Dövüş sporlarıyla uğraşan biri için beslenme önerisi

Atahan Kutlu

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi akşamlar. Yaklaşık 1 aydır Wushu Sanda yapıyorum. Haftanın 3 günü pazartesi, çarşamba ve cuma günleri akşam yemekten sonra saat 20.30-21.00 arası yapmaya başlıyorum. Hem teknik öğrenmek hem de bir yandan kilo vermek için gidiyorum. Son 1 haftadır öğün olarak genelde kahvaltı, akşam yemeği ve 2 ara öğün yapıyorum. Kahvaltıda bazen yulaf lapası, bazen de normal yumurta, peynir, zeytin, yeşillikle besleniyorum. Ara öğünlerde kahve, yeşil çay, galeta, kuru meyve, kuru yemiş veya normal meyve gibi şeyler yiyorum. Akşam yemeklerinde ise sporun olduğu günler genelde protein ağırlıklı, evde olduğum günlerde ise karbonhidrat ve sebze ağırlıklı yemeğe çalışıyorum. (Evdekiler ne pişirirse onu yiyorum fakat sporun olduğu günlere protein ağırlıklı yemekleri denk getirmelerini, o günler de pişirmelerini istiyorum.) Genel olarak bu şekilde yapmaya karar verdim. Bunlar dışında siz neler önerirsiniz? Dövüş sporuyla ilgilenen kişiler özellikle yardımcı olursa çok daha iyi olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Tahin ve pekmez öneririm. Pekmez üzüm pekmezi ya da keçiboynuzu pekmezi olabilir. Yalnız her marka iyi değil. Markalar oturduğun şehre ve gittiğin markete göre değişebilir. Mesela benim tahinde hiç sevmediğim marka Abdurrahman diye bir marka. Son yıllarda bir konya markası olan Bulayhan iyi tahinde. Fiyatı da uygun. Bu arada ben de 4 yıl Wushu sporunu yapmıştım. Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri giderdim. Hiçbir teknik öğrenemedim, yumruk atmada iyiydim.

Yeni konular

Geri
Yukarı