Dolar Ne Zaman Düşer?

Düşmez. Boşuna beklemeyin. 2014 Kasım'dan beri maddi imkan sağlamaya çalışıyorum. İşe girdim maaşım başladı, dolar fırladı yine alamadım. Düşmez boşuna beklemeyin. 3.03'ten sistem toplamak zorunda kaldım.

Katılıyorum. Ülke ''duraklama dönemi''nde kanımca. Kendimizi kandırmadan üretimde sürekliliği sağlarsak ve bilime,teknolojiye daha fazla vakit ayırırsak belki bir gün güçlü bir Türkiye olabiliriz. Tabi ABD'ye de bir ekonomik kriz gerek yine doların düşmesi için. :p

Bence gerileme döneminin ta dibindeyiz. Kapitalizm aslında sistematik olarak çöküşü 70'li yıllarda başladığını söylüyorlar. Biz iki dönemi de görecek olan şanslı (?) nesildeniz. Bir sistemin çöküşü, kaos... Ne güzel değil mi? :D
Amerikan Merkez Bankası (FED), Deutsche Bank aslında sonun bilincinde. Hepsinin amacı çöküşü olabildiğince ertelemek. FED 2002'de dünyada yatırımların ve teknolojik gelişmelerin hızlanması, gelişmekte olan ülkelerin daha hızlı kalkınması adına düşük faizden dolar rezervini adeta dağıttı. Bunu akıllıca kullananlar, üretim gücünü elde ettiğinde kendilerini kalkındırdılar ve dünyada söz sahibi olabilecek güce geldiler. Bizim gibi ülkelerde ise bu böyle olmadı. İhalecilik, binbir çeşit usulsüzlükler ve eğitim sisteminin geliştirilmemesi, plansızlık bizi daha da felakete sürükledi. Amerika'nın ortadoğudaki planları ve buna uyan yönetimler sağolsun. Bu sözüm sadece Türkiye için geçerli değil.

Amacım siyaset yapmak değil, bunu da belirtmek isterim. Forumdakilere tavsiyem ekonomist Uğur Civelek'i takip etmeleri yönünde olacaktır. Onun kadar gerçekçi konuşabilen birisi yok, bu yüzden büyük televizyon kanallarında göremiyorsunuz. Her cuma Ulusal Kanal'da saat 10'da başlayan "ekopolitik" isimli programda konuşmaktadır. Youtube'dan da kayıtlarını bulabilirsiniz.
Dolar bizi ikinci ele yönelmek zorunda bırakıyor. Bir yanda ikinci el tüketmek güzel şey ancak her sefer şansınız yaver gitmeyebiliyor. Aldığınız sabit disk kafa atmaya başlıyor ya da aldığınız anakart elinizde kalabiliyor. İyi satıcılarla güvenli ortamda alışveriş yaptığınızda sorun olmuyor tabi. :D

Kısacası bir dahaki seçimleri beklememiz gerekecek. Sonucun değişeceğini pek sanmıyorum da insan bekliyor işte...
2 Kasım gününü hatırlıyorum, şu an iktidardaki partinin yandaşı Facebook sayfaları ve yandaşı kişiler dolar düştü diye ilk fırsatta haber yaptılar. 1-2 haftaya kalmadan dolar 1 Kasım öncesini yakaladı, hatta dalgalanmalarda geçti; bunu paylaşmadılar tabii. Bu insanlar ülkesini düşündükleri için malum partiye oy verdiklerini söylüyorlar ama apaçık bir gerçeği, doların seçim karşısındaki değişimini bile doğru düzgün yansıtamıyorlar yazılarında. Bu ülkenin insanları bilinçlenmedikçe hiçbir seçimin sonucu bu olayı değiştirmez, isterse şimdiki parti kazansın isterse diğer 3 partiden biri. Hepsi temelde aynı. Bana göre şu anda mecliste halkı temsil ettiğini iddia eden bütün partiler kendilerini temsil ediyor, başkasını değil. Siyasetten bahsetmek istemezdim ama doların durumunu başka türlü anlatamayacağım.

Yetkililer konuyu kilitlemeden biraz daha yazalım o zaman :) 2 Kasım'ı ben de hatırlıyorum. Dolar hemen düşmüştü. Bir kaç gün sonra 2,80'e bile gelmişti. Sonra yavaş yavaş tekrar yükseldi. Ve şimdi seçimden öncekinden daha yüksek. Seçimden önce 2,93 olduğunu hatırlıyorum. Asgari ücreti yükselteceklerini söylüyorlardı. Evet yükselttiler ama fazlasıyla geri aldılar. Tabi sözlerinin tamamını tutmadılar. Bekar erkeklere eş bulacaklardı sözde :D

Aslında o doların düşüşü ve artışı seçimlerle ilgili değildi. Öyle zannedildi. Zaten toplum kendi derdine düştüğünden, bunu sadece olan bitenden haberi olanlar, ekonomiyi gerçek kaynaklardan takip edenler biliyor. Ülkemizden birkaç yabancı yatırımcı elini ayağını çekti. Devamı da gelecek maalesef. Ülkeye yatırımcı zaten mevcut vergilendirmelerden dolayı zor geliyordu artık satacak kitlesi kalmadığından gelemeyecek. Cehaletin bedelini ödüyoruz hepsi bu. Konudaki her mesajı hatırlamıyorum ama siyasi olan bir konu değil aslında. Mesajlar silinse yine konuşabiliriz diye düşünüyorum. o_O

Yeni konular

Geri
Yukarı