Dolar ne zaman düşer?

Starbucks'a gitmeyi bıraksam dolar düşecek mi? Hayır. Ekonomimiz bir Starbucks'a ya da Burger King'e bağlıysa bırak batsın ekonomi zaten. Yerli ürünlerle dalga geçmeden de bahsetmişsin onun da cevabını verelim, yerli dediğin ürünlerin yarısından fazlası Asya'da Çin gibi ülkeler de yapılıyor bizim tek yaptığımız şey ''Yerli Montaj'' Vestel'de bunu Venüs serisinde görüyoruz ve tam bir teneke. Kendin burada ben Starbucks'a gitmiyorum vb. şeyler söylenerek milletçiyim damgası vurmaya devam et sen bakalım sonumuz ne olucak.
Sizin Starbucks'a gitmeniz bir şeyi değiştirmez ama 80 milyonun gitmesi çok şeyi değiştirir.Yerli üründen kastettiğim telefon, televizyon bile değil en basiti yediği çikolataya, bisküviye kadar ithal alanlar var. Diyeceğim o ki Starbucks'a gideceğinize kuru Kahveci Mehmet Efendi'ye gidin, Burger King'e gideceğinize bereket dönere gidin, Uber'e bineceğinize taksiye binin ülkenin parası yine ülke içinde dönsün diyorum. Bunda ne buldunuz? Benim gitmemle mi batacağız diye düşünenlerin ülke dışına akıttığı gereksiz paralar dışarıya sattığımız elma, armudu aştıkça paranın değeri düşüyor sonra "dolar yükseliyor", "euro tırmanıyor" diye veryansın edenlerde hep sizler oluyorsunuz. Amerika bile reklamlarında ürünlerinin amerikan malı olduğunu üstüne basa basa vurgulayıp ürünlerinin satışlarını arttırırken bizde tüm 3.dünya ülkelerinde olduğu gibi tam tersi yabancı marka merakı yaygınlaşmış yabancıysa iyidir anlayışı yerleşmiş, daha acınası kültürlerini dahi benimsemeye çalışıyoruz. Bir de tüm bunların üstüne ülkesi çukura düştüğünde bir yumrukta kendisi atan her fırsatta batının kendilerine kucak açtığını zanneden, koşulsuz batı savunuculuğu yapıp ülkesini yerenler var ki rezillerin efendileri onlardan hiç bahsetmiyorum.Dünyada 200 küsur devlet varken en gelişmiş olan 2-3 tanesine bakıp onlar şunu yapıyor biz yapamıyoruz diye birbirlerini gırtlaklayan vatandaşları da ayrıca anlamıyorum,birbirimizle mücadele etmekten çalışmaya üretmeye fırsat bulamıyoruz bana verdiğiniz cevapta buna bir örnek. Ayrıca milliyetçi değilim sadece ülkesinin sorunlarına çıngar çıkartmak yerine çözüm arayan birisiyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doların 4 TL altına düşmesi yıllar alabilir.
Starbucks'a gitmeyi bıraksam dolar düşecek mi? Hayır. Ekonomimiz bir Starbucks'a ya da Burger King'e bağlıysa bırak batsın ekonomi zaten. Yerli ürünlerle dalga geçmeden de bahsetmişsin onun da cevabını verelim, yerli dediğin ürünlerin yarısından fazlası Asya'da Çin gibi ülkeler de yapılıyor bizim tek yaptığımız şey ''Yerli Montaj'' Vestel'de bunu Venüs serisinde görüyoruz ve tam bir teneke. Kendin burada ben Starbucks'a gitmiyorum vb. şeyler söylenerek milletçiyim damgası vurmaya devam et sen bakalım sonumuz ne olucak.
Keşke "yerli montaj" ile kaliteli cihazlar ortaya çıkarabilseler. En azından yurt dışına giden parayı bir tık daha azaltabiliriz. En az Samsung, Apple kadar kaliteli cep telefonları yapsalar ve daha ucuza satsalar, "yerli montaj" olsa bile yurtdışında alıcı bulabilme potansiyeli olacağı için ülkeye iyi yönde katkısı olur. Bence de yapabildiğimiz parçaları yerli üretmemiz gerekiyor fakat üretemiyoruz. Teknolojide geri kaldığımız için ve bazı parçaların üretiminin tecrübe gerektirdiği için yakın zamanda tamamen yerli bir telefon yapılacağını sanmıyorum. Neden tamamen yerli telefon üretmiyoruz yerine neden yurtdışına satılacak kadar kaliteli telefonlar üretmiyoruz demek gerektiğini düşünüyorum.

Sizin Starbucks'a gitmeniz bir şeyi değiştirmez ama 80 milyonun gitmesi çok şeyi değiştirir.Yerli üründen kastettiğim telefon, televizyon bile değil en basiti yediği çikolataya, bisküviye kadar ithal alanlar var.
Neden her şeyin ithal olduğunu bir düşün o zaman? Üretim yaptığımız fabrikaları tek tek satılırken sesimiz neden çıkmadı?
Diyeceğim o ki Starbucks'a gideceğinize kuru Kahveci Mehmet Efendi'ye gidin, Burger King'e gideceğinize bereket dönere gidin, Uber'e bineceğinize taksiye binin ülkenin parası yine ülke içinde dönsün diyorum.
Mehmet Efendi ile Starbucks'ı zaten karşılaştıramazsın ikisi ap ayrı şeyler zaten kahve dediğin tamamiyle ithal bir mâmul ve genellikle Güney Amerika'dan geliyor. Taksi konusuna gelirsek de bildiğin üzere taksiler hem rezalet hem de pahalı paranla rezil oluyorsun yabancıları dolandıranları bahsetmiyorum bile, itaksi diye bir uygulama çıktı umarım daha iyi hale gelir.
Bunda ne buldunuz? Benim gitmemle mi batacağız diye düşünenlerin ülke dışına akıttığı gereksiz paralar dışarıya sattığımız elma, armudu aştıkça paranın değeri düşüyor sonra "dolar yükseliyor", "euro tırmanıyor" diye veryansın edenlerde hep sizler oluyorsunuz.
Sence bu milletin üzerine düşen bir görev mi? Ne dersin, özellikle de bu denli eğitimsiz bir toplumdan bahsediyoruz.
Amerika bile reklamlarında ürünlerinin amerikan malı olduğunu üstüne basa basa vurgulayıp ürünlerinin satışlarını arttırırken bizde tüm 3.dünya ülkelerinde olduğu gibi tam tersi yabancı marka merakı yaygınlaşmış yabancıysa iyidir anlayışı yerleşmiş, daha acınası kültürlerini dahi benimsemeye çalışıyoruz.
Yabancı hayranlığı yapanlara bende kızıyorum ancak aptallığa çare yok bu gezegende. Türkçeyi konuşurken ingilizce kelimeler serpiştirmeleri zaten beni bitiriyor bu konuda hak veriyorum.
Bir de tüm bunların üstüne ülkesi çukura düştüğünde bir yumrukta kendisi atan her fırsatta batının kendilerine kucak açtığını zanneden, koşulsuz batı savunuculuğu yapıp ülkesini yerenler var ki rezillerin efendileri onlardan hiç bahsetmiyorum.
Dediğiniz gibi klasik 3. Dünya ülkesi insanı sendromu, koşulsuz batı savunuculuğu yapmak zaten başlı başına saçma bir düşünce yapısı. Ama biliyorsun ki insanlar tarihten beridir rahat yaşamak için göç ederler doğal bir şey onlara da kızamazsın çünkü 2 tarafta haklıdır, bir taraftan devletten destek alamadığı için beyin göçü eden vatandaş bir diğeri ise beyin göçü eden adama ihtiyacımız olması... Bunun gibi platformlara gelip ağlayanların geneli vasfı olmayan insanlar bunu unutma gidip farklı ülkeler de 12 saat pompa basıp aldıkları $80 ile hava atarlar.
Dünyada 200 küsur devlet varken en gelişmiş olan 2-3 tanesine bakıp onlar şunu yapıyor biz yapamıyoruz diye birbirlerini gırtlaklayan vatandaşları da ayrıca anlamıyorum,birbirimizle mücadele etmekten çalışmaya üretmeye fırsat bulamıyoruz bana verdiğiniz cevapta buna bir örnek. Ayrıca milliyetçi değilim sadece ülkesinin sorunlarına çıngar çıkartmak yerine çözüm arayan birisiyim.
Türkiye'yi gidip Almanya, Çin gibi ülkelerle kıyaslamak gereksizdir bizim seviyemiz belli zaten Arjantin, Brezilya, Meksika gibi ülkeler ile karşılaştırmak mantıklıdır bunu daha önce de belirtmişimdir bir yerde, kısaca onlar Fiat gibi bir araba ile BMW'yi karşılaştırıyorlar. Bir taraf Arap özentisi bir taraf ise her şeyin Batı ülkelerine ait olduğunu düşünüyor hiç bir zaman kendimiz olamadık bu gidişle olamayacağız da. Milliyetçi olduğun yazdığın mesajlardan belli sen milletçiliği aşırı sağcılık olarak algılama her şeyin fazlası zararlıdır bunu unutma iyi bir şeydir abartılmadığı sürece ve bu tür insanlar olduğu sürece bu devlet ayakta durur bunu unutma neler görmüş bu ülke de yıkılmamış.

Geri
Yukarı