Doların 20 TL olması vs Bitcoin'in 40K olması

Anlamıyorsun
btc inip düştüğünde ikinizin aynı parası neden oluyor dostum bunu anlamıyorum. Sen dolar 15 iken o dolarla btc alırsan dolar 20 tl oldugunda btcni bozdurmak istediğinde tl ile alandan daha fazla paran olur mu olmaz mı?
Hayır. Bak şimdi farzedelim ki şu an sende 1 BTC bende bir BTC var. Sen Amerika’da yaşıyorsun. Ben ise Japonya’da. İkimiz de kendi para birimiyle almış olalım. Geldik bu BTC’leri BTC/TRY ile TL’ye çevirdik. İkimizin elinde aynı TL oluyor. İsterseniz TL’nizi EURO cinsine çevirip yapın, isterseniz arap parasına.

Sonuç olarak hepsinin paritesi var ve eşitleniyor.

BTC/USD
BTC/TRY
BTC/EUR

Ben TL ile BTC aldım. BTC aynı kaldı. Ama dolar arttı. Otomatikman BTC fiyatı TL cinsinden de artmış oluyor :)

Anlamıyorsun

Hayır. Bak şimdi farzedelim ki şu an sende 1 BTC bende bir BTC var. Sen Amerika’da yaşıyorsun. Ben ise Japonya’da. İkimiz de kendi para birimiyle almış olalım. Geldik bu BTC’leri BTC/TRY ile TL’ye çevirdik. İkimizin elinde aynı TL oluyor. İsterseniz TL’nizi EURO cinsine çevirip yapın, isterseniz arap parasına.

Sonuç olarak hepsinin paritesi var ve eşitleniyor.

BTC/USD
BTC/TRY
BTC/EUR

Ben TL ile BTC aldım. BTC aynı kaldı. Ama dolar arttı. Otomatikman BTC fiyatı TL cinsinden de artmış oluyor :)
Aynen öyle. BTC alırken zaten dolara da yatırım yapmış oluyorsun.

Aslında doların neden arttığına bağlı. Eğer dolar TL değer kaybettiği için artarsa bizim aldığımız BTC'den gelen Türk Lirası artar. Fakat dolar değer kazanırsa TL'nin değeri sabit kalırsa BTC'den gelen TL değişmez. @lexoqe Doğru değil mi?

Son düzenleme:
Aynen öyle. BTC alırken zaten dolara da yatırım yapmış oluyorsun.

Aslında doların neden arttığına bağlı. Eğer dolar TL değer kaybettiği için artarsa bizim aldığımız BTC'den gelen Türk Lirası artar. Fakat dolar değer kazanırsa TL'nin değeri sabit kalırsa BTC'den gelen TL değişmez. @lexoqe Doğru değil mi?

Aslında şöyle demem daha doğru olur. TL, BTC, Dolar, Euro. Bunların hepsi bir değer birimi. Hangi birime hangi birimden geçerseniz geçin bir şey değişmez.

Zaten TL dolar karşısında değer kazanırsa otomatikman BTC üzerinden de değer kazanacak. Bu sefer daha az TL'miz olacak.

BTC dolar üzerinden fiyatlanıyor. Bugün 1 BTC alsak. Ve sonrasında BTC 1 dolar olsun bizim de 30K dolarımız 1 dolar olur. ( ortalama BTC fiyatı şu an 450.000 TL)

Aynı şekilde 450.000 TL'ye bir BTC alırsak ve BTC yukarıdaki gibi 1 dolar olursa bizim elimizde 15 TL kalır.

Bu anlatımlarımı dolar 15'e sabitleyip söyledim.

En iyi örneği, kriptolar USDT fiyatları aynı değerlerdeyken, doların TL karşısında değer kazandığı zaman olur. BTC/TRY yüzde 3-4 gibi değer kazanırken BTC/USD değeri aynı kalır. Böylelikle sanki dolar almış gibi değerlenir.

Son düzenleme:
rı aynı değerlerdeyken, doların TL karşısında değer kazandığı zaman olur. BTC/TRY yüzde 3-4 gibi değer kazanırken BTC/USD değeri aynı kalır. Böylelikle sanki dolar almış gibi değerlenir.
Hocam mesela BTC 40.000 dolar. Diyelim biz 40.000*15TL'den 600000TL'den BTC aldık. Sonra dolar değer kazandı fakat TL'nin değeri aynı. Artık BTC 35.000 dolar. Fakat BTC hala 600.000TL kalmaz mı? Dolar 15'den 17'ye çıktı ama BTC hala 600.000TL. Elimize geçen bir şey yok. Yukarıda anlatmışsınızdır belki bu olayı ama anlamadığım için yazıyorum. Dediğim durum doğru mu?

Hocam mesela BTC 40.000 dolar. Diyelim biz 40.000*15TL'den 600000TL'den BTC aldık. Sonra dolar değer kazandı fakat TL'nin değeri aynı. Artık BTC 35.000 dolar. Fakat BTC hala 600.000TL kalmaz mı? Dolar 15'den 17'ye çıktı ama BTC hala 600.000TL. Elimize geçen bir şey yok. Yukarıda anlatmışsınızdır belki bu olayı ama anlamadığım için yazıyorum. Dediğim durum doğru mu?

Senin dediğine göre 35.000 dolara gerileyen bir BTC var. Yani yatırımımız değer kaybetti. O an biz 35.000 dolardan BTC'mizi sattık. Elimize 35.000 dolar oldu. Ama biz BTC'yi dolar 15 TL iken almıştık. Yani 600.000 TL koymuştuk. Buna göre, anlık olarak dolara bakıyoruz? Diyelim ki 17 TL. 35.000 X 17 = 595.000 TL yapar.

Peki biz BTC almasaydık? 40.000 X 17 TL = 680.000 TL yapar.
Peki BTC değer kazansa? (Örneğin: 45.000 dolar) 45.000 X 17 = 765.000 TL

Burada önemli olan şey şudur, yatırım yaptığımız BTC değerini koruyup, dolar TL karşısında değer kazanırsa bizim de otomatik olarak BTC'miz değer kazanıyor. Haliyle yatırım yaptığımız coin halen 40.000 dolar da ise bizim halen 40.000 dolarlık BTC'mi olduğu için TL'ye çevirirken doların artışıyla kazanmış oluyoruz :)

Şöyle bir ekleme yapmayı unuttum. Diyelim ki 600.000 TL'lik BTC aldık. Ama TL olarak aldık. Hani Dolara çevirmeden. Ama BTC değer kazanmadı sadece dolar arttı.

BTC/TRY dolara endeksli olduğu için anlık olarak BTC/TRY 600.000 TL'den yukarı çıkacak. Yani demiştik ya 17 dolara yükseldi ama BTC fiyatı aynı kaldı diye? Aslında BTC/TRY 680.000 TL oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı