Dokuların geç yüklenmesinden kaynaklı FPS düşüşü

FEDUX

Hectopat
Makaleler
2
Sorunum: Haritası büyük oyunlarda Drop yiyorum. Örneğin:
#GTA 5'te özellikle her yükseklik değiştirdiğimde (mesela Michael'ın evinin oralarda yukarı çıktıkça her katmanda [düz alanda, mahallede] drop yiyorum.

#Fortnite ve PUBG'de uçaktan atlarken ve haritada yer değiştirdikçe. Bu oyunlarda neredeyse her 3Dk'da bir drop yiyorum.

#Sea of Thieves'te deniz ortasında 72FPS sabit alırken adalara yaklaşırken (adaların dokularının yüklemelerinin başladığında) drop yiyorum. 10-15 saniye sonra sıkıntı olmuyor.

#Valorant'ta sadece ilk roundun ilk 20 saniyesi dokular yüklenene kadar drop yiyorum. Daha sonra hiçbir takılma yaşanmıyor.

Ayrıca belirmem gerekenler:

#GPU kullanımım:
GTA 5'te en fazla %70 oluyor ve her drop yaşandığında %0'a kadar düşebiliyor.
Fortnite'da da aynı şekilde %60-70'lerde geziyor ve her drop sırasında %0'lara kadar düşüyor.
Sea of Thieves'te GPU kullanımım %24 sabit.

#Sıcaklıkla alakalı bir problemim yok.
İşlemcim 40-60 arası
Ekran kartım 40-70 arası
Bunlar her zaman farklı olduğu için böyle fazla aralıklı yazdım ama aşırı ısınma yok.

Sistemim:
GTX 1060 6 GB
i7 3770
8 GB RAM (1333MHz)
P8H77M_LE anakart
Samsung 1TB 5600RPM (yaklaşık 5-6 yıllık ve ayrıca bazen işlem yaparken fan tıkırtısı gibi 20cm uzağından duyulabilecek kadar ses çıkarıyor. Başta fan tıkırtısı sanmıştım :d)
İstediğiniz herhangi bir test varsa atabilirim. (CPU-Z ve Afterburner gibi)

Bende Q9505 ve RX 460'lı sistem ile GTA'da doku yüklenmesi sorunu yaşıyorum ama mesela havaalanindan Michael'in evine giderken yolu yariladigim zaman başlıyor yollar geç yüklenmeye.

O arada baktığımda CPU kullanımı %100 olmuş.

Sende CPU kullanımı ne durumda?

Bende Q9505 ve RX 460'lı sistem ile GTA'da doku yüklenmesi sorunu yaşıyorum ama mesela havaalanindan Michael'in evine giderken yolu yariladigim zaman başlıyor yollar geç yüklenmeye.

O arada baktığımda CPU kullanımı %100 olmuş.

Sende CPU kullanımı ne durumda?
Ben hiç CPU kullanımının GTA' da %100 olduğunu görmedim. Genelde %20 ile %50 arasında.

Aynı sorunlar bende de geçerli. Oyunların artık SSD'ye göre yapıldığını düşünüyorum ben. İnsanların yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip olduklarını düşünüyorlar. PUBG ilk zamanlarında bende çok akıcıydı fakat gelen güncellemelerden sonra dokular yüklenmemeye başladı.

Ben sorunumun neyden kaynaklandığını bilmiyorum sadece başlığa öyle yazmıştım. Benim GPU kullanımım hiç bir zaman %100 olmuyor da. Sorunun neyden veya nelerden kaynaklandığını bulmak istiyorum.

Ekran kartımın Sea of thieves'te %70 kullanılıyor. Fakat drop esnalarında bu oyunda dahil %30'a filan
Sıcalık SoT'de 72 derece.

Yeni konular

Geri
Yukarı