Doktorlar neden grev yapıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Yeniçocuk hekimin kasıt olmaksızın, bilerek yapmaksınız, yaptığı işlem, ameliyat vs. sonucunda hastada istenilmeyen sonuçlar görülmesi olayı. Hekim daha özenli davransa önlenebilecek durumlar. Hekimin 1000 tane ameliyat yaptığını düşün. 1 tanesinde eli hafif kaysa, olmadık bir yere zarar verse işte bu malpraktistir. Hekim de insandır, eli de kayar, binlerce muayene arasında yoğunluktan hastalık da atlayabilir. Robot değiliz ki. Ama biz bu hizmeti devlet adına yapıyor, devleti temsil ediyor ve devlete para kazandırıyorsak kasıt olmadıkça bu tazminatı da devlet ödemeli. Kasıt varsa cezası hapis zaten. Ama canla başla çalışıp, insan olmanın gerekliliği olan çok çalışma neticesinde istenilmeyen hata yapılırsa hasta da mağdur edilmesin hekim de.

Camcı 1000 tane cam keserken 1 tanesini kırmaz mı? İllaki kırar. Biraz empati lütfen. 1 için 999'u yakmaya ne gerek var. Hekimler ameliyat yapmaktan, riskli hastaya bakmaktan korkuyor artık. 1 gitmesin diye 1000 mi gitsin?

Iyi de hocam ben ne dedim ki sadece bu durum nasıl etkilediğini sordum genel olarak kötü bir şey demedim ki.

Sitemim size değil yanlış anlamayın. İyi niyetli yaklaşımınız için teşekkür ederim. 🙂

Ben öyle anladım. Kusura bakmayın. Aslında karşılıklı anlaşma bu hem hasta hem doktor kazanacak aslında. Doktorlar hakkında kötü imaj sebebi bence hastanın doktor tarafından yaşadığı ve yapılan araştırmaya göre olumsuz olayın, olumlu olaya göre daha akılda kalıyormuş bu sebeple tümevarım yöntemini benimseyip bütün doktorlar kötü diye düşünüyor bence.

@PPrens Siz kasıtla hatayı birbirine karıştırmışsınız. Öğrencisini döven öğretmen kasıtlı bir suç işlemiş olması sebebiyle cezalandırılır. Ama öğrencileri üniversite sınavında iyi bölümlere yerleşemediler diye velilerin öğretmenlere milyon dolarlık davalar açtığına şahit oldunuz mu? Ya da imamlara cuma namazına gelen cemaat azaldı diye ve ya mahalle halkı ateizme yöneldi diye milyonluk tazminat açılıyor mu? Hekim kasıtlı olarak hastasına zarar verirse bunun cezası da hapistir. Biz burada malpraktis denilen kasıt olmayan durumlardan bahsediyoruz. Biz bunlara milyonluk tazminatlar ödüyoruz. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım.
Diğer meslekler insan sağlığıyla uğraşmadığı için öyle bir örnek gösteremezsin ki. Zaten bu yüzden öğretmen 7k maaş alırken hekim 14k ve üzeri maaş alır. Camcıyla kıyaslayacaksak senin de camcı amelesiyle aynı muameleyi görmen lazım o zaman. Ben yine tekrarlıyorum daha fazla maaşı ve saygıyı hak ediyorlar fakat daha fazla sorumluluğu da vermeliler zaten şu an "giderlerse gitsinler" demesinin sebebi hekim açığını yavaş yavaş kapattığını düşündüğü için. Şimdi yeni bir kararla uzmanlık kadrosunu iki katına çıkarttıklarını biliyor muydun? Yakın zamanda uzman açığı biraz azalırsa bence döneri de vermeyi kesecek ve ben kesinlikle bunu savunmuyorum.
Hekim hatalarına gelince bence en büyüğü de ne biliyor musun? Sırf para için yapılmaması gereken ameliyatları yapıyor olmaları. Evet, bizzat başıma geldi, 25 yaşında bıçak altına sokacaktı beni neyse ki başka bir hekimin diğer hekim hakkında "ona gitmemeliydin, o paracı herkesi ameliyat ediyor" açıklamasıyla kurtulmuştum. Güvenip kendimi ona emanet etseydim boş yere bir organım gidecekti. İşte bu olay senin anlatımına uymuyor, burada hekim haklı diyemezsin ama şu an şikayet etsem bir şey çıkmayacağını herkes biliyor ve bu çok yanlış.

Tamam en çok siz biliyorsunuz. Sorun yok Türkiye bir cerrah daha kaybetti :). Benim bile haberim yok durumdan şu işe bak ya!
21 yaşında aynen cerrah. Daha yeni kazanmış racon kesiyor burda. Okulunu bitir önce sonra uzmanlığını yap da öyle konuş bari.

Kendini nimetten sayan tiplerin ağlama duvarı olmuş burası sanırım. Az ötede ağlarsan sevinirim. İstediğin ülkeye gidebilirsin seni tutan yok.

21 yaşında aynen cerrah. Daha yeni kazanmış racon kesiyor burda. Okulunu bitir önce sonra uzmanlığını yap da öyle konuş bari.

Kendini nimetten sayan tiplerin ağlama duvarı olmuş burası sanırım. İstediğin ülkeye gidebilirsin seni tutan yok.
Böyle davranmaya devam et. Ukala seni. Bu hakkı kendinde nasıl görüyorsun? Geleceğinim ben senin istesen de istemesen de. Sonra egolu olan biz oluyoruz. Şu üsluba bak. Merak etme sadece ben ya da tıp okuyanlar gitmiyor. Onlarca başarılı mühendisin de gidiyor. Küstürmeye devam.

Haberlerde randevu ve doktor bulamayıp ağlayanları gördükçe de ben gülüyorum ahahaha :D.

Son düzenleme:
Böyle davranmaya devam et. Ukala seni. Bu hakkı kendinde nasıl görüyorsun? Geleceğinim ben senin istesen de istemesen de. Sonra egolu olan biz oluyoruz. Şu üsluba bak. Merak etme sadece ben ya da tıp okuyanlar gitmiyor. Onlarca başarılı mühendisin de gidiyor. Küstürmeye devam.
Dostum kusura bakma ama gözlerimden yaşlar gelerek güldüm. Ya sen kimsin ki benim geleceğimsin? :D Sen olmasan ülkede doktor mu yok? Sen gidince herkes hastalıktan kırılacak mı? Senin gibi adamlar yüzünden zaten doktorların grevleri gereksiz görülüyor. Şu ufak dağları da sen mi yarattın? Asıl senin üslubuna bak. Sağda solda doktorum diye ahkam da kesiyorsundur sen. Yazık. Ülkenin doktoru bu hale geldiyse zaten gitsin.

Dostum kusura bakma ama gözlerimden yaşlar gelerek güldüm. Ya sen kimsin ki benim geleceğimsin? :D Sen olmasan ülkede doktor mu yok? Sen gidince herkes hastalıktan kırılacak mı? Senin gibi adamlar yüzünden zaten doktorların grevleri gereksiz görülüyor. Şu ufak dağları da sen mi yarattın? Asıl senin üslubuna bak. Sağda solda doktorum diye ahkam da kesiyorsundur sen. Yazık. Ülkenin doktoru bu hale geldiyse zaten gitsin.
Hala bana suç atıyorsun. Konu başından beri neler yazmışım baksana? Çözüm odaklı yazdığımı görmüyorsan bir sorunun var. Ve evet ülkede doktor yok :D. Bana kafandan uydurup suç atıyorsun ve bu durum hiç hoş değil. Bana istediğini de ben hak eden insanlar için çalışmaya devam edeceğim. Sizin gibi, 2-3 doktor yüzünden tüm doktorları aynı kefeye koyan kafa asıl sorundur.

Asgari ücret Temmuz ayında 6000 TL olacağı söyleniyor. En basitinden asgari ücretlinin maaşı doktor maaşına yaklaştı zaten. Ülkede alım gücü yok, can sağlığı yok. Doktorların dövülme haberlerini falan görüyoruz internetten, bunun medyaya yansımayan kısmı da illaki vardır. Verilen mesai ücretleri de ortada, adamlar o kadar sene okul okuyup TUS sınavıdır şudur budur derken uğraşıyor. Aldıkları para da 10 bin TL civarında. Sence de grev yapmaları normal değil mi?

Asgari ücret Temmuz ayında 6000 TL olacağı söyleniyor. En basitinden asgari ücretlinin maaşı doktor maaşına yaklaştı zaten. Ülkede alım gücü yok, can sağlığı yok. Doktorların dövülme haberlerini falan görüyoruz internetten, bunun medyaya yansımayan kısmı da illaki vardır. Verilen mesai ücretleri de ortada, adamlar o kadar sene okul okuyup TUS sınavıdır şudur budur derken uğraşıyor. Aldıkları para da 10 bin TL civarında. Sence de grev yapmaları normal değil mi?
Boş ver biz ağaçta yetişiyoruz. Uzmanlık falan da 2 ay sürüyor zaten. Yakın zamanda toparlarlar. Güçlü Türkiye'm ve canım halkım benim. Ben de mesela Tıp 4'teyim daha. Konuşmaya hakkım yok. Bir hiçim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı