı