Dizüstü bilgisayar batarya sağlığı için nasıl kullanılmalı?

BY LEWU

Decipat
3 gün önce elime ulaşan HP Victus 16, 1 saatte %100 dolan ve internette gezmeyle 5-6 saat gidiyor. En kısık parlaklık ayarında pil tasarruf modunda kullanıyorum. Pil sağlığı için sizce şarjı kaça düştüğünde prize takılmalı, kaça geldiğinde prizden çıkartılmalı? Prizde (şarjda) kullanmak zararlı mı, Valorant LoL gibi oyunları oynarken prizde mi oynanmalı? Sorularımın hepsini cevaplarsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot 24.12.2022 22_15_47.png
    Screenshot 24.12.2022 22_15_47.png
    8,2 KB · Görüntüleme: 26
3 gün önce elime ulaşan HP Victus 16, 1 saatte %100 dolan ve internette gezmeyle 5-6 saat gidiyor. En kısık parlaklık ayarında pil tasarruf modunda kullanıyorum. Pil sağlığı için sizce şarjı kaça düştüğünde prize takılmalı, kaça geldiğinde prizden çıkartılmalı? Prizde (şarjda) kullanmak zararlı mı, Valorant LoL gibi oyunları oynarken prizde mi oynanmalı? Sorularımın hepsini cevaplarsanız sevinirim.

Oyunları prizde oynamazsan FPS düşer + zaten kısa sürede şarjın biter oyun oynamıyorken şarja takma.

HP pavalion Gaming laptop kullanıyorum bizzat teknik servisten aldığım öneriyi sana aktarayım;

İki veya bir haftada 1 kez sarjı 0'a indir Fulle eğer sürekli şarjda kullanıyorsan.
Yeni nesil laptoplarda pil tam 100 olmadığı için batarya da zarar görmüyor.
Bilgisayar kapalıyken şarj etmemeye dikkat et.
Bunlara dikkat edersen 5 yılda kullanırsın 10 yılda.

HP pavalion Gaming laptop kullanıyorum bizzat teknik servisten aldığım öneriyi sana aktarayım;

İki veya bir haftada 1 kez sarjı 0'a indir Fulle eğer sürekli şarjda kullanıyorsan.
Yeni nesil laptoplarda pil tam 100 olmadığı için batarya da zarar görmüyor.
Bilgisayar kapalıyken şarj etmemeye dikkat et.
Bunlara dikkat edersen 5 yılda kullanırsın 10 yılda.
Laptop u kapalıyken şarj ediyorum çünkü çok hızlı doluyor.

Ben araştırdığım kadarıyla sürekli şarjda durması batarya sağlığı için daha iyi. Pillerin bir dolma ve boşalma ömrü oluyor dolayısıyla sürekli şarjda kullanırsanız bu döngüden yememiş oluyorsunuz. Sadece kullanmıyorken şarjdan çıkarmanız kâfi zannımca.

Yeni konular

Geri
Yukarı