Doktorlar neden grev yapıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Profesör01

Hectopat
Merhaba. Bugün doktor randevum vardı fakat doktorlar grev yapıyormuş. Bu doktorlar neden grev yapıyor? MR sonucumu gösterecektim fakat grevde oldukları için gösteremedim. Grev yapmalarının sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Maaş sistemlerinden dolayı grev yapıyorlar. Doktor arkadaşımdan dinledim, olay şu:

Aldıkları net maaş asgari ücretin bir tık üstü, yani yaklaşık 6500-7000 lira arası. Kalan para döner sermayeden veriliyor. Doktorlara yapılan zam ise net maaş üzerinden yapılıyor. Döner sermaye sabit kaldığından dolayı maaş zammı çok az oluyor.

Bu doktor arkadaşım şu an plastik cerrahi uzmanı ve aldığı maaş 14.000 TL.

Merhaba. Bugün doktor randevum vardı fakat doktorlar grev yapıyormuş. Bu doktorlar neden grev yapıyor? MR sonucumu gösterecektim fakat grevde oldukları için gösteremedim. Grev yapmalarının sebebi nedir?
Asgari ücretin iki katına çalıştırıldıkları, çok yoğun ve kötü koşullarda çalıştırıldıkları, eğitimleri için verdikleri emeğin karşılığını alamadıkları, dayak yedikleri, ötekileştrildikleri, "giden gider" denildiği için olabilir mi?

Ben doktorum. Farklı gelir kaynaklarım var. Size şunu söyleyeyim, devletin bir "uzman hekime" verdiği parayı ben ortak olduğum şirkette lise mezunu bir tasarımcı arkadaşa veriyorum. Tasarımcı arkadaşın emeğini küçümsemiyorum ama eğitim hayatı yaklaşık 20 yıl süren, yaptığı her hareketle muazzam risk alan, çok yoğun çalışan bir iş kolunun sahibi bir tasarımcıdan, fazla kazanmalı değil mi?

Bakın size bir şey söyleyeyim. Bir sürü uzman hekim arkadaşım var. Şuanda akademik kariyer amacı haricinde çoğu meslektaşım ya özel çalışıyor ya da yurtdışına gidiyor. Çok yakında doktorsuz kalacaksınız ya da yabancı ve iyi eğitilememiş doktorların hizmetine el açacaksınız.

Yeni başlayan bir pratisyen hekim 9.000 TL alıyor.
6 yıl tıp, 4 yıl uzmanlık, 3 yıl yan dal yapıp üstüne de 4-6 yıl doğuda çeşitli zamanlarda mecburi hizmet yapmış olan üst düzey doktorlara 14.000 TL reva görüldüğü için eylem yapıyoruz.

Daha geçen Şanlıurfa Belediyesi kendi resmi sayfasından kadrolu işçi maaşının 14.000 TL, emekli maaşının 11.000 TL olduğunu paylaştı. 35-40 yaşına kadar eğitim almış birinin lise mezunu, torpille kadro almış biriyle aynı maaşı almasına isyanımız.. Biz çalışırken o adamın emekliliğinde alacağı ücreti alamıyoruz.

Bunların dışında 5-10 dakikada bir hasta almaya zorlanmamız ve herhangi bir hata yapılması ya da herhangi bir hastalığın atlanılması durumunda milyonlarca lira tazminatlara mahkum edilmemiz eylem sebebimiz. Yakın zamanda 4.5 milyon TL tazminata mahkum edilen uzman hekim arkadaşımız oldu.

Geçenlerde 20 yıldır devlet memuru olan, 1-4 seviyede yani memuriyetin son seviyesine gelmiş bir diş hekimi arkadaş kanser sebebiyle vefat etti. 2 çocuğu ve dul eşine bağlanan maaş 1.300 TL oldu. Bu mu değerimiz? Bu mu hakkaniyet? Bu mu adalet?

Döner meselesini de araya sıkıştırayım. Mevcut hastanelerin %70'inde herhangi bir döner çıkmıyor arkadaşlar. Karın tokluğuna çalışıyoruz. Döner alanlar kendini şanslı sayıyor.

Tüm bunların dışında her gün sınırsız küfür, hakaret, darp, şiddet olaylarını saymıyorum. Bunlar artık rutin oldu.

En acı olanı ise Türkiye'de ortalama hekim ömrü 60 yıl, ortalama cerrah ömrü ise 58 yıl. Emekli olamadan ölüyoruz ama bir belediye işçisi, bir trendyol kuryesi ya da herhangi başka bir şeyden çok daha değersizleştirildik. Yakında hekimsiz kalacaksınız ya da Suriyeli, Afgan veya başka hekimlerle işinizi görmeye çalışacaksınız. Bu zulme can dayanmaz.

Son düzenleme:
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar umarım bu durum son bulur.
Bu politikacılar ile çok zor, mahalle abisi olan politikacı olursa bir ömür dâhâ kuru ekmeğe soğan yer milletimiz.

Doktorlarımız haklılar. Genel olarak halka hizmet sektörünün iş koşulları insanı çok yoruyor, 1-2 hafta garsonluk yapan adam zaten görüyor hizmet sektörünün ne demek olduğunu ancak ömrünün çeyreğini eğitime adayan ve sonucunda insan adlı makineyi onaran doktorlarımıza olabildiğince imkan sağlanması gerekirken dâhâ da ezmeye bakıyoruz. BÖYLE DEVAM EDERSE TÜRKÇE KONUŞAN DOKTOR GÖREMEYECEĞİZ HASTANELERDE.

Yeni başlayan bir pratisyen hekim 9.000 TL alıyor.
6 yıl tıp, 4 yıl uzman, 3 yıl yan dal yapıp üstüne de 4-6 yıl doğuda çeşitli zamanlarda mecburi hizmet yapmış olan üst düzey doktorlara 14.000 TL reva görüldüğü için eylem yapıyoruz.

Daha geçen Şanlıurfa Belediyesi kendi resmi sayfasından kadrolu işçi maaşının 14.000 TL, emekli maaşının 11.000 TL olduğunu paylaştı. 35-40 yaşına kadar eğitim almış birinin lise mezunu, torpille kadro almış biriyle aynı maaşı almasına isyanımız.. Biz çalışırken o adamın emekliliğinde alacağı ücreti alamıyoruz.

Bunların dışında 5-10 dakikada bir hasta almaya zorlanmamız ve herhangi bir hata yapılması ya da herhangi bir hastalığın atlanılması durumunda milyarlarca lira tazminatlara mahkum edilmemiz eylem sebebimiz. Yakın zamanda 4.5 milyar TL tazminata mahkum edilen uzman hekim arkadaşımız oldu.

Geçenlerde 20 yıldır devlet memuru olan, 1-4 seviyede yani memuriyetin son seviyesine gelmiş bir diş hekimi arkadaş kanser sebebiyle vefat etti. 2 çocuğu ve dul eşine bağlanan maaş 1.300 TL oldu. Bu mu değerimiz? Bu mu hakkaniyet? Bu mu adalet?

Döner meselesini de araya sıkıştırayım. Mevcut hastanelerin %70'inde herhangi bir döner çıkmıyor arkadaşlar. Karın tokluğuna çalışıyoruz. Döner alanlar kendini şanslı sayıyor.

Tüm bunların dışında her gün sınırsız küfür, hakaret, darp, şiddet olaylarını saymıyorum. Bunlar artık rutin oldu.

En acı olanı ise Türkiye'de ortalama hekim ömrü 60 yıl, ortalama cerrah ömrü ise 58 yıl. Emekli olamadan ölüyoruz ama bir belediye işçisi, bir trendyol kuryesi ya da herhangi başka bir şeyden çok daha değersizleştirildik. Yakında hekimsiz kalacaksınız ya da Suriyeli, Afgan veya başka hekimlerle işinizi görmeye çalışacaksınız. Bu zulme can dayanmaz.
Ağzınıza sağlık. Keşke bu yazdıklarınız gerekli yerlere ulaşsa ama hiç mi hiç ümidim yok. Her şey de olduğu gibi doktorlarımızın kıymetini de acı acı tecrübe ederek anlayacağız sanırım. Doktorsuz kalınca...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı