DOA ne demek ?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
DOA, bir ürünün elinize ulaştığında bozuk olması durumuna denir. DOA, Dead on Arrival, yani "Vardığında Ölü" kelimelerinin kısaltmasıdır. Kutusundan bozuk çıkan ürünler için kullanılan bir terimdir.

DOA ürünler genelde doğrudan yenisi ile değiştirilir. Zira ürün sonradan arızalanmamış, doğrudan kusurlu olarak üretilmiş veya teslim edilmiştir.

Merhaba. Ben de bu konuda bilgi araştırıyordum. Az çok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Yalnız benim takıldığım birkaç nokta var. Yaşadığım DOA sorunu biraz karışık gibi. 2019 yılının sonlarına doğru 2. el alım-satım işlemleri yapan bir site üzerinden arkadaşın birisinden AOC marka İtopya bilgisayar firmasına ait bir monitor satın aldım. Faturanın asıl sahibi olan arkadaş'a ulaşabiliyorum bunda bir problem yok. Monitor de ki bu sorunu 15 gün önce fark etttim ve öncelikle İtopya bilgisayarı arayıp bilgi almak istedim. İtopya müşteri hizmetlerine de benim bu monitoru 2. el satın aldığımıda belirttim kendilerine. Hiçbir şekilde bana dönüp; "siz 2. el satın almışsınız. Bizim garanti ve iade koşullarımız da bir tek fatura sahibine işlem yapabiliyoruz" demedi hiç kimse...Bunun üzerine kendilerinden edindiğim bilgiler doğrultusunda Tecpro yetkili servis ile iletişime geçtim. Bu arkadaşlara da 2. el aldığımdan bahsettim yani :) Kısa bir süre de monitor de ki Ghoosting sorunu kabul edip DOA formu çıkardıklarını, ve bunun onaylanmasını beklediklerini söylediler. Yine 3 gün sonra aradığım zaman DOA form onaylanmış ve iade/değişim haklarım olduğunu söyledi Tecpro çalışan yetkili kişi. Buraya kadar her şey bu şekildeydi. Bir de bana konuştuğumuz gün için "beyfendi size bir kağıt yollayacağız bu kağıt ile ister mağazaya direkt gidersiniz ya da durumu kendilerine belirtip iade ya da değişim talebinde bulunabilirsiniz" dedi. Ben bu kağıt bugün kargoya verilir mi yani diye sordum. Evet çok büyük ihtimal ile kargoya veririz dedi, olmadı hafta içi ilk gün pazartesi kesin size kargolanmış olur, dedi. Bugün cumartesi oldu :) Bu konuşmanın üzerine önce İtopya'yı aradım sadece bilgi almak için. Karşıma çıkan müşteri hizmetleri ne hikmet ise bana tuhaf şekilde davranışlar sergiledi. İnatla "biz ürünün ne iadesini ne de size gönderim sağlamayız" dedi. Ben de burada yazdığım şeylerin aynısını bu arkadaşa anlatmaya başladım. Bunun üzerine bana karşı olan tutumu biraz kücümseyici şekilde devam etmeyi sürdürdü. Bunların ayrıntısını yazmayacağım. Zaten her yere şikayet ettim. Sonra Tecpro servisini aradım. Bana cuma günü büyük ihtimal yollanır, olmazsa pazartesi kesin yollanır diyen kişiler bu sefer bana; "beyfendi DOA form onaylandı. Şimdi ürün değişimi için stok bilgisi bekliyoruz."
Merak ettiğim şey ise ilk önce bana kağıt yollayacaklarını, DOA form yine onaylandığını, ve bana yollayacağı kağıt ile İtopya'dan iade/değişimin hakkı olduğunu söylediler, bu sefer stok beklediklerini, bana haber verileceğini söyleyip durdular. Bu stok bekliyoruz dediği yer neresi oluyor tam olarak? Bana sadece "merkezden bekliyoruz" diyor. Yani bu kişilere ulaşmamı pek istemiyorlar gibi. Her şey bir yere kadar normal gitti, ben 2. el ürün aldığımı monitorü garantiye yolladığım An'a kadar her zaman belirttim. Hiçbir şekilde sorun olmadı. Karşıma çıkan her insanla gayet anlaşılır bir şekilde konuştum. Yani demem o ki ben bir süre sonra İtopya'nın Ga... Adlı müşteri hizmet çalışanı ile görüştükten sonra bu tutumundan sonra işler garipleşmeye başladı.

Mesela AOC markasının DOA formlarını kimler onaylıyor, ve bana "stok bekliyoruz -merkezden" dediği yer neresi oluyor? AOC'a ait merkez bir yer var mı? Bu konuda tam olarak bir sonuç elde etmek istiyorum. Bir de ben İtopya'da başka bir çalışan hanımefendi ile konuştum. Yaşadığım bu tuhaf süreci kendisine anlattım ve her şeyi geçtim ve Fatura sahibi olan kişi ile görüşebilirim, ve kendisine sizi aramasını söyleyebilirim...Bu arkadaş monitoru bana sattığına dair size bilgi verse, daha sonra adımı, soyadımı, telefon numaramı ve adresmi size teyit ederse bu ürünü direkt benim tarafıma değişim yapma şansınız olur mu, benim adresim? Kadın evet olabilir dedi, siz fatura sahibi ile görüşün ve kişi bizi arayıp bilgi versin...Yok ama telefonu açan kişi yine işleri yokuşa süren kişi oldu. Fatura sahibini de benim hakkımda bir şey anlamadığımı, sürekli aynı şeyleri tekrar ettiğimi, bilgi sahibi olmadığımı söylemiş.

Biraz uzun oldu yazdıklarım kusura bakmayın. Yardıma ihtiyacım var. Ne yapabilirim bu konuda? Fatura sahibi ile görüşüyorum ama araya bu arkadaşı sokmadan işimi halletmek istiyorum. Sürecin uzamasını, ayrıca kargo parası, bir de ürün kargo esnasında hasar görürse diye başıma bunların gelmesini istemiyorum. Beni yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı