Dizüstü Bilgisayarlarda da Aynı Marka RAM Kullanmak Gerekir mi?

4X3S D3NIED

Hectopat
Makaleler
3
Benim bilgisayarımın anakartında 2 slot var. RAM markası Samsung. Benim alacağım marka ise Kingston MHz, CL ve GB değerleri birebir aynı. İkisi de DDR4. Sizce birebir aynı marka mı almalıyım yoksa Kingston'da bir şey fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Anakartınız eğer yeni nesil mimariye sahip bir model ise, sadece DDR4 olması dahi yeterli olacaktır. Farklılıkları yeni nesil anakartlar tolere edebiliyor, ancak performans açısından bakacak olursanız anakart en düşük MHz değerinine sahip ramin frekansını baz alarak işlemciye iki ramden veri aktarımı gerçekleştirecektir. CL değerlerine gelecek olursak, buradaki farklılıklar da anakart tarafından tolere edilebilmekte, ancak bazı anakartların geçmişte bu konuda başarısız performans göstermekteydi (özellikle Asus anakartlarda anlamsız mavi ekran sorunları yaşanmıştı, yeni nesil anakartlarda bu sorun aşıldı). Yine CL değerlerinin aynı olması bilgisayarınızın performansı için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Eğer yeni nesil anakartlardan birisi bilgisayarınızda mevcutsa değerleri aynı olan ramlerde sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Son olarak anakartınızın desteklediği ram modellerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Halihazırda kullandığım laptopdaki ram dizilimini aşağıda paylaşıyorum.
1.PNG
2.PNG

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı