Donanım Bilgimi Nasıl Arttırabilirim?

Makaleler
49
Donanım bilgim aslında iyi, bu zamana kadar Forumda bir çok kişiye sistem toplamasında yardım ettim. Ama bu bilgiler yeterli değil, kendimi geliştirmem gerekiyor. Önüme parçaları verseniz çok rahat bir şekilde sistemi toplayabilirim, benim sıkıntım parça seçimi ile. Örneğin geçen günlerde bir arkadaş 4.000TL'ye sistem toplama konusu açmıştı, saatlerce uğraştım bir türlü adam akıllı bir sistem toplayamadım. Ve bu son zamanlarda çok oluyor.

Siz de biliyorsunuz ki forumda mesaj sayısı yüksek olanların daha bilgili olması bekleniyor genelde. Benimde 2 bin küsür mesajım var, az değil. Sosyal'de bu kadar çok zaman geçiriyorken şuan elimdeki bilgilerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Siz kendizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz, ve bana ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

@Caner Uncu @f3turan müsaitseniz sizlerden bir kaç tavsiye bekliyorum. :)

Donanım bilgim aslında iyi, bu zamana kadar Forumda bir çok kişiye sistem toplamasında yardım ettim. Ama bu bilgiler yeterli değil, kendimi geliştirmem gerekiyor. Önüme parçaları verseniz çok rahat bir şekilde sistemi toplayabilirim, benim sıkıntım parça seçimi ile. Örneğin geçen günlerde bir arkadaş 4.000TL'ye sistem toplama konusu açmıştı, saatlerce uğraştım bir türlü adam akıllı bir sistem toplayamadım. Ve bu son zamanlarda çok oluyor.

Siz de biliyorsunuz ki forumda mesaj sayısı yüksek olanların daha bilgili olması bekleniyor genelde. Benimde 2 bin küsür mesajım var, az değil. Sosyal'de bu kadar çok zaman geçiriyorken şuan elimdeki bilgilerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Siz kendizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz, ve bana ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

@Caner Uncu @f3turan müsaitseniz sizlerden bir kaç tavsiye bekliyorum. :)

Kurcalayarak öğrenebilirsin.

Bol bol konu oku. Doğru sistem için çok çalışman, bilgili kişilerden çok şey öğrenmen gerekli. Videolar izle, gündemi takip et. En önemlisi ise fiyatları aktif olarak takip et. 4000 TL'ye sistem toplayamamanın en büyük nedeni fiyat bilginin olmaması bence.

Ben bana bütçe söylendiğinde doğrudan kafamda bir taslak oluştururum. Ona uygun olarak 2 dakika içinde sistem hazır olur. Hangi ürünün hangi kalitede olduğunu ve fiyatlarını zaten bildiğim için benim işim kolay oluyor.

Tecrübe kardeş. Ben mesela donanım bilgimin çoğunu bozduğum bilgisayarlara, laptoplara bir de abime borçluyum (Sülalede bilgisayardan anlayan tek adamdı 🙂). Zamanla öğrene öğrene bilgini artıracaksın emin ol. Araştır, içini aç, kurcala bir şeyler yap, çalışma mantığına bak, çeşitli deneyler uygula emin ol bilgin artacak bu sayede. Meraklı olman lazım. Merak adamı çok ileriye götürür bak insanoğlu merakı sayesinde bu günlere geldi :)

Ben bana bütçe söylendiğinde doğrudan kafamda bir taslak oluştururum. Ona uygun olarak 2 dakika içinde sistem hazır olur. Hangi ürünün hangi kalitede olduğunu ve fiyatlarını zaten bildiğim için benim işim kolay oluyor.
Bende de aynı şekilde. 6500 TL yazılıyor. Hemen aklıma GTX 1660 Super geliyor. Yanına işlemci ne olur? İ5 10400F makul gibi. Arkadaş OC yapmayacakmış. Koy gitsin ucuz bir H410'u. Kaç MHz RAM destekliyor? 2666 MHz. CL16 ve 2666 MHz RAM bakınıyorum Akakce'den. Neler kaldı? Depolama, güç kaynağı ve kasa. Depolama olarak kronik sorunlu olmayan bir SSD araştırıyorum beynimden. Kingston HyperX Fury güzel tercih. Koyuyorum 480 GB Kingston HyperX Fury. Kasa olarak da aklıma direkt Corsair Spec Delta 650W geliyor fiyat performans olduğu için.

6500 TL'ye sistem hazır. En azından bende böyle işliyor.

Geri
Yukarı