Doktorlar neden grev yapıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam bu söylediklerinizin çözümü zamdan ve caydırıcı cezalardan geçiyor sanırım.

Tasarımcı arkadaşın emeğini küçümsemiyorum ama eğitim hayatı yaklaşık 20 yıl süren, yaptığı her hareketle muazzam risk alan, çok yoğun çalışan bir iş kolunun sahibi bir tasarımcıdan, fazla kazanmalı değil mi?
Hayır değil. Sizi küçümsemiyorum ama tasarım çok daha farklı bir mecra. İçinde olduğum için biliyorum. O tasarımcı arkadaş freelance çalışarak bir doktorun 3-4 katına kadar maaş alabilir.
Bana kalırsa ülkedeki doktorların sıkıntı yaşamaları biraz da ''Biz doktoruz çok para almalıyız, en çok biz almalıyız'' mantıklarından kaynaklanıyor. Sizi tenzih ediyorum bu konuda, elbette herkes hakkını almalı, asgari ücret bile bir insanın hakkını karşılamıyor ama doktorların bazı isteklerinde çok üst perdede olduklarını düşünüyorum.
Söylediklerim yanlış anlaşılacak büyük ihtimal. Doktorların yaptığını bütün iş kolları yapmalı, herkes çıkıp ''Biz bu paraya geçinemiyoruz, o kadar okuduk iş bulamıyoruz, bulsak bile yetmiyor'' demesi gerek. Ama çoğu iş kolu tıp kadar uzun bir eğitim sürecinden geçmedi ve birlik olmadığı için seslerini çıkaramıyorlar.

Ağzınıza sağlık. Keşke bu yazdıklarınız gerekli yerlere ulaşsa ama hiç mi hiç ümidim yok. Her şey de olduğu gibi doktorlarımızın kıymetini de acı acı tecrübe ederek anlayacağız sanırım. Doktorsuz kalınca...
İlgili yerlere çoktan ulaştı. Öyle ki cumhurbaşkanı durumumuzu öğrenip 8 martta yaptığı konuşmada giderlerse gitsinler diyerek kovdu bizi. Çok çok iyi biliyorlar..

Paylaşacağım video durumumuzun en net özetidir. Bu konuşmanın ardından sağlık bakanı şahsen bu hekim arkadaşı aradı, çözüm sözü verdi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni başlayan bir pratisyen hekim 9.000 TL alıyor.
6 yıl tıp, 4 yıl uzmanlık, 3 yıl yan dal yapıp üstüne de 4-6 yıl doğuda çeşitli zamanlarda mecburi hizmet yapmış olan üst düzey doktorlara 14.000 TL reva görüldüğü için eylem yapıyoruz.

Daha geçen Şanlıurfa Belediyesi kendi resmi sayfasından kadrolu işçi maaşının 14.000 TL, emekli maaşının 11.000 TL olduğunu paylaştı. 35-40 yaşına kadar eğitim almış birinin lise mezunu, torpille kadro almış biriyle aynı maaşı almasına isyanımız.. Biz çalışırken o adamın emekliliğinde alacağı ücreti alamıyoruz.

Bunların dışında 5-10 dakikada bir hasta almaya zorlanmamız ve herhangi bir hata yapılması ya da herhangi bir hastalığın atlanılması durumunda milyonlarca lira tazminatlara mahkum edilmemiz eylem sebebimiz. Yakın zamanda 4.5 milyon TL tazminata mahkum edilen uzman hekim arkadaşımız oldu.

Geçenlerde 20 yıldır devlet memuru olan, 1-4 seviyede yani memuriyetin son seviyesine gelmiş bir diş hekimi arkadaş kanser sebebiyle vefat etti. 2 çocuğu ve dul eşine bağlanan maaş 1.300 TL oldu. Bu mu değerimiz? Bu mu hakkaniyet? Bu mu adalet?

Döner meselesini de araya sıkıştırayım. Mevcut hastanelerin %70'inde herhangi bir döner çıkmıyor arkadaşlar. Karın tokluğuna çalışıyoruz. Döner alanlar kendini şanslı sayıyor.

Tüm bunların dışında her gün sınırsız küfür, hakaret, darp, şiddet olaylarını saymıyorum. Bunlar artık rutin oldu.

En acı olanı ise Türkiye'de ortalama hekim ömrü 60 yıl, ortalama cerrah ömrü ise 58 yıl. Emekli olamadan ölüyoruz ama bir belediye işçisi, bir trendyol kuryesi ya da herhangi başka bir şeyden çok daha değersizleştirildik. Yakında hekimsiz kalacaksınız ya da Suriyeli, Afgan veya başka hekimlerle işinizi görmeye çalışacaksınız. Bu zulme can dayanmaz.
Eline sağlık abim çok güzel yazmışsın.

Hayır değil. Sizi küçümsemiyorum ama tasarım çok daha farklı bir mecra. İçinde olduğum için biliyorum. O tasarımcı arkadaş freelance çalışarak bir doktorun 3-4 katına kadar maaş alabilir.
Bana kalırsa ülkedeki doktorların sıkıntı yaşamaları biraz da ''Biz doktoruz çok para almalıyız, en çok biz almalıyız'' mantıklarından kaynaklanıyor. Sizi tenzih ediyorum bu konuda, elbette herkes hakkını almalı, asgari ücret bile bir insanın hakkını karşılamıyor ama doktorların bazı isteklerinde çok üst perdede olduklarını düşünüyorum.
Söylediklerim yanlış anlaşılacak büyük ihtimal. Doktorların yaptığını bütün iş kolları yapmalı, herkes çıkıp ''Biz bu paraya geçinemiyoruz, o kadar okuduk iş bulamıyoruz, bulsak bile yetmiyor'' demesi gerek. Ama çoğu iş kolu tıp kadar uzun bir eğitim sürecinden geçmedi ve birlik olmadığı için seslerini çıkaramıyorlar.
"Çok para kazanmalıyız demiyorum, saptırmayınız. Emeğimin hakkını almalıyım diyorum."
Bu forumda biri çıkabilir mi acaba, benden daha fazla okumuş, emek harcamış profesyonel işinde....
Ahanda benim diyip ispat eden olursa, mesleği bırakacağım.

Ben 43 yaşındayım. Ek gelirlerimi vs bir tarafa bırakın. Akademisyenim. Lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Üniversitede herkes eğlenirken ben ders çalıştım (Hadi abartmayalım biz de eğlendik) ama ben daha ilk seneden 40 saat haftada ders alırken, arkadaşlarım karı kız peşinde koşuyordu. Dünya üzerinde en zor mesleki eğitim sınavı olan Tıp Uzmanlık Sınavında başarılı oldum. 5 yıl uzmanlık eğitimi aldım (Ayda 12 gün evime gitmeden nöbet tutarak) Uzman oldum devlet hadi bakalım git zorunlu göreve dedi. Bir ilçede tek hekim olarak 365 gün 24 saat icap nöbeti tuttum. Hala eşşek gibi çalışıyorum, akademik amaçlı. Bir sürü yayınım, kitabım var.

Yani benden (bizden) daha fazla çalışmış olmazsınız. Tabiki hakettiğim değeri ve maddi kazancı isteyeceğim.

Hakkını alamayan milyonlarca insan var. Keşke herkes bilinçli olsa da hakkını arasa. Şu an bu durumda olmazdık.

"Çok para kazanmalıyız demiyorum, saptırmayınız. Emeğimin hakkını almalıyım diyorum."
Bu forumda biri çıkabilir mi acaba, benden daha fazla okumuş, emek harcamış profesyonel işinde....
Ahanda benim diyip ispat eden olursa, mesleği bırakacağım.

Ben 43 yaşındayım. Ek gelirlerimi vs bir tarafa bırakın. Akademisyenim. Lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Üniversitede herkes eğlenirken ben ders çalıştım (Hadi abartmayalım biz de eğlendik) ama ben daha ilk seneden 40 saat haftada ders alırken, arkadaşlarım karı kız peşinde koşuyordu. Dünya üzerinde en zor mesleki eğitim sınavı olan Tıp Uzmanlık Sınavında başarılı oldum. 5 yıl uzmanlık eğitimi aldım (Ayda 12 gün evime gitmeden nöbet tutarak) Uzman oldum devlet hadi bakalım git zorunlu göreve dedi. Bir ilçede tek hekim olarak 365 gün 24 saat icap nöbeti tuttum. Hala eşşek gibi çalışıyorum, akademik amaçlı. Bir sürü yayınım, kitabım var.

Yani benden (bizden) daha fazla çalışmış olmazsınız. Tabiki hakettiğim değeri ve maddi kazancı isteyeceğim.
Üstünüze alınmayın diye oraya sizi tenzih ettiğimi yazdım.

Merhaba. Bugün doktor randevum vardı fakat doktorlar grev yapıyormuş. Bu doktorlar neden grev yapıyor? MR sonucumu gösterecektim fakat grevde oldukları için gösteremedim. Grev yapmalarının sebebi nedir?
Sebep belli değil mi?
Giderlerse gitsinler!

Para yetmiyo adamlara. Doymayan meslek grubu işte. Yoğun çalışanları tenzih ediyorum ama çok afedersiniz şeyini sallayarak oturduğu yerden çay kahve içerek sözde çalışanlara para yetmiyor evet.

Bu forumda biri çıkabilir mi acaba, benden daha fazla okumuş, emek harcamış profesyonel işinde...
Ahanda benim deyip ispat eden olursa, mesleği bırakacağım.

Ben 43 yaşındayım. Ek gelirlerimi vs bir tarafa bırakın. Akademisyenim. Lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Üniversitede herkes eğlenirken ben ders çalıştım (hadi abartmayalım biz de eğlendik) ama ben daha ilk seneden 40 saat haftada ders alırken, arkadaşlarım karı kız peşinde koşuyordu. Dünya üzerinde en zor mesleki eğitim sınavı olan tıp uzmanlık sınavında başarılı oldum. 5 yıl uzmanlık eğitimi aldım (ayda 12 gün evime gitmeden nöbet tutarak) uzman oldum devlet hadi bakalım git zorunlu göreve dedi. Bir ilçede tek hekim olarak 365 gün 24 saat icap nöbeti tuttum. Hala eşek gibi çalışıyorum, akademik amaçlı. Bir sürü yayınım, kitabım var.

Yani benden (bizden) daha fazla çalışmış olmazsınız. Tabii ki hakettiğim değeri ve maddi kazancı isteyeceğim.

Hocam adınızı teşrif edebilir misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı